Policie České republiky  

Přejdi na

Služba veřejnosti a prestižní povolání


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 
Ústecký kraj název

Policie České republiky – KŘP Ústeckého kraje

V autě jen s pásy!

TEPLICKO - Policisté se v rámci celorepublikové akce zaměřili na poutání bezpečnostními pásy. 

     V pondělí proběhla celorepubliková dopravně bezpečnostní akce zaměřená na poutání řidičů a osob přepravovaných ve vozidlech a používání předepsaných zádržných systémů a to v rámci mezinárodní organizace TISPOL (European Traffic Police Network). Ta představuje síť evropských dopravních policií a klade si za cíl zvyšování bezpečnosti provozu a vynutitelnost práva na silnicích. Usiluje o snížení počtu osob zabitých nebo vážně zraněných při dopravních nehodách na evropských silnicích.

     Do akce se zapojili i tepličtí policisté, kteří v rámci akce kromě poutání bezpečnostními pásy dohlíželi také na dodržování zákazu požívání alkoholu před jízdou a během ní a dalších předpisů stanovených platnou legislativou.     

     Policisté během akce zjistili 23 případů porušení platných předpisů. Čtrnáct osob nebylo za jízdy připoutáno bezpečnostními pásy, ve třech případech policisté zjistili nevyhovující technický stav kontrolovaných vozidel a dva řidiči u sebe neměli předepsané doklady.

     Pozitivní zprávou je, že u žádného z řidičů nebyla pozitivní zkouška na alkohol ani jiné návykové látky, policisté přestupcům udělili blokové pokuty v celkové výši 8 500 korun, tři případy porušení zákona bude ve správním řízení řešit příslušný úřad.

ODKAZ NA FOTOGALERII Z AKCE ZDE

Proč použít ve vozidle bezpečnostní pásy?

Pasažéři vozidel by si měli v souvislosti s používáním bezpečnostních pásů hlavně uvědomit, že je to jeden z nejdůležitějších bezpečnostních prvků ve vozidle.

 • Pásy vám pomáhají při jakékoliv srážce (čelní, boční, zadní, při převrácen vozu).
 • Pomáhají po celou dobu havárie, i při déletrvající sériové srážce.
 • Nebudete-li připoutaní, vaše tělo bude při čelní srážce pokračovat ve směru stejnou rychlostí, jakou jelo vozidlo v okamžiku srážky- dokud nenarazíte na palubní desku nebo čelní sklo.
 • Pásy jsou důležité i při intenzivním brždění - jen se zapnutými pásy můžete bezpečně ovládat své vozidlo.

V případě nárazu do pevné překážky v rychlosti 50 km/h se vaše váha rovná šedesátinásobku vaší hmotnosti. Pokud vážíte např. 85 kg, budete muset udržet na místě více než 5 tun, bez pásu nemáte šanci.

Chcete zabít řidiče? Nepoutejte se vzadu.

 • I na zadních sedadlech platí fyzikální zákony - na zadním sedadle budete v případě čelní srážky pokračovat ve směru jízdy stejnou rychlostí, jakou jelo vozidlo v okamžiku srážky.
 • Budete-li nárazem vrženi vpřed, jste ohroženi stejnými riziky jako na zadním sedadle.
 • Ohrožujete však nejen sebe, ale i řidiče a spolujezdce na předních sedačkách, při nárazu jim můžete zlomit vaz.
 • I na zadních sedačkách vás chrání při všech typech dopravních nehod.

Velmi rozšířený mezi řidiči je názor, že pokud mám ve vozidle airbag, nemusím se poutat. Opak je však pravdou.

Airbag je doplňkový bezpečnostní systém, který je v okamžiku aktivace vystřelen rychlostí kolem 300 km/h. Pokud nejste připoutaní, nečeká vás nafouknutý airbag, nýbrž „letící střela“, která má na tělo devastující účinek. S vysokou pravděpodobností vás zraní, v horším případě i zabije.

Dítě přepravujte vždy v autosedačce odpovídající jeho věku, hmotnosti a výšce. I pro něj platí fyzikální zákony!

 • Při nárazu v rychlosti 50 km/h do pevné překážky zvýší vaše dítě svou váhu až na šedesátinásobek své hmotnosti.
 • Vaše dítě o hmotnosti 10kg na předním sedadle v náručí určitě neudržíte, ve chvíli nárazu bude vážit 600 kg.
 • Vaše dítě o hmotnosti 25 kg stojící mezi sedadly má mizivou šanci na přežití, při nárazu se změní v neřízenou střelu vážící jeden a půl tuny, která ublíží nejen sobě ale i vám.

Dětské autosedačky nikdy neumísťujte na sedadlo opatřené airbagem.

Na předním sedadle s airbagem nepřepravujte osobu menší 150 cm. Airbag je totiž konstruován tak, že počítá s osobou vyšší než 150 cm. Nižším osobám může při aktivaci způsobit vážná zranění v obličeji, v horším případě dokonce smrt zlomením vazu.

Teplice 11. března 2020, por. Bc. Daniel Vítek

oddělení tisku a prevence

tel. č. 974 439 207

email: krpulk.kr.pis.tp@pcr.cz

vytisknout  e-mailem