Policie České republiky  

Přejdi na

Pomáhat a chránit


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 
Plzeňský kraj název

Policie České republiky – KŘP Plzeňského kraje

Kontrolní vážení nákladních vozidel

DOMAŽLICKO - Policisté z dopravního inspektorátu v Klatovech zjistili dvě porušení u zahraničních dopravců. 

Ve spolupráci s Centrumem služeb pro silniční dopravu pro Plzeňský kraj téměř každý týden provádějí policisté ze skupiny dohledu nad silničním provozem z Klatov kontrolní vážení vozidel.

Tentokrát vážení vozidel probíhalo ve středu 21. července letošního roku na Domažlicku, na komunikaci I. třídy číslo 26 u obce Meclov, kde byly umístěny pomocné mobilní váhy. V průběhu akce policisté zjistili u dvou vozidel porušení překročení hmotnostních limitů.

V osm hodin dopoledne policisté zastavili nákladní vozidlo značky Renault, které řídil třiapadesátiletý cizinec. Při kontrolním vážení bylo zjištěno překročení hmotnosti na druhé nápravě o 114 kg a překročení celkové hmotnosti o 340 kg.

Před dvanáctou hodinou zastavili vozidlo značky Fiat Ducato a řidičem byl dvaapadesátiletý cizinec. Vážením bylo zjištěno překročení hmotnosti na druhé nápravě o 1 225 kg a překročení celkové hmotnosti o 1 496 kg.

Policisté v obou případech zjistili provozovatele, kterými byli zahraniční dopravci.

Zahraničním dopravcům byla uložena kauce v prvním případě 5 000 Kč a druhém 18 000 Kč Zjištěné porušení provozovatele bude oznámeno správnímu orgánu k dalšímu projednání.

Porušení řidiče bylo na místě vyřešeno v příkazním řízení.

Vážení se provádí na silnicích a místních komunikacích u vozidel, která spadají do kategorie M2, M3, N1, N2, N3, T, C, O, R s nebo jízdních souprav tvořených těmito vozidly.

Kontrolní vážení může zahrnovat kontrolu:

  • hmotnosti vozidla nebo jízdní soupravy
  • poměru hmotností vozidel v jízdní soupravě
  • rozložení hmotnosti na nápravy, skupiny náprav, kola nebo skupiny kol
  • rozměrů vozidla nebo jízdní soupravy včetně nákladu nebo kontrolu dodržení podmínek spojitelnosti vozidel v jízdní soupravu.

Policie ČR nebo celní úřady samostatně provádí nízkorychlostní kontrolní vážení, kdy zjišťují nedodržení hodnot pro hmotnost vozidla nebo jízdní soupravy nebo pro rozložení hmotnosti na nápravy nebo skupiny náprav stanovených zákonem o silničním provozu.

Podle zákona číslo 13/1997 Sb., o pozemních komunikacích je řidič vozidla  povinen na výzvu policisty nebo celníka podrobit vozidlo nebo jízdní soupravu nízkorychlostnímu kontrolnímu vážení.

Řidič vozidla je povinen řídit se pokyny osoby obsluhující zařízení na kontrolní vážení a předložit potřebné doklady.

nprap. Ladmanová Dana

22. července 2021

vytisknout  e-mailem