Policie České republiky  

Přejdi na

Služba veřejnosti a prestižní povolání


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 
Ústecký kraj název

Policie České republiky – KŘP Ústeckého kraje

Zabezpečte svůj majetek

TEPLICKO - Policisté v rámci preventivní akce kontrolovali chatové oblasti. 

     V zimě navštěvují majitelé rekreačních objektů své zahrádky, chaty a chalupy méně než v jiných ročních obdobích. Toho nezřídka využívají zloději, kteří z opuštěných rekreačních objektů kradou vše, co mohou zpeněžit, často mizí i potraviny a nápoje, které zde majitelé zanechali. Policisté registrují i případy, kdy v opuštěných objektech zloději po dobu i několika dnů přespávají.   

     V pátek vyrazili policisté na další kontrolu rekreačních objektů a to i přes nepřízeň počasí na horách. Policista z oddělení tisku a prevence společně s kolegyněmi z obvodního oddělení v Duchcově a psovodem z oddělení služební kynologie kontrolovali chatové kolonie v horských oblastech i níže položených lokalitách. Policisté s sebou měli i služebního psa Weita, takže si mohli být jisti, že jejich pozornosti neunikne žádný „nezvaný návštěvník“. Během několika hodin zkontrolovali desítky chat a nezjistili žádný nezabezpečený, nebo vykradený rekreační objekt. Policisté budou v namátkových kontrolách v rekreačních oblastech pokračovat i v následujících měsících.

     Právě v zimním období může ve větší míře docházet k vloupání do rekreačních objektů, je proto důležité svůj majetek chránit a řádně ho zabezpečit a eliminovat tak pravděpodobnost vykradení.

    Od začátku letošního roku vyšetřovali policisté v teplickém okrese vloupání do čtrnácti rekreačních objektů, častým cílem zlodějů se stávají chatky v zahrádkářských koloniích, kterých pachatelé na Teplicku vykradli přes padesát.

     Je na každém majiteli nemovitosti, aby si svůj majetek řádně zajistil a co nejvíce eliminoval možnost vloupání. Pomoci lidem se zabezpečením majetku má i projekt Policie České republiky „Zabezpečte se, chraňte majetek sobě i svým sousedům“. Policisté pro spoluobčany připravili mobilní aplikaci „Zabezpečte se“, která je volně ke stažení na Google Play, App Store, nebo ZDE.

     První představení výše uvedeného projektu proběhlo na konferenci veletrhu FOR-ARCH v roce 2018 a v závěru listopadu téhož roku proběhlo jeho oficiální představení široké veřejnosti během tiskové konference na Policejním prezidiu ČR. Aktuální tiskovou zprávu k projektu naleznete ZDE.

Informace o možnostech zabezpečení majetku je možné najít také na stránkách https://www.stopvloupani.cz/.

Současné možnosti a trendy v oblasti zabezpečení rekreačních objektů

     Základem každého zabezpečení objektu jsou mechanické zábranné prostředky. Dokážou pachatele zdržet, případně odradit od jeho úmyslu. Aplikují se na riziková místa, kterými jsou okna, dveře, prosklené verandy, násypové otvory, vikýře, koupelnová okénka a podobně. Navíc je třeba chránit i přilehlé objekty (garáž, kůlna, dřevník, hospodářské stavby).

     Velký význam má i kvalitní oplocení pozemku (plot laťkový, zděný, pletivo, žiletkový drát). Funkci plotu umocňuje, máte-li na pozemku vycvičeného hlídacího psa. Ke snížení rizika vloupání kromě techniky přispívají svým dílem i nejrůznější opaření, která v některých případech zloděje odradí.

Základní preventivní opatření

 • Pravidelná péče o zahradu - v zimě je to odklizený sníh, v létě posekaný trávník, ošetřené záhony, shrabané listí, pořádek, uklizené zahradní nářadí a technika.
 • Je vhodné rekreační objekt i v zimních měsících nepravidelně navštěvovat (i krátká přítomnost v zimních měsících a např. prošlapaná cestička ve sněhu či odhrabaný sníh vyvolává dojem užívaného objektu).
 • Dokonalý výhled na vstupní branku či vrata, odstranění převislých větví přes plot, správné situování stavby ve vztahu k poloze pozemku, uzamykání vstupních i ostatních dveří v domku, přilehlých prostorů, skleníků, chlívků apod.
 • Kvalitní osvětlení objektu a jeho okolí - vhodná instalace osvětlení na zdi domu je relativně snadný úkol. Venkovní světla, namontovaná přímo na objektu, mohou být zapojena do stejného elektrického obvodu jako vnitřní osvětlení. Vzdálenější vyžadují vlastní obvod. Rozvrhněte umístění světel tak, aby byly osvětleny veškeré přístupové cesty. V zadní části instalujte v přiměřené výši světlo, které bude osvětlovat zadní vchod a zahradu. Další světlo by mělo být instalováno na rohu domu a osvětlovat dvě zdi. Světla s automatickým spínačem - venkovní světla, by se měla rozsvítit vždy, když se někdo pohybuje v okolí domu. K tomu je potřeba automatické spínání světel, kterého lze dosáhnout několika způsoby (detektory pohybu ve výšce 2-4 metry nad zemí, aby je zloděj nemohl zakrýt).

Doplňující preventivní rady

 • Mít objekt dostatečně pojištěn.
 • Všímejte si pohybu podezřelých osob a vozidel v chatových oblastech.
 • Nejrůznější sousedská výpomoc (udržujte dobré vztahy se sousedy a dohodněte se na vzájemné kontrole vašich objektů, vyměňte si telefonní čísla).
 • Nenechávat v chatách v době nepřítomnosti cenné věci - pachatelé krádeží odnášejí především věci, které mohou dále zpeněžit např. elektrické pily, vrtačky, brusky, zahradní nářadí, elektrické nebo motorové sekačky, starožitnosti, různé domácí elektrospotřebiče, propanbutanové lahve i pohonné hmoty v kanystrech atd. 
 • Pro případ vloupání si poznamenat výrobce, model a sériová čísla případně výrobní čísla přístrojů a věcí, pořídit kvalitní fotodokumentaci věcí, markantů a výrobních čísel (evidujte také název věci, pořizovací cenu, rok pořízení – při vyšetřování po vás budou požadovány uvedené údaje policií pro potřeby následného pátrání a pojišťovnou při uplatnění náhrady případné škody).
 • Pokud dojde k vloupání, ihned po zjištění vše oznámit policii.
 • V případě narušení objektu minimalizovat pohyb uvnitř do příjezdu policie, neuklízet, nemanipulovat s věcmi.

Mechanické a elektronické zabezpečení nemovitosti

 • HLAVNÍ VCHODOVÉ DVEŘE - jsou nejzranitelnějším článkem vašeho objektu. Proto vyžadují instalaci kvalitních (zadlabacích) zámků s bezpečnostní vložkou a pokud možno i nějaké zpevnění, abyste předešli vyražení dveří. Do rámu dveří namontujte pojistky proti vysazení a vykopnutí dveří. Prosklené dveře nejsou tím nejlepším řešením, i když i ty lze dovybavit kvalitní ochrannou mříží, bezpečnostní fólií na sklo, nebo vrstveným sklem (sklo, fólie, sklo), které může nahradit mříž a má vysokou odolnost proti násilnému vniknutí.
 • ZADNÍ DVEŘE - bývají ještě zranitelnější částí objektu, než dveře hlavní. Často jsou osazeny obyčejným zámkem a prosklenou výplní. Navíc bývají díky své poloze ukryty dohledu kolemjdoucích a sousedů, takže případný zloděj může pracovat v klidu. Zde je třeba rovněž instalovat bezpečnostní zámek a další bezpečnostní prvky, jako u hlavních dveří.
 • OKNA - více než polovina zlodějů používá ke vniknutí do domu okno, nejčastěji ze zadní strany objektu. Nejčastější příčinou je nedovření okna či jeho nedostatečné či žádné zabezpečení. Nejdříve se ujistěte, že stávající západky a zástrčky udrží všechna okna těsně zavřená. Pro kvalitní zabezpečení oken nahraďte všechny úchytné šrouby delšími. Namontujte na okna petlice. Nechcete-li, aby zabezpečení bylo zvnějšku viditelné, použijte závorové zadlabací zámky. Namontujte zámky na všechna okna v přízemí a na okna ve vyšších patrech, která jsou přístupná ze střechy, okapu a hromosvodu. V oblasti se zvýšenou kriminalitou se vyplatí možnost zabezpečení instalací pevných nebo posuvných mříží. Jednoduchá mříž namontovaná zevnitř větracích oken zlodějům zásadním způsobem znesnadní přístup do objektu. Vnější mříže připevněte ke zdi kovovými úchyty a ulomte hlavičky šroubů. Mějte ale na paměti, že pro případ požárů a jiných nebezpečných situací musíte mít zajištěnou únikovou cestu. Kvalitnější zabezpečení mohou poskytnout i okenice, které by měl instalovat odborník.
 • POPLAŠNÁ ZAŘÍZENÍ - instalace vhodného bezpečnostního zařízení může zloděje od vloupání odstrašit. Některé domácí alarmy můžete instalovat sami, u jiných (kvalitnějších) je potřeba přivolat odborníka. Jednoduchým alarmem je takzvaný bezdrátový zabezpečovací systém. Detektory pohybu umístěné na oknech a dveřích vysílají radiový signál do ústředny, která je zapojena do zdroje elektrického napětí a k ní je připojena venkovní siréna. Součástí mnoha zabezpečovacích systémů jsou i detektory tříštění skla. Pro náročnější a kvalitnější zabezpečení jsou určena odborně instalovaná poplašná zařízení, kdy máte i právo na pravidelnou profesionální údržbu, zařízení lze kontrolovat na dálku a zároveň bývá instalace spojena se získáním výhodnější pojistné smlouvy. V tomto případě je vždy žádoucí využít služeb renomované firmy s dobrými referencemi. Další možností jsou např. tiché alarmy napojené na počítač či telefon, apod.

Zabezpečení vedlejších staveb

 • GARÁŽE A KŮLNY - v garážích a kůlnách obvykle uchováváme nástroje, které může zloděj použít ke vniknutí do domu. Vnikne-li zloděj do garáže, která je součástí objektu, má také příležitost nepozorovaně otevřít dveře spojující garáž přímo s domem. Vyklápěcí dveře garáže proto na obou stranách zajistěte zástrčkami, které zapadají přímo do rámu dveří. Případně můžete instalovat na zem padací zámek, který dveře zabezpečí podobně jako zámek na roletách obchodů. Okna v garáži přišroubujte napevno, k větrání můžete použít vrata. Dveře z domu do garáže zajistěte pevnou petlicí a bezpečnostními panty se zábranou proti vysazení dveří. Dveře do kůlny zajistěte petlicí, závorou a kvalitním visacím zámkem. Snadno rozbitné sklo v kůlně nahraďte bezpečnostní fólií, kterou lze proříznout jen s velkými obtížemi. Je dobré vybavit garáž i kůlnu externím bezpečnostním zařízením, propojeným s alarmem uvnitř domu.
 • EXTERIÉRY - většina objektů je vybavena okapy, které jsou natolik silné a pevné, že po nich zloděj snadno může vyšplhat na střechu nebo k pootevřenému oknu. Volně přístupné žebříky usnadňují pachateli snadný přístup do vyšších pater domu. Na okapy je možné použít speciální kluzké nátěry proti zlodějům, které znemožní, aby po nich někdo mohl vyšplhat nahoru. Neplýtvejte kluzkými nátěry na umělohmotné okapy, které nejsou natolik pevné, aby potencionálního zloděje unesly. Žebříky, které uchováváte venku, pověste na skoby a připevněte je ke skobám visacím zámkem. Zabezpečte nákladný zahradní nábytek před odcizením tak, že ho připevníte k zemi, nebo ho budete skladovat v garáži či jiném uzamykatelném skladovacím prostoru.    Uklizené by měly být předměty, které by pachatel mohl při vloupání do chaty použít, protože nejčastějším způsobem vniknutí do objektu je vypáčení a rozbití skleněné výplně v okně nebo ve dveřích, vypáčení dveří nebo rozlomení zámku ve dveřích (páčidla, nástrojů, nářadí apod.).

15. listopadu 2019, por. Bc. Daniel Vítek

tiskový mluvčí

Oddělení tisku a prevence Teplice

tel. č. 974 439 207

email: krpulk.kr.pis.tp@pcr.cz

Odkazy do noveho okna

logo projektu

logo projektu 

Detailní náhled

kontrola chatových oblastí

kontrola chatových oblastí 

Detailní náhled

kontrola chatových oblastí

kontrola chatových oblastí 

Detailní náhled

kontrola chatových oblastí

kontrola chatových oblastí 

Detailní náhled

kontrola chatových oblastí

kontrola chatových oblastí 

Detailní náhled

kontrola chatových oblastí

kontrola chatových oblastí 

Detailní náhled

kontrola chatových oblastí

kontrola chatových oblastí 

Detailní náhled

kontrola chatových oblastí

kontrola chatových oblastí 

Detailní náhled

kontrola chatových oblastí

kontrola chatových oblastí 

Detailní náhled

kontrola chatových oblastí

kontrola chatových oblastí 

Detailní náhled

kontrola chatových oblastí

kontrola chatových oblastí 

Detailní náhled

vytisknout  e-mailem