Policie České republiky  

Přejdi na

Pomáhat a chránit


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 
Ústecký kraj název

Policie České republiky – KŘP Ústeckého kraje

Dejte pozor na falešné kupující

LOUNSKO - Prodáváte zboží přes inzerát na prodejních serverech nebo sociálních sítích? 

PRODÁVÁTE ZBOŽÍ PŘES INTERNET? ZBYSTŘETE VŽDY, KDYŽ SE VÁS KUPUJÍCÍ SNAŽÍ PŘESVĚDČIT K NESTANDARDNÍM POSTUPŮM. NEPŘISTUPUJTE NA PLATBU NEDOPLATKŮ, PŘEPLATKŮ ČI KAUCÍ A NIKAM NEZADÁVEJTE SVÉ PLATEBNÍ ÚDAJE. KUPUJÍCÍ MÁ PLATIT VÁM, NE VY JEMU! 

Nešťastnou zkušenost s takovýmto jednáním měla v polovině listopadu poškozená žena žijící v obci na Lounsku, která nabízela prostřednictvím internetové inzerce zimní dětské boty. Ozval se jí zájemce, který jí prostřednictvím sociální síti Facebook zaslal odkaz na webovou stránku údajné přepravní společnosti. Po kliknutí na tento odkaz došlo však k přesměrování na falešné stránky bankovní společnosti. Zde žena zadala údaje ze své platební karty. Následně došlo k neoprávněné platební transakci ve výši 86 tisíc korun.

Podvodníci využívají kontaktních údajů z inzerátů, vydávají se za kupující a snaží se z prodejce různými způsoby manipulovat k provedení různých plateb nebo poskytnutí údajů k platební kartě apod. Nejčastěji pracují pachatelé s podvodnými platebními bránami, fiktivními přepravními společnostmi nebo falešným příjemcem.

Pokud něco prodáváte na www.BAZOS.cz, www.VINTED.cz, Facebook - Marketplace apod. nikdy nevyplňujte svoje přístupová hesla k bankovním účtům, platební kartě (PIN, CVC kódy) na internetu! Vězte, že….ten nabízený kurýr nikdy nepřijede! JE TO PODVOD!!! Proto přemýšlejte, uvažujte, nevěřte každému, buďte obezřetní. A pokud nevíte, anebo si nejste jistí, poraďte se (na lince 158), dokud je čas, pak už bude pozdě!

24. listopadu 2022
por. Mgr. Kamil Marek
Oddělení tisku a prevence
KŘP Ústeckého kraje

Odkazy do noveho okna

Policie varuje

Policie varuje 

Detailní náhled

vytisknout  e-mailem