Policie České republiky  

Přejdi na

Služba veřejnosti a prestižní povolání


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 
Pardubický kraj - název

Policie České republiky – KŘP Pardubického kraje

Zebra se za Tebe nerozhlédne

KRAJ - Pomáháme dětem bezpečně přecházet silnice. 

foto PČRfoto PČRPrázdniny skončily, děti se vrací do lavic a policisté vyrazili k přechodům. I tak by se dal popsat začátek nového školního roku. Z důvodu bezpečnosti chodců a hlavně dětí dohlíží tento týden v blízkosti školských zařízení již tradičně policisté v celém kraji nad správným přecházením silnice. Společně s námi byli na stanovištích zástupci zdravotní pojišťovny MV, kteří měli pro děti připravené drobné dárky.

Preventivní celorepublikový projekt pod názvem Zebra se za Tebe nerozhlédne, probíhá vždy na začátku školního roku a následně v dubnu. Cílem je upozornit chodce na bezpečnost při přecházení vozovky a také vyvrátit mýtus o absolutní přednosti chodce na přechodu.

Dětem připomínáme základní pravidla pro bezpečné přejití vozovky:

  • Přecházení silnice na přehledném místě, nejlépe na přechodu pro chodce
  • Do vozovky vstoupit až po bezpečném rozhlédnutí
  • Počkat až vozidla zastaví před přechodem
  • Nikdy nevbíhat před jedoucí vozidla

Fotografie z projektu:
Pardubice
Chrudim
Ústí nad Orlicí

A co na to zákon?
Zde jsou pravidla pro chodce, stanovená přímo v § 54 zákona č. 361/2000 Sb. o silničním provozu:

                „(1) Je-li blíže než 50 m křižovatka s řízeným provozem, přechod pro chodce, místo pro přecházení vozovky, nadchod nebo podchod vyznačený dopravní značkou "Přechod pro chodce", "Podchod nebo nadchod", musí chodec přecházet jen na těchto místech. Na přechodu pro chodce se chodí vpravo.
                (2) Mimo přechod pro chodce je dovoleno přecházet vozovku jen kolmo k její ose. Před vstupem na vozovku se chodec musí přesvědčit, zdali může vozovku přejít, aniž by ohrozil sebe i ostatní účastníky provozu na pozemních komunikacích. Chodec smí přecházet vozovku, jen pokud s ohledem na vzdálenost a rychlost jízdy přijíždějících vozidel nedonutí jejich řidiče k náhlé změně směru nebo rychlosti jízdy.
                (3) Jakmile vstoupí chodec na přechod pro chodce nebo na vozovku, nesmí se tam bezdůvodně zastavovat nebo zdržovat. Nevidomý chodec signalizuje úmysl přejít vozovku mávnutím bílou slepeckou holí ve směru přecházení. Chodec nesmí vstupovat na přechod pro chodce nebo na vozovku, přijíždějí-li vozidla s právem přednostní jízdy; nachází-li se na přechodu pro chodce nebo na vozovce, musí neprodleně uvolnit prostor pro projetí těchto vozidel. Chodec nesmí vstupovat na přechod pro chodce nebo na vozovku bezprostředně před blížícím se vozidlem. Chodec musí dát přednost tramvaji.“

Dětem a jejich rodičům přeji šťastný vstup do dalšího školního roku a žádné nebezpečné kolize nejen v dopravě, ale i v životě.

6. září 2018
por. Bc. Jana Drtinová
tisková mluvčí

vytisknout  e-mailem