Policie České republiky  

Přejdi na

Pomáhat a chránit


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 
Karlovarský kraj název

Policie České republiky – KŘP Karlovarského kraje

Policisté kontrolovali rekreační objekty

CHEBSKO – Cenné rady získají majitelé nemovitostí v mobilní aplikaci Zabezpečte se. 

Policisté z Chebu, Mariánských a Františkových Lázní prováděli v minulém týdnu rozsáhlou akci zaměřenou na kontrolu rekreačních objektů. Do preventivní akce se zapojilo několik desítek policistů a také několik městských strážníků.1.jpg

V Chebu a jeho okolí bylo zkontrolováno celkem 255 rekreačních obydlí a 248 zahrad. Cílem akce bylo hlavně zjistit, zda jsou objekty dostatečně zabezpečeny a jestli se v místě nepohybují podezřelé osoby. Na každém zkontrolovaném objektu policisté zanechali informační leták. Ten obsahoval informaci, že byl objekt zkontrolován, ale také rady, jak správně zabezpečit nemovitost. A to hlavně v zimním období, kdy jsou chatové oblasti většinou opuštěné.

Na kontrolu chatových oblastí se zaměřili také policisté v Mariánských Lázních. Ti během akce zkontrolovali 7 zahrádkářských kolonií a celkem 210 zahrádek. Policisté z Františkových Lázní zkontrolovali téměř 50 rekreačních chat.

Na vykrádání nemovitostí se zaměřuje také nově vzniklý celorepublikový preventivní projekt s názvem „Zabezpečte se, chraňte majetek sobě i svým sousedům“, který představuje souhrn opatření při ochraně domů, bytů a rekreačních objektů. Jeho cílem je informovat veřejnost o všech možnostech a způsobech zabezpečení prostřednictvím mechanických zábranných a zámkových systémů v kombinaci i s elektronickou ochranou. Nabízí návod, jak správně postupovat a čeho se vyvarovat při výběru zabezpečovacích komponent, zdůrazňuje důležitost certifikace výrobků a služeb. Certifikované produkty významným způsobem snižují riziko jejich překonání a odrazují nenechavce od vloupání do obydlí. Hlavním nástrojem projektu je mobilní aplikace „Zabezpečte se“ se základními informacemi a návody na zabezpečení majetku, k dispozici je na Google Play nebo v App Store. Dalším cílem projektu je vzbudit u majitelů objektů zodpovědnost k vlastnímu majetku, zájem o jeho zabezpečení, ale klade také důraz na větší všímavost vůči svému okolí, případný pohyb podezřelých osob a vozidel je třeba nahlásit na bezplatnou linku 158.

video zde

Zloději si vybírají především odlehlá a špatně zabezpečená obydlí. Jejich pozornost upoutají i chalupy, ke kterým se dá dobře zajet autem, aby se s lupem tolik nenadřeli. Pachatelé většinou vypáčí dveře či okna, nebo je rozbíjejí. Jsou schopni najít také uschované klíče nebo si všimnout nedovřených oken (mikroventilace). Kradou a odnáší vše, na co přijdou, většinou nářadí, jídlo, pití, jízdní kola, elektroniku apod. Pro případ vloupání je dobré pořídit si fotodokumentaci cenných věcí a poznamenat si výrobní čísla elektronických přístrojů. Cennější věci je lepší nenechávat vůbec přes zimu v objektech.

prap. Jakub Kopřiva
27. 2. 2019

vytisknout  e-mailem