Policie České republiky  

Přejdi na

Služba veřejnosti a prestižní povolání


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 
Karlovarský kraj název

Policie České republiky – KŘP Karlovarského kraje

Pokus podvodu

SOKOLOV - Seniorka se nedala oklamat 

Často informujeme veřejnost o případech, kdy došlo k okradení či podvodu na seniorech. Nyní se policisté z Obvodního oddělení v Sokolově zabývají dalším takových podobným případem s tím rozdílem, že se seniorka nenechala hlasem v telefonu přemluvit k předání peněz a překazila tak, zřejmě dobře připravený plán neznámého pachatele.
 
Dne 22. října 2012 v dopoledních hodinách volal na pevnou linku do bytu seniorce muž, který se do telefonu nepředstavil a ihned začal k ženě mluvit, jak se má a co dělá. Seniorka si myslela, že ji volá bratr a zeptala se „to jsi ty xxx“ ? Muž ženě přitakal, že ano, že je to on a okamžitě začal seniorce líčit, že je v Karlových Varech a že se mu naskytla dobrá koupě nového vozidla a potřebuje okamžitě peníze. Zároveň se zajímal, kolik peněz by mu mohla půjčit a jak rychle. Když žena uvedla, že nemá peníze doma, byl ochoten pro ni poslat taxi, aby si peníze mohla vyzvednout. Celkem volal třikrát. Seniorka se nenechala vyvést z míry, během hovorů pojala podezření, že hlas v telefonu není jejího bratra a nakonec telefon muži položila.
Seniorka se rozhodla, že si ověří, zda je její bratr doma a jedním telefonátem zjistila, že opravdu nejde o jejího příbuzného. S podivnými telefonáty se svěřila své vnučce, ta okamžitě zavolala na linku 158 a vše ohlásila. Policie se případem nadále zabývá. 
 
Podvodníci vymýšlejí stále nové „finty“ jak přelstít seniory. Případy, kdy podvodník v telefonu přemluví seniora k „půjčení“ peněz, ale už známe a informovali jsme vás o nich.
Také jsme řešili případy, kdy podvodník pod záminkou pomoci s nákupní taškou nakonec seniorku okradl o peněženku a někdy i o nákup. Často se také podvodníci snaží pod různými záminkami dostat do bytů. Nabízejí různé zboží či se představují za různé opraváře apod.
 
V případě, že zjistíte jakékoli podezřelé chování vůči své osobě, neváhejte a okamžitě zavolejte na bezplatnou telefonní linku 158.
 
nprap. Mgr. Kateřina Böhmová
2. listopadu 2012
 

vytisknout  e-mailem