Policie České republiky  

Přejdi na

Pomáhat a chránit


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 
Středočeský kraj název

Policie České republiky – KŘP Středočeského kraje

Podvod při internetovém prodeji

PRAHA VENKOV-ZÁPAD – Buďte při prodeji na internetu obezřetní! 

Případů podvodného jednání na bazarovém portálů neustále přibývá, ačkoliv je scénář prakticky stále stejný. Prodávající nabízí zboží, za které by rád utržil jím stanovenou částku. Následně je kontaktován podvodníkem, který se vydává za zájemce o jeho koupi. 

Jedním z takových případů se zabývají v současné době i policisté z obvodního oddělení Řevnice. Muže, který prodával hudební syntetizátor za 5 tisíc korun, kontaktoval podvodník s ženským jménem, která o nabízené zboží projevila zájem. Následně se domluvili na zaplacení, kdy podvodník poslal na e-mailovou adresu odkaz, na který poškozený klikl, vyplnil veškeré údaje k internetovému bankovnictví a v tu chvíli mu byla stržena částka přesahující 20 tisíc korun.

Policisté ve věci zahájili úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání dvou trestných činů, a to z podvodu a neoprávněného přístupu k počítačovému systému a nosiči informací. Pachateli tak za uvedené jednání v případě pravomocného odsouzení hrozí trest odnětí svobody až na osm let. 

Pamatujte prosím, že ten, kdo prodává zboží, jste vy a ten, kdo je povinen zaplatit je kupující. Nikdy proto nevyplňujte žádné údaje z vaší platební karty, pokud vás kupující kontaktuje nebo zašle odkaz, kde údaje máte vyplnit. S největší pravděpodobností se jedná o dalšího podvodníka, jehož cílem je, aby vás okradl!

JAK SE BRÁNIT INTERNETOVÝM PODVODNÍKŮM:

  • V žádném případě nesdělujte k Vaší osobě žádné citlivé údaje ani bezpečností údaje z vaší platební karty, nebo přístupové údaje k online bankovnictví;
  • Nikdy nikomu nesdělujte, a ani nepřeposílejte, bezpečnostní autorizační kód, který Vám přišel formou SMS zprávy;
  • Myslete na to, že útočník dokáže napodobit jakékoliv telefonní číslo, odesílatele SMS zprávy, ale třeba i e-mailovou adresu;
  • Nikdy nikomu podezřelému neumožňujte vzdálený přístup do Vašeho počítače;
  • Sledujte a pečlivě čtěte informace od Vaší banky v internetovém bankovnictví;
  • Při každém vstupu do internetového bankovnictví kontrolujte, zda odpovídá doména přihlašovací stránky. Toto platí vždy, když někam zadáváte své osobní nebo přihlašovací údaje;
  • Aktualizovat software, antivirový program, firewall;
  • Během, nebo po takovémto podezřelém hovoru, si zaznamenejte údaje, které Vám útočník sdělil (jména, e-mailové adresy, čísla účtů, odkazy na webové stránky, apod.).

por. Bc. Michaela Richterová
tisková mluvčí
P ČR Středočeského kraje
14. června 2023

vytisknout  e-mailem