Policie České republiky  

Přejdi na

Naším cílem je Vaše bezpečí


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 
Středočeský kraj název

Policie České republiky – KŘP Středočeského kraje

Letní prázdniny a doprava

PRAHA VENKOV - ZÁPAD - Policie ČR představuje letní dopravně bezpečnostní opatření pro účastníky silničního provozu. 

Stejně jako v předchozích letech tak i na letošní prázdniny si dopravní policisté po celé ČR na konec školního roku a období letních prázdnin připravili celou řadu dopravně bezpečnostních a preventivních aktivit. Již od dnešního dne budou policisté ve zvýšené míře dohlížet nad bezpečností a plynulostí silničního provozu zejména na komunikacích, kde se předpokládá zvýšená hustota dopravy.

V souvislosti s koncem školního roku připomínáme řidičům, aby počítali s větší koncentrací dětí v silničním provozu a jejich případným nepředvídatelným chováním, kdy mohou vstoupit do vozovky, aniž by dodržovaly zásady bezpečného přecházení. Proto doporučujeme řidičům, aby si v blízkosti škol počínali opatrně, raději zpomalili a plně se věnovali řízení motorového vozidla tak, aby mohli na nenadálou situaci v dopravě adekvátním způsobem zareagovat.

Dopravní akce, které se v následujících prázdninových měsících uskuteční na celém území republiky, budou zaměřeny na všechny účastníky silničního provozu. Vedle kontrolní činnosti se účastníci v provozu setkají také s preventivními aktivitami. Pozornost bude zacílena ve velké míře na cyklisty a nezbytnost používání přileb např. v rámci projektu Na kole jen s přilbou. Dále se s námi budete moci setkat u vodních ploch s preventivním projektem Bezpečně u vody.

Pro řidiče bychom chtěli shrnout několik preventivních doporučení, která by měla přispět k bezpečnější cestě:

1. Pokud jedete do místa, kam neznáte přesnou cestu, nespoléhejte se pouze na GPS navigaci. Doporučujeme Vám, abyste si trasu předem načetli v mapě, určili si záchytné body a pak až zapnuli navigaci. Souhrnně řečeno, nespoléhejte pouze na techniku.

2. Před jízdou si nechte v servisu zkontrolovat vozidlo, ať zabráníte případným technickým problémům na cestách, jejichž řešení Vás může stát v zahraničí větší finanční obnos a způsobí Vám zbytečné problémy.

3. Před jízdou si odpočiňte.

4. Počítejte se zvýšeným provozem a možnými komplikacemi v dopravě a buďte na tyto situace připraveni. Mějte s sebou dostatečné množství tekutin a pohonných hmot pro případ, že se zdržíte např. v kolonách.

5. Před jízdou do zahraničí se seznamte s odlišnostmi v oblasti dodržování pravidel silničního provozu, mějte s sebou finanční rezervu na možné zaplacení sankcí.

6. Ve vozidle si jako řidič zajistěte komfort. Nemějte kolem sebe spoustu cestovních zavazadel, udělejte si jízdu ve vozidle co možná nejpohodlnější. Neupevněné předměty mohou v případě dopravní nehody navíc způsobit zranění.

7. Během cesty si dělejte přestávky, odpočiňte si, dodržujte pitný režim, a pokud můžete, vystřídejte se v řízení se spolujezdcem.

8. Nedojíždějte s únavou několik posledních kilometrů.

9. Počítejte s oslněním sluncem, kdy se Vám může stát, že v určitý okamžik budete velice špatně vidět. Také střídání světelných míst a stínů může zhoršit Vaše vidění, a proto raději zpomalte.

10. Nespěchejte a buďte ohleduplní k ostatním, neboť o prázdninách zasednou za volant i řidiči, kteří tak často nejezdí a nepočínají si tak jistě v silničním provozu.

11. Nesedejte za volant ani za řídítka pod vlivem alkoholu či jiných omamných látek.

12. Samozřejmostí je dodržování dalších pravidel silničního provozu, zvláště dodržování rychlostních limitů, používání bezpečnostních pásů, dětských autosedaček atd.

13. Nezapomínejte na to, že alkohol do silničního provozu nepatří. Pozor si dejte zejména na tzv. zbytkový alkohol. Do vozidla nikdy nesedejte k řidiči, u něhož víte, že je pod vlivem alkoholu či jiných ze zákona zakázaných návykových látek. 

Jako ředitel služby dopravní policie se na vás obracím s důležitým apelem ohledně bezpečnosti našich silnic během letních prázdnin. Toto období je časem odpočinku, dovolených a cestování, a proto je nezbytné, abychom společně zajistili bezpečí všech účastníků silničního provozu.

Každý rok během letních prázdnin na našich silnicích bohužel vyhasne několik lidských životů. Rád bych, abychom si uvědomili, že každý z nás má odpovědnost za bezpečnost na silnicích, a to bez ohledu na to, zda jste řidičem, cyklistou nebo chodcem, každý máme povinnost dodržovat pravidla silničního provozu a přispívat tak ke snížení rizika nehod.

Pamatujte, že každý život je důležitý. Vaše pozornost za volantem musí být neustále soustředěná na jízdu a okolní provoz. Vyhněte se nebezpečnému chování, jako je nadměrná rychlost, neopatrné předjíždění či používání mobilních telefonů během řízení. Tyto jednoduché, avšak klíčové kroky mohou přispět k bezpečnějším cestám na našich komunikacích. 

Přejeme všem účastníkům silničního provozu příjemné prožití letních prázdnin a mnoho štěstí na cestách.

kpt. Hana Rubášová
tisková mluvčí PP ČR
30. června 2023

vytisknout  e-mailem