Policie České republiky  

Přejdi na

Naším cílem je Vaše bezpečí


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 
Karlovarský kraj název

Policie České republiky – KŘP Karlovarského kraje

Uvěřil neznámým osobám

CHESBKO – Do počítače si nainstaloval software. 

V pátek 1. března letošního roku měla žena dosud neznámé totožnosti telefonicky kontaktovat sedmdesátiletého muže ze Sokolovska, kterému měla nabídnout možnost výběru profitu investovaných peněz ve výši přibližně 6 tisíc dolarů na jedné z platforem. Muže tato nabídka zaujala a do počítače si následně nainstaloval software pro vzdálenou správu či pomoc, díky kterému je možné se připojit na vzdálené zařízení. Poté měl sedmdesátiletému muži zavolat dosud neznámý muž, kterému sdělil kód, díky kterému se dostal do jeho počítače. Následně se měl sám poškozený muž přihlásit do internetového bankovnictví. Neznámý muž poté využil nepozornosti a pomocí vzdáleného přístupu zadal několik plateb v bankovnictví sedmdesátiletého muže, který spravuje i účty několika společností a fyzických osob. Prostředky z těchto účtů přeposlal na bankovní účet poškozeného, ze kterého je měl poté odeslat na další účet. 

Dále si měl neznámý muž vymyslet historku o aktualizaci platebních údajů, čímž od sedmdesátiletého muže vylákal informace k platební kartě, kterou využil k několika platbám u dvou společností. 

Sedmdesátiletému muži a dalším osobám či společnostem, kterým spravoval bankovní účty, vznikla škoda přibližně 205 tisíc korun. 

Případem se usilovně zabývají chebští kriminalisté, kteří ve věci zahájili úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání zločinu neoprávněného opatření, padělání a pozměnění platebního prostředku a přečinu podvodu. 

nprap. Jan Bílek
5.3.2024

vytisknout  e-mailem