Policie České republiky  

Přejdi na

Pomáhat a chránit


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 
Kriminalistický ústav

Policie České republiky – Kriminalistický ústav

Týden vědy a techniky 2014

Od 1. do 15. listopadu 2014 se uskuteční 14. ročník nejrozsáhlejšího vědeckého festivalu v České republice, který pořádá Akademie věd ČR ve spolupráci s více jak padesáti partnerskými organizacemi. Kriminalistický ústav Praha (KÚP) je jednou z nich.  

Program Týdne vědy a techniky AV ČR 2014 nabídne přes 500 akcí nejen v krajských, ale i v dalších městech po celé České republice. Studenti i zájemci o vědu z řad široké veřejnosti tak mají jedinečnou možnost navštívit dny otevřených dveří vědeckých ústavů, výstavy, přednášky, filmy, semináře, workshopy, prezentace, panelové diskuse či exkurse. Akce jsou určeny všem návštěvníkům, kteří mají zájem dozvědět sevíce o nejnovějších trendech v oblasti vědy, o práci vědeckých pracovníků či výzkumných projektech. 
 
Znalci KÚP do programu přispějí šesti zajímavými přednáškami, které se uskuteční v Muzeu Policie ČR a v budově Akademie věd, kde mohou občané rovněž navštívit expozici kriminalistiky.Zejména pro děti a mladistvé je určena prezentace kriminalistické chemie, která upozorňuje na nebezpečí užívání syntetických drog. Nejen milovníky zbraní jistě potěší setkání s balistiky, kteří jim osvětlí účinky vzduchovek či Flobertek nebo poradí, jak bezpečně manipulovat se zbraněmi,“ uvádí ředitel KÚP plk. Ing. Pavel Kolář, CSc.
 
Expozice Kriminalistického ústavu Praha 3.-9. listopadu 2014, Akademie věd ČR (Národní 3, Praha 1)
 
Nové fenomény drogové scény
Kromě klasických drog se v posledních letech objevují i nové syntetické drogy, jejichž chemické složení se velice rychle mění. Nejsou tak známy jejich účinky a dopady na lidský organismus. Znalci KÚP osvětlí, pro jsou nebezpečné, předvedou detekci nejrůznějších omamných a psychotropních látek za využití speciálních činidel, systém Drogis a další analýzy, které jsou prováděny v rámci znaleckého odvětví kriminalistické chemie.      
 
Zákulisí kriminalistické balistiky
Balistici KÚP představí funkci speciálního balistického skeneru, který využívají k individuální identifikaci zbraní. Každá zbraň zanechává na vystřelené nábojnici a střele specifické markanty. Jak se provádí jedno ze základních balistických zkoumání – komparace nábojnic pod binokulárním makroskopem? Přijďte si sami vyzkoušet.
 
Interaktivní ukázky v expozici
Animace místa činu v balistice 
3., 5., 8. listopadu 2014 od 14:00 hodin; 4., 9. listopadu 2014 od 16:30 hodin
 
Rychlé děje v balistice 
4., 9. listopadu 2014 od 1 4:00 hodin; 6., 8. listopadu 2014 od 16:30 hodin
 
Bezpečná manipulace se střelnou zbraní
3., 5., 7. listopadu 2014 od 16:30 hodin; 6. listopadu 2014 od 14:00 hodin,
8. listopadu 2014 od 10:30 hodin
 
Účinky vzduchovek a Flobertek
 3.-7. listopadu 2014 od 10:30 hodin; 9. listopadu 2014 od 10:30 hodin
 
 
Kompletní program Týdne vědy a techniky 2014 najdete na: http://www.tydenvedy.cz/program/program/
Rezervace míst Muzeum Policie ČR: kusova@muzeumpolicie.cz
 
 
kpt. Mgr. Petra Srnková
Kriminalistický ústav Praha Policie ČR
2. října 2014

 

vytisknout  e-mailem