Policie České republiky  

Přejdi na

Služba veřejnosti a prestižní povolání


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 
Kriminalistický ústav

Policie České republiky – Kriminalistický ústav

Ledová Praha 2015 se blíží

Kriminalistický ústav Praha Policie ČR (KÚP) se ve spolupráci s Muzeem Policie ČR (MUP) zapojí do 15. ročníku Ledové Prahy, který pořádá Pionýr, z. s. a Nadace Dětem 3. tisíciletí.  

Akce proběhne ve dnech 30. ledna až 1. února 2015 v Praze a je určena dětem a dětským kolektivům, které mohou bezplatně nebo za symbolické vstupné navštívit řadu známých pražských kulturních památek a muzeí (více o akci najdete na: www.ledovapraha.cz).
 
Prezentaci KÚP můžete navštívit v prostorách expozice kriminalistiky v MUP (Ke Karlovu 1, Praha 2) v pátek 30. ledna 2015 od 10.00 do 17.00 hodin.
 
Kdo je pachatel?
Tým mladých volejbalistů oslavuje vítězství v turnaji. Bujarý večírek skončí vraždou trenéra. Kdo je vrahem? V pátrání po pachateli vám pomohou výsledky znaleckých zkoumání z odvětví daktyloskopie, trasologie či genetiky. Hra prověří postřeh a pozornost dětí i dospělých, kteří budou např. vyhledávat shodné papilární linie v daktyloskopické stopě zajištěné na vražedném nástroji s kontrolními otisky podezřelých osob. O tom, že to není zrovna jednoduché, se může přesvědčit každý sám.
 
Máte dobrou paměť? Sestavte identikit
K vytvoření portrétu pachatele podle výpovědi svědka využívá Policie ČR systém wPoridos (Portrétní identifikace osob). Tento systém obsahuje jednotlivé obličejové části, pomocí kterých lze sestavit podobiznu. Byl vytvořen a je i nadále zdokonalován antropology v KÚP. 
 
V prostorách MUP je k vidění také výstava KÚP s názvem Ve víru kriminalistické vědy a výzkumu. Návštěvníci muzea si mohou prohlédnout jednak exponáty pocházející z trestné činnosti, i některé z přístrojů, které připomínají 55letou historii aplikovaného výzkumu a vývoje v KÚP.
  
Zajímavou a naučnou podívanou nabízí sály kriminalistiky v prostorách MUP, kde je zachycen postupný rozvoj jednotlivých kriminalistických disciplín od prvopočátků až po současnost.
 
Více o doprovodném programu MUP najdete na: www.muzeumpolicie.cz
 
 
kpt. Mgr. Petra Srnková
Kriminalistický ústav Praha Police ČR
16. ledna 2015

vytisknout  e-mailem