Policie České republiky  

Přejdi na

Pomáhat a chránit


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 
Kriminalistický ústav

Policie České republiky – Kriminalistický ústav

KÚP zve na Pražskou muzejní noc

V sobotu 14. září 2013 proběhne desátý ročník Pražské muzejní noci. Od 19.00 hodiny večer do 01.00 hodiny ranní mohou občané bezplatně navštívit řadu předních kulturních institucí. Kriminalistický ústav Praha Policie ČR (KÚP) se bude prezentovat v Muzeu Policie ČR (MUP). 

Pro děti i dospělé je určena hraná scénka s podtitulem “Z místa činu do laborky“. S trochou nadsázky představíme práci kriminalistického technika na místě činu a poodhalíme postupy zkoumání znalců KÚP, kteří svojí každodenní činností přispívají k objasňování trestných činů. 
 
Stručná anotace scénky: Co se stane, když zloděj okrade zloděje? Okradený zloděj si to nenechá líbit. Dvojice zlodějíčků vnikne do bytu svého komplice, aby si vzala část lupu, o kterou je okradl. Během prohledávání bytu jsou však odhaleni všímavou sousedkou, která přivolá policii. Při útěku z domu je jeden z pachatelů zadržen. Druhý uteče.  Ale na jak dlouho? Jaké stopy zajistí kriminalistický technik na místě činu? Co dovede kriminalisty na stopu pachatele? Jak pomohou znalecká zkoumání? Přijďte do MUP a dozvíte se v přímém přenosu. Hrajeme ve 20.00 a 22.00 hodin v kinosálu muzea.  
 
Samostatnou prezentaci bude mít pracoviště balistiky KÚP, které si připravilo ukázky z balistického zkoumání. Nejen milovníci zbraní si budou moci prohlédnout, jak vypadá povrh pláště střely a povrch vystřelené nábojnice pod mikroskopem. Každá zbraň na světě je individuální a tato její vlastnost se odráží na stopách (na vystřelených nábojnicích a střelách). Díky balistickému zkoumání v kriminalistice lze zpětně zjistit, která konkrétní zbraň byla použita ke spáchání trestné činnosti.
 
Zejména pro děti bude připraveno stanoviště s prezentací kriminalistické daktyloskopie. Ta zkoumá obrazce papilárních linií na prstech rukou, dlaních a ploskách nohou z hlediska jejich vzniku, vyhledávání a zajišťování. Každý člověk má jiný tvar papilárních linií, čehož kriminalistika využívá k individuální identifikaci jedince. Děti si budou moci samy vyzkoušet, jak znalci zviditelňují daktyloskopické stopy pomocí magnetického prášku, jak vyhledávají shodné otisky prstů, za což obdrží drobné dárečky. V případě zájmu jim znalci vyhotoví kartičku s kontrolními otisky prstů.
 
Zajímavou podívanou nabízí sály kriminalistiky v prostorách MUP, kde je zachycen postupný rozvoj jednotlivých kriminalistických disciplín od prvopočátků až po současnost. K vidění jsou přístroje, nástroje a pomůcky, které znalci při své práci používají, ale také autentické předměty ze známých mediálních kauz. Více o doprovodném programu MUP najdete na: www.muzeumpolicie.cz
 
Kompletní Program Pražské muzejní noci 2013: www.prazskamuzejninoc.cz
 
Těšíme se na setkání v MUP (Ke Karlovu 1, Praha 1), 14. září 2013 od 19.00 hodin.
 
 
kpt. Mgr. Petra Srnková
Kriminalistický ústav Praha Policie ČR
8. června 2013

vytisknout  e-mailem