Policie České republiky  

Přejdi na

Pomáhat a chránit


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 
Kriminalistický ústav

Policie České republiky – Kriminalistický ústav

Český DVI tým získal ocenění

Členové DVI týmu z Kriminalistického ústavu Praha získali ocenění za nejlepší poster v sekci „Místo činu“ na mezinárodní konferenci 

Konference 08

V Aucklandu na Novém Zélandu se ve dnech 18. - 23. září 2016 uskutečnilo 23. mezinárodní sympozium forenzních věd (23rd International Symposium on the Forensic Sciences), které se zde koná každé dva roky.

Jedná se o jednu z největších světových forenzních konferencí, které se letos zúčastnilo více jak 900 delegátů - odborníků z oblasti forenzních laboratoří, justice, soudního lékařství a jiných akademických institucí z 24 zemí světa. Mezi specialisty nechyběli také zástupci Kriminalistického ústavu Praha (KÚP) – čtyři členové českého DVI týmu, jehož činnost ústav koordinuje, a znalkyně z odvětví fyzikální chemie.

Nejlepší poster v sekci „Místo činu“
Program konference nabídl řadu zajímavých příspěvků, které byly rozděleny do devíti odborných sekcí. Delegáti si mohli vybrat z 200 přednášek, představeno bylo 400 posterů a proběhly desítky interaktivních workshopů. „Díky vysoké odborné úrovni, počtu účastníků a diskutovaným tématům se tato konference řadí k nejvýznamnějším světovým akcím v oblasti forenzních věd,“ uvedl vedoucí českého DVI týmu plk. Mgr. Petr Bendl, Ph.D., z KÚP.
Odborná komise v průběhu konference posuzovala úroveň prezentovaných posterů a v každé sekci vybrala jeden nejzdařilejší. V sekci „Místo činu“ byl vybrán poster českého DVI týmu. Ocenění převzal vedoucí týmu plk. Bendl.   

Jak vznikal český DVI tým - prezentace měla úspěch
Znalci KÚP přispěli do programu konference přednáškou, ve které kpt. Mgr. Tomáš Doubek přiblížil okolnosti vzniku a formování českého DVI týmu, jež existuje od roku 2013. Česká republika se tak zařadila mezi 11 evropských zemí, které mají skupinu specialistů vyškolených provést identifikaci obětí hromadných neštěstí. Kapitán Doubek ve svém příspěvku hovořil rovněž o materiálním vybavení týmu a výcviku jeho členů, což bylo možné realizovat díky podpoře pětiletého projektu Švýcarsko-české spolupráce. „O tom, že by i Česká republika měla mít vlastní tým specialistů na identifikaci obětí katastrof, se začalo uvažovat od roku 2004, kdy Thajsko postihla ničivá vlna tsunami. Mezi oběťmi bylo tehdy i šest českých občanů. Teprve po dalších osmi letech se podařilo tým ustanovit, legislativně ošetřit, materiálně vybavit a vyškolit jeho členy. Dnes již můžeme říci, že jsme připraveni vyjet a plnit úkoly na místě činu,“ vysvětlil dokumentarista Doubek a dodal, že poslední cvičení, kde tým prověřil svoji připravenost, absolvoval začátkem září 2016 na Teplicku při simulované letecké nehodě. Přednáška zástupce českého DVI týmu měla velký úspěch, po jejím ukončení odpovídal na řadu dotazů, které se týkaly zejména zkušeností z praktických cvičení.

„Možnost aktivní prezentace na této světové konferenci byla výbornou tečkou za končícím projektem Švýcarsko-české spolupráce a současně poděkováním kolegům ze Švýcarska, kteří nám kromě financí na materiální vybavení týmu poskytli také cenné „know-how“ a svoje praktické zkušenosti, které my zatím, naštěstí, nemáme,“ zakončil plukovník Bendl.

kpt. Mgr. Petra Srnková
Kriminalistický ústav Praha Policie ČR
30. září 2016

Odkazy do noveho okna

Konference 01

Konference 01 

Detailní náhled

Konference 02

Konference 02 

Detailní náhled

Konference 03

Konference 03 

Detailní náhled

Konference 04

Konference 04 

Detailní náhled

Konference 05

Konference 05 

Detailní náhled

Konference 06

Konference 06 

Detailní náhled

Konference 07

Konference 07 

Detailní náhled

vytisknout  e-mailem