Policie České republiky  

Přejdi na

Služba veřejnosti a prestižní povolání


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 
Krajské ředitelství Zlk

Policie České republiky – KŘP Zlínského kraje

Utráceli falešné peníze

ZLÍNSKÝ KRAJ: Krajští kriminalisté je obvinili ze spáchání zločinu.  

Policisté zlínského odboru hospodářské kriminality obvinili dvojici mladíků z Hodonínska ze spáchání zločinu padělání a pozměnění peněz.
Vše začalo na konci března ve Veselí nad Moravou. Obviněný devatenáctiletý muž tam měl schůzku s cizincem, kterému zprostředkoval prodej marihuany. Mladík cizinci předal drogu výměnou za dvacet sedm padesátieurových bankovek. Druhý den si bankovky se zájmem prohlížel a zjistil, že všechny padesátieurovky vzoru 2002, které předešlého dne dostal, byly padělané. Několik týdnů na padělky ani nešáhnul. Poté se s problémem svěřil svému o tři roky staršímu kamarádovi. Oba se pak odvážili k činu, ze kterého je nedávno krajští kriminalisté obvinili. Bankovky postupně začali udávat do oběhu. Někdy tak činili sami, někdy skrze prostředníky, kteří o tom, že platí padělky, pravděpodobně neměli ani ponětí. Falešné bankovky se objevily v některých obchodech či u taxikářů. Z výpovědí obviněných vyplývá, že padesátieurovkami platily také na Brněnsku, Uherskohradišťsku a několika obcích Hodonínska, a to například ve večerkách, obchodech s potravinami či prodejnách s tabákem. V jednom případě si údajně mladší z obviněných bankovkou teatrálně zapálil cigaretu a nechal ji pak celou shořet. Kriminalistům se prozatím podařilo zajistit dvanáct kusů falešných bankovek. Je tedy pravděpodobné, že jsou padělky stále v oběhu. Upozorňujeme proto zejména ty, kteří přijdou do kontaktu s padesátieurovými bankovkami vzoru 2002, aby si důkladně peníze prohlédli.
Za to, že dvojice mladých mužů udávala padělané peníze jako pravé, jim v případě prokázání viny hrozí trest odnětí svobody až na osm let.
Krajští kriminalisté na případu úzce spolupracují s kriminalisty z Uherského Hradiště, Zlína, Hodonína a se slovenskými kolegy z Nového Mesta nad Váhom. Padělky totiž pravděpodobně pocházejí z blízkého zahraničí. Například na Slovensku zachytili již devadesát padělaných padesátieurových bankovek.

1. lícová strana.JPG2. rubová strana[1].jpg5. UV lícová.JPG

 

4. června 2014, nprap. Petr Jaroš

vytisknout  e-mailem