Policie České republiky  

Přejdi na

Služba veřejnosti a prestižní povolání


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

Útok na Finanční správu

Kriminalisté Národní centrály proti organizovanému zločinu služby kriminální policie a vyšetřování (NCOZ), zařazeni v pracovním týmu Daňová Kobra, v minulém týdnu zadrželi ve spolupráci s Útvarem rychlého nasazení (URNA) cizího státního příslušníka, který měl provést sofistikovaný útok na Finanční správu ČR s úmyslem způsobit škodu nejméně 63 milionů korun. 

Na případu s krycím názvem „SAVORY“ pracoval tým Daňové Kobry několik měsíců za velmi intenzivní podpory Finančního analytického úřadu a Generálního finančního ředitelství.

Společným úsilím přišli pracovníci Daňové Kobry na stopu dvou cizinců, kteří po vzájemné domluvě a v úmyslu neoprávněného obohacení měli založit v období od listopadu 2015 do dubna 2016 na různých pobočkách bank (Praha a Liberec), nebo na internetové síti celkem 43 bankovních účtů. Následně měli vyplnit na internetových stránkách Ministerstva financí ČR oznámení o změně registračních údajů jménem 43 dotčených daňových subjektů (jednalo se zejména o známé stavební společnosti), čímž měli záměrně uvést příslušné finanční úřady v omyl o číslech bankovních účtů těchto subjektů pro výplatu nadměrných odpočtů DPH. K dokonání činu nedošlo, neboť včasným zásahem pracovníků Daňové Kobry nadměrné odpočty ve výši cca 63 milionů korun vyplaceny nebyly.

Zadokumentování a odhalení této trestné činnosti bylo velice časově náročné. Osoby znaly metody a formy policejní práce a navíc jeden z obviněných okamžitě po spáchání tohoto trestného činu opustil území České republiky. K páchání trestné činnosti měly osoby používat několik desítek mobilních telefonních čísel a na území České republiky se výhradně pohybovaly pod falešnou identitou, k čemuž využívaly padělaných dokladů. K síti internet se připojovaly z anonymních WIFI sítí.

Doslova mravenčí prací našich kriminalistů došlo k jejich odhalení. Zadržen byl jeden z cizinců, kterého kriminalisté NCOZ obvinili ze zločinu podvodu ve stádiu pokusu a přečinu padělání a pozměnění veřejné listiny. Soudce jej následně vzal do vazby. Druhý cizinec je pro stejné skutky trestně stíhán jako uprchlý a policisté po něm pátrají. V případě uznání viny hrozí oběma osobám trest odnětí svobody až na deset let.

V rámci provedených domovních prohlídek kriminalisté NCOZ zajistili důkazní materiál, finanční hotovost ve výši 500 tisíc korun, 15 tis. USD a rovněž padělané dokumenty a platební karty k desítkám bankovních účtů.

Je třeba zdůraznit, že této trestné činnosti bylo zabráněno již ve fázi pokusu, čili nedošlo ke způsobení žádné škody. Věc dozoruje Městské státní zastupitelství v Praze.

Kromě popsané trestné činnosti jsou tyto osoby podezřelé i z dalších skutků, které budou předmětem dalšího prověřování.    
 

plk. Mgr. Jaroslav Ibehej
NCOZ SKPV
23. února 2017
 

Pod článkem jsou k dispozici videa a fotografie

Odkazy do noveho okna

Savory - peníze - foto

Savory - peníze - foto 

Detailní náhled

vytisknout  e-mailem