Policie České republiky  

Přejdi na

Pomáhat a chránit


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

Útočník se odpálil na rituálu v pákistánské svatyni, zemřelo nejméně 75 lidí

16. února 2017 Při sebevražedném útoku v súfistické svatyni v jižním Pákistánu dnes zemřelo nejméně 75 lidí a více než 150 dalších osob bylo zraněno. Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na místní policii. K útoku se přihlásil Islámský stát (IS) prostřednictvím agentury Amak, se kterou islamisté spolupracují. 

Čtvrteční útok je nejkrvavějším ze série pumových útoků, které tento týden postihly Pákistán poté, co pákistánská odnož Talibanu a další islamistické ozbrojené skupiny pohrozily novou ofenzivou. Islámský stát působí převážně na Blízkém východě, v posledních letech ale sílí i jeho přítomnost v Pákistánu.

Terčem útoku se stala svatyně zasvěcená filozofovi ze Lalu Šahbáz Kalandarovi v provincii Sindh na jihu země. Sebevražedný atentátník se odpálil ve chvíli, kdy se zde shromáždil početný dav lidí. Podle místních zdrojů bylo cílem útočníka zřejmě křídlo vyhrazené ženám s dětmi. Mezi oběťmi je také asi 30 dětí.

„Nastal výbuch a všichni se rozeběhli. Vystrčili nás ven, všude bylo tolik lidí. Viděl jsem krev. Viděl jsem raněné a mrtvá těla,“ popsal traumatický zážitek webu al-Džazíra svědek Nazakat Ali, který se ve chvíli výbuchu zrovna modlil.

Svatyně, kterou si islamisté vybrali, je místem, kde se každý čtvrtek setkávají stovky až tisíce lidí na súfistickém rituálu. Svatyně patří k nejuctívanějším súfistickým mešitám v zemi a Kalandar, jemuž je zasvěcená, je považován za svatého. Věřící tak zde vyvolávají jeho ducha v extatických rituálech se zpěvem a tancem.

Série násilností

Ačkoliv je súfismus mystická, tolerantní forma islámu, islamistickým extremistům je dlouhodobě trnem v oku. Jedna ze súfistických svatyní se stala útokem IS i v listopadu loňského roku. Při výbuchu v okresu Chuzdar v provincii Balúčistán zemřelo nejméně 52 lidí a více než 100 osob bylo zraněno.

Pákistánský premiér Naváz Šaríf nejnovější atentát odsoudil a slíbil, že neustane v boji proti islámským ozbrojencům útočícím na vládu, soudní systém a všechny, kdo se neztotožňují s jejich striktní interpretací sunnitského islámu.

Tento týden nejde o jediný útok v Pákistánu. Nejvážnějším byl pondělní pumový útok, při kterém ve východopákistánském Láhauru zahynulo 13 lidí. Přihlásila se k němu frakce pákistánského Talibanu Džamáate Ahrár. Tato skupina se loni přihlásila k odpovědnosti za pumový atentát, při němž na Velikonoce v Láhauru ve veřejném parku zahynulo přes 70 osob.

Organizace Islámský stát zaútočila ve čtvrtek i v irácké metropoli Bagdád, kde si útok vyžádal nejméně 47 obětí (psali jsme zde).

Pozornost celého světa vyvolalo i ničení súfistických památek v Mali v červnu 2012. Ozbrojenci z tamní islamistické skupiny Ansar Dine napojené na teroristickou síť Al-Káida tehdy zničili v Timbuktu čtrnáct ze šestnácti hrobek svatých mužů súfismu. Útok následoval jen několik dnů poté, co UNESCO zařadilo Timbuktu na seznam památek v ohrožení. Islamisté ve městě zničili i řadu mešit a spálili tisíce vzácných rukopisů.

V roce 2015 Mezinárodní trestní soud (ICC) zahájil kvůli ničení památek v Mali řízení proti malijskému radikálovi Ahmadovi Mahdímu Fakimu. Jde o první případ, kdy se ICC zabývá obviněním z ničení historických a náboženských cenností. UNESCO v roce 2015 několik hrobek svatých mužů súfismu zničených islamisty obnovilo. Několik súfistických svatyní bylo v roce 2012 zničeno také v Libyi.

Zdroj: http://zpravy.idnes.cz/v-pakistanu-se-odpalil-clen-is-zemrelo-pres-70-lidi-f7j-/zahranicni.aspx?c=A170216_180029_zahranicni_jol

vytisknout  e-mailem