Policie České republiky  

Přejdi na

Pomáhat a chránit


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

Útěk cizinců z Vyšních Lhot

Dne 20. 12. 2015 byl potvrzen útěk třech cizinců ze zařízení pro zajištění cizinců ve Vyšních Lhotách. 

Policie v průběhu dnešního dopoledne obdržela informaci od zaměstnanců bezpečnostní agentury, zajišťující ostrahu a vnitřní pořádek uvnitř zařízení, že bylo narušeno vnitřní oplocení mezi jednotlivými bloky mírného režimu. Na to policie reagovala nařízením okamžitého sčítání zajištěných cizinců, které následně ukázalo, že 3 cizinci chybí. Poslední oficiální sčítání proběhlo včera před 23.00 hodinou, kdy byli cizinci všichni.

Provedeným šetřením bylo zjištěno, že se jedná o státního příslušníka Afghánistánu, který v zařízení vyčkával realizace správního vyhoštění, dále státního příslušníka Libye a Alžíru, kteří měli být vráceni na základě readmisního řízení do Rakouska. Cizinecká policie prostřednictvím útvaru pro odhalování organizovaného zločinu provedla šetření k těmto osobám s cílem vyloučit možné bezpečnostní riziko, související s útěkem. Bylo bez pochybností prokázáno, že se nejedná o osoby napojené na organizovaný zločin ani osoby jinak nebezpečné. O všech třech cizincích je známo, že vyvíjeli intenzivní snahu o propuštění s cílem požádat v jiném členském státě EU o mezinárodní ochranu. Vzhledem k uvedenému je více než pravděpodobné, že všichni tři cizinci se pokusí co nejdříve dostat z území ČR.

Policie neprodleně zahájila pátrání po všech třech osobách včetně opatření na hranicích ČR a dále zahájila šetření směřující ke zjištění všech okolností útěku i jeho provedení. Ředitel služby cizinecké policie plk. Milan Majer zjišťuje na místě veškeré podrobnosti a šetření provádí rovněž skupina vnitřní kontroly Ředitelství služby cizinecké policie. Na místě je i ředitel Krajského ředitelství policie Moravskoslezského kraje plk. Tomáš Kužel a ředitel Správy uprchlických zařízení MV Miloslav Koudelný.

Z předběžných zjištění nelze vyloučit selhání lidského faktoru, po dokončení šetření budou provedena příslušná opatření.

 

plk. Mgr. Kateřina Rendlová

tisková mluvčí Ředitelství služby cizinecké policie

vytisknout  e-mailem