Policie České republiky  

Přejdi na

Služba veřejnosti a prestižní povolání


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 
Středočeský kraj název

Policie České republiky – KŘP Středočeského kraje

Úspěšná akce policistů z dálničního oddělení Rudná

BEROUNSKO - Na kamionové soupravě se nacházely tři odcizené traktory. 

V rámci dopravně bezpečnostní akce s organizací TISPOL zaznamenali policisté z dálničního oddělení Rudná nákladní soupravu rumunské společnosti projíždějící ve směru od Plzně na Prahu, a to v prostoru nájezdové komunikace na osmnáctém kilometru dálnice D5, kdy se povšimli, že zadní část tohoto návěsu byla v oblasti boční plachty nápadně široká. Z těchto důvodů vyjela policejní hlídka provést kontrolu tohoto nákladního vozidla.
 
Policisté dálničního oddělení Rudná tuto kamionovou soupravu, která se skládala z tahače značky DAF a návěsu značky Schmitz zastavili na čtrnáctém kilometru dálnice D5, kde byl dostatečný prostor provést bezpečně kontrolu nákladního vozidla s nadměrným nákladem.
 
Policisté vyzvali řidiče k předložení dokladů předepsaných k řízení a provozu vozidla, eurolicenci a přepravní doklady, čemuž řidič ihned vyhověl. Policejním šetřením bylo zjištěno, že řidičem této kamionové soupravy je padesáti devítiletý muž rumunské státní příslušnosti. Dále byla provedena kontrola dodržování sociálních předpisů v dopravě s negativním výsledkem. V průběhu této kontrolní činnosti bylo provedeno kontrolní nízko rychlostní vážení, přičemž bylo kalibrovaným měřícím zařízením zjištěno, že uvedená nákladní souprava svým naloženým nákladem dosahuje šířky 2,80 metrů, čímž o 0,25 metrů přesahuje nejvyšší zákonem povolenou šířku nákladní soupravy. Při tomto kontrolním měření byl přítomen i řidič nákladní soupravy, který s naměřenými hodnotami souhlasil. Rozhodnutí o zvláštním užívání komunikace Ministerstva dopravy České republiky řidič nepředložil, a proto mu byla výslovně zakázána s tímto nadměrným nákladem další jízda.
 
Padesáti devítiletý řidič se svým jednáním dopustil přestupku o pozemních komunikacích a byla mu udělena bloková pokuta ve výši 2 000,-Kč. S tímto přestupkem a uložením blokové pokuty souhlasil a pokutu na místě uhradil hotově.
 
Následně byl řidič policisty vyzván k otevření zadních dveří návěsu, aby bylo možno provést kontrolu nákladu zda se shoduje s uváděným nákladem v přepravním listu. Při této kontrolní činnosti bylo zjištěno, že na návěsu jsou převáženy tři kusy nových traktorů tovární značky John Deere, což se shodovalo i s dokladem o přepravě zboží. Policisté na místě provedli fotodokumentaci.
 
Právě v době provádění kontroly této kamionové soupravy a při zpracování veškeré dokumentace obdržely postupně policejní složky informaci z Německa, že zde byly na jejich území odcizeny tři kusy traktorů značky John Deere, které by se v současné době měly nacházet za hranicemi na území České republiky.
 
Vzhledem k těmto zjištěným skutečnostem byly předmětné traktory včetně kamionové soupravy zajištěny a převezeny do policejního areálu.
 
Kriminalisté z územního odboru Beroun řidiče převážejícího odcizené traktory zadrželi a umístili do policejní cely. Krajské státní zastupitelství v Praze vydalo v pátek 24. července 2015 předběžný souhlas k zadržení podezřelé osoby. V neděli 26. července 2015 byl padesáti devítiletý řidič nákladní soupravy
eskortován do vazební věznice v Praze.
 
V současné době probíhá nadále šetření tohoto případu, který je prošetřován německými policisty ve spolupráci s kriminalisty územního odboru Beroun, kteří se na případu podílejí získanými poznatky z území České republiky, kde byl zadržen řidič i s odcizenými traktory. Policejním šetřením bylo zjištěno, že Česká republika nebyla určena jako cílová země pro odcizený náklad v Německu, ale pouze jako země přes kterou byl transport uskutečněn.
 
Vzhledem k tomu, že byl odcizený náklad se třemi kusy nových traktorů, jejichž předběžná škoda byla vyčíslena na částku 8 500 000,-Kč odhalen v tak krátkém časovém rozmezí je nutno vyzdvihnout profesionální policejní činnost policistů dálničního oddělení Rudná, jejichž všímavostí a zodpovědně prováděnou kontrolní činností byl tento hodnotný náklad vypátrán a zajištěn ve velmi krátké době . Velký podíl na této včasné a úspěšné akci mají i ostatní policejní složky, které se na tomto případu podílely především svým velmi profesionálním přístupem.
 
nprap. Jana Šteinerová
tisková mluvčí
P ČR Kladno
29. července 2015
 

vytisknout  e-mailem