Policie České republiky  

Přejdi na

Naším cílem je Vaše bezpečí


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 
Krajské ředitelství policie Lbk

Policie České republiky – KŘP Libereckého kraje

Upozorňujeme řidiče na blížící se zimní období

KRAJ - Řidičům připomínáme podmínky provozu vozidel v zimním období. 

Řidiči vozidel by se již měli připravit na zimní období, které brzy nastane. Vzhledem ke klesajícím teplotám by řidiči měli zvážit výměnu letních pneumatik za zimní. Pokud nastane období, kdy teplota klesne pod 7 °C, tak letní pneumatiky tuhnou, tím špatně přiléhají k povrchu vozovky, a tedy více kloužou.

Upozorňujeme, žev období od 1. listopadu do 31. března:

  • pokud se na pozemní komunikaci nachází souvislá vrstva sněhu, led nebo námraza,
  • nebo pokud lze vzhledem k povětrnostním podmínkám předpokládat, že se na pozemní komunikaci během jízdy může vyskytovat souvislá vrstva sněhu, led nebo námraza,

lze užít motorové vozidlo kategorie M nebo N2 (motorová vozidla s maximální přípustnou s hmotností nepřevyšující 3,5 t) k jízdě v provozu na pozemních komunikacích pouze za podmínky použití zimních pneumatik.

U motorových vozidel s maximální přípustnou hmotností převyšující 3,5 t musí být použito zimních pneumatik na všech kolech hnacích náprav s trvalým přenosem hnací síly.

Zimní pneumatiky musí mít hloubku dezénu hlavních dezénových drážek nebo zářezů nejméně 4 mm a u motorových vozidel o maximální přípustné hmotnosti převyšující 3,5 t nejméně 6 mm. Pokud hloubka dezénu klesne pod stanovené hranice, tak vozidlo ztrácí stabilitu a prodlužuje se brzdná dráha.

Důvodem užití zimních pneumatik v zimním období je především to, že mají vyšší přilnavost na sněhu a ledu a tím je vozidlo stabilnější a má i kratší brzdnou dráhu.  

Řidiče dále upozorňujeme, aby respektovali příkazové dopravní značky:

Dopravní značka C15a – Zimní výbava
znacka_zimni_vybavazimni vybava

Značka přikazuje řidiči motorového vozidla kategorie M nebo N, aby pokračoval v jízdě jen při splnění podmínek stanovených zákonem pro provoz vozidel v zimním období, a to bez ohledu na datum a aktuální nebo předpokládané povětrnostní podmínky. (Pod značkou může být umístěna dodatková tabulka s uvedením odlišné úpravy doby platnosti).
 

Dopravní značka C5a – Sněhové řetězy

Sněhové řetězysněhové řetězyZnačka přikazuje řidiči motorového vozidla o třech a více kolech pokračovat v jízdě až po nasazení sněhových (protiskluzových řetězů) na nejméně dvě hnací kola. Povinnost se nevztahuje na vozidla, která jsou vybavena pneumatikami s protiskluzovými hroty.

V předešlém zimním období (od 1. listopadu 2020 do 31. března 2021) policisté z Libereckého kraje šetřili celkem 1672 dopravních nehod, z toho 1036 nehod, kdy pozemní komunikace byla mokrá nebo se na ni nacházelo náledí, souvislá sněhová vrstva nebo rozbředlý sníh.

stav povrchu vozovky

počet nehod

mokrý povrch v zimním období

708

na vozovce je náledí, ujetý sníh – s posypem

111

na vozovce je náledí, ujetý sníh – bez posypu

127

souvislá sněhová vrstva, rozbředlý sníh

90

Řidiči by měli pamatovat také na to, že musí přizpůsobit rychlost jízdy zejména svých schopnostem, vlastnostem vozidla a nákladu, předpokládanému stavebnímu a dopravně technickému stavu pozemní komunikace, její kategorii a třídě, povětrnostním podmínkám a jiným okolnostem, které mohou předvídat. Nepřizpůsobení rychlosti jízdy je jednou z hlavních příčin dopravních nehod.

Na závěr bychom chtěli požádat řidiče, aby za zhoršených (kalamitních) povětrnostních podmínek vždy zvážili nutnost jízdy vozidlem na pozemních komunikacích, neboť riziko dopravních nehod se v těchto situacích zvyšuje.
 

19. 10. 2021
nprap. Martina Frýdová
preventistka KŘP Libereckého kraje

vytisknout  e-mailem