Policie České republiky  

Přejdi na

Pomáhat a chránit


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 
Pardubický kraj - název

Policie České republiky – KŘP Pardubického kraje

Jak se nám dařilo v loňském roce

ORLICKOÚSTECKO – policisté bilancují  


 

     Na okrese Ústí nad Orlicí můžete najít šest měst s rozšířenou působností, žije zde celkem 139 tisíc obyvatel. Na tomto teritoriu působí osm obvodních oddělení PČR a jedno oddělení hlídkové služby.
 

 

     V minulém roce policisté našeho okresu vyjížděli ke 2.202 trestným činů. V porovnání s rokem 2008 je to 112 skutků méně. Téměř polovina z nich byla objasněna. Alarmující ale je, že u více než šestnácti procent trestných činů byl u pachatelů zjištěn alkohol. Nezjistili jsme ale žádný případ, kdy by byl pachatel trestného činu pod vlivem jiné návykové látky. Největší podíl na páchání trestné činnosti mají recidivisté (428). Statistiky ukazují, že podíl mladistvých na páchání trestné činnosti se oproti roku 2008 snížil (o 6 pachatelů), zatímco u nezletilých o pět vzrostl.
 

     V průběhu roku se naši policisté zabývali 38 případy vloupání do prodejen (v roce 2008 jich bylo 29 – počet případů z roku 2008 nadále v závorce), 23 případy vloupání do bytů (36), šetřili také 77 případů vloupání do rekreačních chat (61). Snížil se počet odcizených motorových vozidel. Zatímco v roce 2008 jich bylo 81, v roce minulém jich bylo o deset méně. Pokles jsme ale zaznamenali i v počtu případů vloupání do vozidel. A to o třináct případů. Narostl ale počet odcizených jízdních kol. Zatímco v roce 2008 to bylo pouze 48 bicyklů, v roce minulém už 98. Celkově jsme v majetkové kriminalitě zaznamenali mírný nárůst (o 41 případů).

     Potěšující je, že jsme zaznamenali pokles i v násilné trestné činnosti. V průběhu celého roku jsme neměli jednu vraždu. V Jablonném nad Orlicí zemřela násilnou smrtí 64letá žena. Neznámý pachatel se snažil zahladit stopy požárem. Minulý rok se navýšil počet loupežných přepadení. V roce 2009 jich bylo 39 (25), u dvaceti z nich padlo obvinění. Klesl ale počet případů ublížení na zdraví. V loňském roce jsme jich zaznamenali 40 (56).

     Oběti trestných činů jsou převážně náhodné. U majetkových trestných činů ale rozhoduje snadná dostupnost věcí, především pak nevhodné nebo vůbec žádné zabezpečení. Velkým příkladem jsou vystavené kabelky, peněženky, navigace a další věci na sedadlech motorových vozidel. V tu chvíli se totiž takové auto stává výkladní skříní a věci uvnitř jsou velmi snadnou kořistí nenechavců. Nemalým lákadlem se ale stávají i volně odložené věci v restauracích, v nákupních vozících atd.

     Během loňského roku policisté na okrese Ústí nad Orlicí vyhlašovali pátrání po 326 osobách. Je ale nutné podotknout, že 132 z nich byli chovanci výchovných ústavů a 24 odsouzených, kteří nenastoupili do výkonu trestu.

     Na našem okrese jsme v loňském roce měli i poměrně velký pokles přestupků. Ze zaznamenaných 5.240 jich bylo více než 2.200 spácháno v dopravě. Drobných krádeží jsme na okrese Ústí nad Orlicí šetřili 1.817, více než tisíc přestupků bylo spácháno na úseku veřejného pořádku.

 

     V loňském roce jsme také realizovali několik bezpečnostních opatření k zajištění veřejného pořádku v souvislosti s přepravou fotbalových fanoušků. Proběhlo i několik bezpečnostních akcí v rámci jednotlivých obvodních odděleních zaměřených na podávání alkoholu mládeži a bezpečnost provozu diskoték ve spolupráci se sociálními pracovnicemi a živnostenským úřadem. Nemalého počtu dopravně bezpečnostních akcí zaměřených na dodržování pravidel silničního provozu se účastnili i pracovníci celní správy. Novinkou byly v loňském roce i dopravně bezpečnostní akce s vrtulníkem. Tyto akce se velmi osvědčily, proto budou probíhat i v roce letošním. Velmi se také osvědčila spolupráce s dalšími složkami IZS (Integrovaný záchranný systém). Policisté se již tradičně zapojují do nácviků krizových situací a činností krizových štábů organizovaných jednotlivými městy s rozšířenou působností.
 

 

     Velkým problémem v dopravě se v minulých letech stal alkohol. Ne jinak tomu bylo i v roce loňském. A to nejenom při dopravních nehodách, ale i alkohol zjištěný při dechových zkouškách u náhodně kontrolovaných řidičů. Někteří z nich skončili před přestupkovou komisí, 72 těchto hříšníků ale bylo obviněno z trestného činu ohrožování pod vlivem návykové látky. Není ani výjimkou, že za volant usedají podnapilí řidiči-neřidiči. Jsou to velmi nezodpovědní lidé, kteří se vydají za volantem vozidla na cesty, ačkoli si ještě neudělali řidičák nebo jim dokonce byla soudem jízda mnohdy i na několik měsíců zakázána. Tito lidé tak ohrožují nejenom sebe, ale především ostatní účastníky silničního provozu.
 

     V loňském roce vyjížděli policisté ústecké nehodovky k 757 dopravním nehodám. Je to o více než polovinu nehod méně než v roce předcházejícím (v roce 2008 bylo zaznamenáno 1.558 dopravních nehod). Na silnicích našeho okresu zemřelo 11 osob (14). Pokles jsme zaznamenali i v počtu těžce zraněných osob – 79 (107).

     Při nehodách bylo lehce zraněno 253 (336) účastníků. O 33 milionů je nižší i škoda, která při dopravních nehodách vznikla. Tato částka přesáhla 37 milionů korun. Nejčastější příčinou dopravních nehod bylo nepřizpůsobení jízdy povětrnostním podmínkám a stavu vozovky (397), vekou měrou se na nehodovosti podílela i nepřiměřená rychlost (183) a nedání přednosti (87).

     Za zmínku jistě stojí i zneužívání linky tísňového volání. Často vás na našich stránkách informujeme o počtu telefonátů na tuto linku v průběhu 24 hodin, ale i o počtu, kolik z nich se týkalo konkrétního problému. Telefonisté, kteří si touto činností zkracují dlouhou chvíli si neuvědomují, že nejenom že tuto důležitou linku zneužívají, ale především ji blokují. Jejich nezodpovědností pak nemusí být včas poskytnuta pomoc těm, kteří ji nutně potřebují.

 

 

     Tak jako každý rok, i v loňském roce věnovali policisté zvýšenou pozornost prevenci kriminality. V rámci prevence je občanům na všech obvodních odděleních poskytována poradenská služba týkající se problematiky ochrany majetku a zabezpečení objektů, jsou prováděny besedy na základních a středních školách. Besedy ale probíhají i v mateřských školkách, školách speciálních, domovech mládeže i domovech důchodců a penzionech. Nedílnou součástí prevence je i informovanost občanů o dění v našem okrese. Na internetových stránkách se můžete dočíst veškeré aktuality z našeho regionu včetně rad a různých upozornění. Práci policistů, technické vybavení, výcvik služebních psů, ale i další zajímavosti spojené s náročnou policejní služnou mohou občané již tradičně vidět v červnu na policejní střelnici v Černovíře u příležitosti „DNU POLICIE ČESKÉ REPUBLIKY“, kam jste již nyní srdečně zváni.
 


22. února 2010
nprap. Eva Sichrová
tisková mluvčí


 

vytisknout  e-mailem