Policie České republiky  

Přejdi na

Naším cílem je Vaše bezpečí


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 
Název kraje

Policie České republiky – KŘP Olomouckého kraje

Zabezpečte se

OLOMOUCKÝ KRAJ - Chraňte svůj majetek i v zimním období. 

S nadcházejícím zimním obdobím hrozí zvýšené riziko vloupání do rekreačních chat a chalup, ale také do „zazimovaných“ zahrádkářských kolonií. V posledních dnech jsme zaznamenali hned několik krádeží vloupáním do rekreačních objektů, a to napříč celým krajem. Například hanušovičtí policisté se zabývají vloupáním do zahradní chatky šestapadesátileté majitelky v Jindřichově na Šumpersku. Prozatím neznámý pachatel pravděpodobně v noci na 31. října vypáčil uzamčené vstupní dveře chatky a její majitelku připravil o ponorné čerpadlo a aku vrtačku.

Pachatelé krádeží vloupáním si vybírají především odlehlé, nedostatečně zabezpečené objekty, které jsou ale zároveň snadno přístupné. Objekty si často předem natipují a na místě se snaží setrvat co nejkratší dobu.

Před ukončením sezóny je důležité si celý objekt řádně zajistit a z chaty odvézt vše, co by mohl zloděj odcizit. Taktéž není dobré v okolí chat a chalup nechávat volně přístupné nářadí, nebo třeba žebřík, pomocí kterého by se mohl zloděj dostat do objektu, a my bychom mu tímto usnadnili přístup.

Policie dále doporučuje mít objekt pojištěn nejen proti násilnému vniknutí a krádežím, ale také proti požáru. V mnoha případech pachatel využije zázemí jen k přespání, nebo hledá něco k snědku. Při jeho pobytu může dojít k zahoření objektu od nedopalku cigarety nebo svíčky. Jeden takový „nezvaný host“ se na sklonku října ubytoval bez vědomí majitele v rekreační chalupě ve Vysokých Žibřidovicích na Hanušovicku. V kamnech si zatopil bukovým dřevem, vypil několik piv a dvě lahve vína. Nakonec se mu hodil i ubrus a koberec a zmizely i tři dřevěné židle.

V případě zjištění vloupání doporučujeme z důvodu osobní bezpečnosti do objektu nevstupovat, ale ihned informovat policisty na lince 158. Pro policii je důležité včasné oznámení a neznehodnocení případných stop.

Policisté provádějí průběžné kontroly zájmových lokalit v rámci běžného výkonu služby. Dále provádějí cílená bezpečnostní opatření se zaměřením na chatové oblasti. Jedna z takových akcí proběhla koncem října na Velkolosinsku. Policisté při ní zkontrolovali pět chatových oblastí a tentokrát nezjistili žádné narušení.

V rámci Olomouckého kraje evidujeme v období od začátku letošního roku do konce měsíce října celkem 38 případů krádeží vloupáním do víkendových chat a 318 případů vloupání do ostatních objektů, jako jsou různé přístavky, garáže a zahradní chatky. V porovnání se stejným obdobím roku 2020 je to u krádeží vloupáním o dva případy méně a u případů vloupání do ostatních objektů je to o osmdesát dva případů méně.

Závěrem bychom chtěli majitele nemovitostí, kteří mají zájem dobře zabezpečit svůj majetek, upozornit na možnost využití mobilní aplikace s názvem „Zabezpečte se!“, dostupné v App Store i v Google Play, která navíc nabízí také přehled certifikovaných odborníků v regionech.

Bližší informace najdete v následujícím odkazu:

https://www.policie.cz/clanek/novy-preventivni-projekt-na-ochranu-majetku.aspx

por. Mgr. Jiřina Vybíhalová
11. listopadu 2021

vytisknout  e-mailem