Policie České republiky  

Přejdi na

Pomáhat a chránit


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 
Středočeský kraj název

Policie České republiky – KŘP Středočeského kraje

Ukradli vám mobilní telefon?

Co udělat, aby byl pro zloděje bezcenný.  

     Pokud  rádi kupujete mobilní telefony v bazaru anebo na ulici,  tak se  vám může  stát, že v  okamžiku, kdy si budete chtít zavolat, tak uslyšíte  následující hlášku:  "Upozornění operátora. Tento přístroj  je policií evidován v seznamu odcizených  mobilních telefonů  a jeho použití je ve všech sítích blokováno. Pro bližší  informace se můžete obrátit na kterýkoliv policejní útvar."
     Na základě zákona č. 127/2005 Sb. Policie  České republiky  společně s operátory poskytujícími mobilní  služby spouští novou službu pro  postižené občany. Výše  uvedený zákon totiž ukládá všem mobilním operátorům  povinnost,  aby na žádost policie a se souhlasem vlastníka zablokovali provoz  ukradeného přístroje.
     V praxi to bude  vypadat tak, že občan, pokud při nahlášení  odcizených  věcí uvede i mobilní telefon, tak mu policista nabídne, že  může  požádat o zablokování odcizeného mobilního přístroje.  Občan pak musí policistovi  doložit, že je vlastníkem mobilního  přístroje, nejlépe záručním listem s  uvedeným výrobním  číslem, tzv. IMEI. Velmi často lze tento údaj nalézt na  krabici  od daného telefonu a taktéž bývá i vyraženo na štítku pod  baterií.
     Služba  je bezplatná, za její využití nic neplatíte ani  operátorovi  a ani Policii ČR. Databázi odcizených mobilních telefonů (stejně  jako odcizených vozidel, osobních dokladů a dalších) najdete  na webových  stránkách MV ČR - www.mvcr.cz/mobily.
     Tato  služba povede  k minimalizaci krádeží mobilních telefonů. Pro nového majitele bude tak zablokovaný přístroj bezcenný.

vytisknout  e-mailem