Policie České republiky  

Přejdi na

Naším cílem je Vaše bezpečí


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 
Královéhradecký  kraj název

Policie České republiky – KŘP Královéhradeckého kraje

Ukradená kola vracíme majitelům

NÁCHODSKO - Muž se ženou páchali trestnou činnost v celém kraji i na Pardubicku. 

Na konci listopadu loňského roku se náchodským kriminalistům podařilo objasnit sériovou trestnou činnost krádeží kol na Náchodsku. Další vyšetřování pak ukázalo, že obviněný muž a žena kradli kola v Královéhradeckém i Pardubickém kraji a předmětem zájmu byly zejména kolárny ve společných prostorech panelových a činžovních domů.  
 
V policejní síti tehdy uvízl 36letý muž a společně s ním i 40letá žena, oba z Hradce Králové, které kriminalisté obvinili, že minimálně od července 2014 kradli ze sklepů, koláren a  společných prostor nájemníků jízdní kola různých značek (více zde).
Při svých nájezdech si vybírali dobře prodejná kola. V jednom případě dokonce když   objevili podle nich lepší kolo, na místě krádeže ponechali ležet kolo z krádeže předešlé. Celkem jim kriminalisté prokázali 32 krádeží nejen v Náchodě a okolí, ale také na Hradecku, Chrudimsku a Pardubicku. Škoda, kterou tak způsobili, se vyšplhala na 430 tisíc korun.
 
Již na začátku dokazování se náchodským policistům podařilo odhalit, kam kradená kola putovala. Dvojice je po naložení do auta odvážela do Hořic k obchodníkovi, cizinci, který se zabýval výkupem jízdních kol. Po té, co jich měl na skladě dostatečné množství, naložil je a odvážel výhradně na Ukrajinu, kde je prodával.
 
Zda vykupující věděl, nebo mohl vědět, že jsou některá z jízdních kol evidovaná jako odcizená, je stále předmětem vyšetřování. Nicméně tento podnikatel s kriminalisty od počátku spolupracoval a kola odpovídajícího popisu bez jakýchkoliv okolků vydal. Kriminalisté totiž prošli desítky trestních spisů, ve kterých hledali shody s popisy nahlášených odcizených jízdních kol.    
 
A v úterý 17.3.2015 tedy mohli konečně udělat radost 6 majitelům, kterým jejich jednostopé miláčky vrátili. Zajištěných odcizených kol je sice 7, v jednom případě se ale doposud nepodařilo majitele dohledat. Kriminalisté ale prokázali, že i toto kolo pochází z trestné činnosti.    
 
Dvojice je obviněna z přečinů krádeží vloupáním, porušování domovní svobody a. Muž byl navíc obviněn maření výkonu úředního rozhodnutí, neboť byl již trestán za obdobnou činnost a na místech krádeží měl vysloven zákaz pobytu. Žena je dále vyšetřována na svobodě, muž si na výsledek vyšetřování počká v hradecké vazební věznici. Oběma za jejich skutky hrozí trest odnětí svobody až na pět let.
mjr. Mgr. Ivana Ježková
17. 3. 2015, 9:45

vytisknout  e-mailem