Policie České republiky  

Přejdi na

Pomáhat a chránit


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

Ukončení vyšetřování půlmiliardového krácení DPH

Policisté sekce finanční kriminality Národní centrály proti organizovanému zločinu služby kriminální policie a vyšetřování (NCOZ), kteří jsou zařazeni v pracovním týmu Daňová Kobra, v těchto dnech navrhli státnímu zástupci Vrchního státního zastupitelství v Praze obžalovat 5 osob ze zvlášť závažného zločinu zkrácení daně, poplatku a podobné povinné platby se škodou dosahující téměř 500 milionů korun. 

Podle závěrů kriminalistů NCOZ mělo minimálně od 3. čtvrtletí roku 2010 do 2. čtvrtletí roku 2012 docházet ke krácení DPH v souvislosti s obchody s drahými kovy, které obvinění pořizovali na Slovensku prostřednictvím účelově zřízených korporací (tzv. missing trader) a následně prodávali v České republice. Takto realizovaný prodej uvedeného zboží je zatížen DPH s povinností přiznat daň na výstupu. Předmětnou povinnost měli obvinění oznamovat v daňových přiznáních zcela pravdivě. Oproti povinnosti přiznat a poté zaplatit DPH na výstupu však měli obvinění do daňových přiznání úmyslně uvést nepravdivé informace o fiktivních nákupech zboží v ČR v téměř stejných hodnotách, jako byly hodnoty prodaného materiálu. Uvedeným způsobem tak měli snížit svoji daňovou povinnost z částek v řádu milionů, až desítek milionů, na částky v řádech tisíců korun.
  
Případ s krycím názvem ZLOMKY byl poměrně komplikovaný zejména tím, že jsou všichni obvinění občané Slovenské republiky a většina úkonů trestního řízení musela být proto prováděna na Slovensku.
  
Celé vyšetřování probíhalo za aktivní spolupráce příslušných finančních úřadů a Finančního analytického úřadu (FAÚ). V případě pravomocného rozsudku hrozí všem obviněným trest odnětí svobody od pěti do deseti let. Trestní stíhání všech osob je vedeno na svobodě.

plk. Mgr. Jaroslav Ibehej
NCOZ SKPV
5. dubna 2018

vytisknout  e-mailem