Policie České republiky  

Přejdi na

Služba veřejnosti a prestižní povolání


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

Ukončení vyšetřování případu SOS

Policisté Národní centrály proti organizovanému zločinu služby kriminální policie a vyšetřování (NCOZ) pracující metodou Daňová Kobra ukončili v uplynulých dnech vyšetřování případu krácení DPH se škodou 113 milionů korun a navrhli státnímu zástupci podat obžalobu na 12 obviněných osob. 

Podle našich závěrů mělo k trestné činnosti docházet v letech 2016 až 2018 v rámci dovozu luxusních motorových vozidel z jiných států Evropské unie a jejich následného prodeje na území České republiky. Obvinění měli využívat systém několika účelově vytvořených řetězců obchodních společností, za účasti tzv. „bílých koní“. Ti měli být hlavními pachateli do statutárních orgánů zúčastněných společností dosazeni a ovládáni.
   
V rámci případu s krycím názvem SOS byl obviněným zajištěn majetek v hodnotě cca 26 milionů korun. Složitost trestní věci byla dána zejména rozsahem vyšetřovacího spisu, který obsahuje více než 6 tisíc stran a dále množstvím vyřízených právních pomocí se zahraničím. Při prověřování a následném vyšetřování kriminalisté NCOZ úzce spolupracovali s Finančním analytickým úřadem a Generálním finančním ředitelstvím. I díky tomu mohlo být vyšetřování ukončeno do jednoho roku od zahájení trestního stíhání.
   
Všech 12 osob je obviněno z trestného činu zkrácení daně, poplatku a podobné povinné platby. Trestní stíhání jednoho z hlavních organizátorů je vedeno vazebně, ostatní obvinění jsou stíháni na svobodě. V případě pravomocného rozsudku hrozí všem obviněným až desetiletý trest odnětí svobody. Spisový materiál s návrhem na podání obžaloby již byl předán na Městské státní zastupitelství v Praze.


plk. Mgr. Jaroslav Ibehej
NCOZ SKPV
2. října 2020

vytisknout  e-mailem