Policie České republiky  

Přejdi na

Pomáhat a chránit


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

Ukončení vyšetřování případu Počítač

Kriminalisté Národní centrály proti organizovanému zločinu služby kriminální policie a vyšetřování (NCOZ), kteří jsou zařazeni v pracovním týmu Daňová Kobra, v těchto dnech ukončili vyšetřování případu s krycím názvem POČÍTAČ, který se týkal krácení daní při obchodování s fiktivním zbožím. Zároveň státnímu zástupci Městského státního zastupitelství v Praze navrhli obžalovat 11 osob pro zločin zkrácení daně, poplatku a podobné povinné platby. 

V tomto případě jde o skupinu osob, které nejméně od ledna 2008 do června 2011 měly vzájemně fiktivně obchodovat a na základě těchto fiktivních obchodů uplatňovat u místně příslušných finančních úřadů v Plzni a Praze vyplacení neoprávněných nadměrných odpočtů DPH.

Organizátorem této trestné činnosti měl být francouzský státní občan a jeho družka (občanka ČR). Ti podle závěrů kriminalistů NCOZ měli řídit skupinu nejméně 55 společností, do jejichž statutárních orgánů měly být účelově dosazovány osoby v pozicích tzv. bílých koní. Osoby však nevěděly nic o povaze podnikání jednotlivých společností, nevedly účetnictví, nevystavovaly faktury a nevyvíjely žádnou činnost. Doklady o fiktivní obchodní činnosti měli vystavovat hlavní organizátoři této trestné činnosti. Předmětem plnění na fakturách bylo různé zboží, zejména se jednalo o počítačové součásti a další elektroniku, jejichž celkově deklarovaná hodnota dosahovala cca 450 milionů korun.

Vyšetřování této trestné činnosti bylo časově velmi náročné, a to vzhledem k velkému množství tzv. právních pomocí do zahraničí. K zadokumentování činnosti byl zřízen společný vyšetřovací tým s francouzskou celní a vyšetřovací službou. Koordinaci a pomoc při vyřizování právních pomocí zajišťoval národní člen při EUROJUSTU.

Vyšetřování případu rovněž komplikovala skutečnost, že hlavní organizátor a jeho družka hned na začátku vyšetřování uprchli a do současné doby se je nepodařilo vypátrat.  Na jmenované je proto vydán mezinárodní zatýkací rozkaz.

V případě pravomocného odsouzení hrozí obviněným osobám trest odnětí svobody až na 10 let. Podle závěru kriminalistů NCOZ byla České republice, zastoupené příslušným správcem daně, způsobena škoda v celkové výši nejméně 85 milionů korun. Jako tzv. náhradní hodnota byl zajištěn majetek v hodnotě několika milionů korun. Správce daně ve věci postupoval v rámci vytýkacích řízení a zabránil tak nelegálnímu nárokování nadměrných odpočtů.

Spisový materiál předaný na státní zastupitelství se skládá z více jak 17 500 stran základního spisu a dalších cca 46 svazků příloh.

Kriminalisté NCOZ stále pátrají po 2 osobách, které jsou stíhány jako uprchlé (pátrání 1. osoba, pátrání 2. osoba).
 

plk. Mgr. Jaroslav Ibehej
NCOZ SKPV
5. prosince 2017

vytisknout  e-mailem