Policie České republiky  

Přejdi na

Služba veřejnosti a prestižní povolání


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

Ukončení vyšetřování případu KLIMA

Policisté Útvaru odhalování korupce a finanční kriminality služby kriminální policie a vyšetřování (dále jen ÚOKFK), kteří jsou zařazení v pracovním týmu "KOBRA", pracují i na starších případech daňové trestné činnosti. V těchto dnech se jim podařilo ukončit vyšetřování případu s krycím názvem KLIMA, který se týkal krácení daní a následné legalizace výnosů z trestné činnosti.  

Během vyšetřování tohoto případu policisté úzce spolupracovali s pracovníky finanční správy. Podle závěrů kriminalistů měla být České republice na neodvedené dani z přidané hodnoty a dani z příjmu právnických osob způsobena škoda ve výši cca 289 milionů korun.

Do hledáčku detektivů ÚOKFK se v létě 2011 dostala skupina osob, podezřelá z rozsáhlé daňové trestné činnosti. Několik měsíců kriminalisté sledovali a dokumentovali aktivity jejích jednotlivých členů. Postupně získali poznatky o hlavním organizátorovi a o dalších podezřelých, jejich rolích a postavení.

Skupina osob měla působit v několika obchodních společnostech. Obvinění měli po vzájemné domluvě soustavně krátit povinnost k dani z přidané hodnoty a dani  z příjmu právnických osob jedné z firem. Podle závěru kriminalistů ÚOKFK mělo dojít k vytvoření řetězce předstíraných nákupů a prodejů s vystavováním daňových dokladů za fiktivní přijatá a fiktivní uskutečněná zdanitelná plnění (ohledně reklamní činnosti). Následně obvinění, mezi kterými je i daňový poradce a advokát, měli předkládat příslušnému finančnímu úřadu daňová přiznání, která obsahovala nepravdivé údaje. Tímto způsobem měli docílit neoprávněného a nezákonného snížení vlastní daňové povinnosti.

K samotné realizaci případu s krycím názvem KLIMA přistoupili policisté ÚOKFK v úterý 19. června 2012 poté, co shromáždili dostatečné množství důkazů k aktivitám všech podezřelých. V rámci realizace kriminalisté provedli sedm domovních prohlídek a prohlídek jiných prostor. Policistům se podařilo zajistit jako výnos z trestné činnosti 8 milionů korun v hotovosti, 6,5 milionu korun na bankovních účtech, nemovitosti v hodnotě cca 10 milionů korun, vozidla v hodnotě cca 7,5 milionů korun a dále pohledávky ve výši 110 milionů korun.

Hlavním organizátorem, bez jehož pokynů se neobešel ani jeden z členů skupiny, měl být podle detektivů muž, který se v současné době nachází ve výkonu trestu odnětí svobody pro obdobnou trestnou činnost. Tento muž měl nejdříve na svobodě a poté i z věznice celou skupinu řídit a organizovat činnost obchodních společností, které měly být založeny za účelem páchání trestné činnosti. Podle závěrů kriminalistů ÚOKFK měl navíc úzce spolupracovat s mužem, který vystupoval jako jeho obhájce. Ten s ním měl možnost komunikovat ve věznici a následně měl předávat pokyny ostatním osobám. Do krácení daní měl být zapojen i muž, který pro skupinu pracoval jako daňový poradce a měl pomáhat nelegálně optimalizovat daňová přiznání, aby u skupinou ovládaných obchodních společností vznikla minimální daňová povinnost. Do podvodů měla být zapojena i manželka hlavního organizátora, která na základě jeho pokynů měla zajišťovat každodenní chod společností.

Kriminalisté ÚOKFK navrhli státnímu zástupci Vrchního státního zastupitelství v Praze obžalovat pět fyzických a jednu právnickou osobu pro zločin zkrácení daně, poplatku a podobné povinné platby. Dvě fyzické osoby jsou navíc obviněny ze zločinu legalizace výnosů z trestné činnosti.


pplk. Mgr. Jaroslav Ibehej
ÚOKFK SKPV
13. srpna 2014
 

vytisknout  e-mailem