Policie České republiky  

Přejdi na

Pomáhat a chránit


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

Ukončení vyšetřování padělání zlata

Policisté Útvaru odhalování korupce a finanční kriminality služby kriminální policie a vyšetřování (ÚOKFK) koncem minulého týdne navrhli obžalovat 4 muže a 1 ženu ze Zlínska z prodeje padělaných zlatých cihliček.  

Pětice osob měla od ledna letošního roku vyrábět a prodávat "zlaté" cihličky o hmotnosti 250 gramů. Podle našich závěrů však šlo o wolframové tyče uložené do pouzdra z 24 karátového zlata, neoprávněně opatřeného symboly ochranné známky renomované švýcarské společnosti. Na slitcích bylo vyraženo sériové číslo a ke každé cihličce byl navíc přiložen „certifikát původu“. Šlo o velice zdařilé napodobeniny, které laik nemohl rozpoznat od pravých zlatých cihliček.

Osoby poté měly tyto cihličky prodávat či dávat do zástavy po celé České republice za částky v rozmezí od 170 do 200 tisíc korun. Při své činnosti se měly prokazovat doklady jiných osob.  Je třeba uvést, že hodnota jedné pravé zlaté cihličky stejné gramáže činí cca 250 tisíc korun. Hodnota jednoho vyrobeného padělku byla stanovena na cca 50 tisíc korun (cena zlatého pouzdra).

Kriminalistům ÚOKFK se podařilo zadokumentovat prodej či zástavu celkem osmi padělaných cihliček se způsobenou škodou cca 1,1 milionu korun. Další prodeje či zástavy již osoby nestačily dokonat. Pokud by však i tyto obchody realizovaly, obohatily by se o cca 950 tisíc korun.

Všech 5 osob je obviněno z trestného činu podvodu a trestného činu porušení práv k ochranné známce a jiným označením. V případě pravomocného rozsudku jim hrozí až osmiletý trest odnětí svobody. Spisový materiál byl předán na Obvodní státní zastupitelství pro Prahu 8.

Více informací k případu včetně fotografií padělaných zlatých cihliček naleznete ZDE.

 

pplk. Mgr. Jaroslav Ibehej
ÚOKFK SKPV
17. prosince 2015       

  

vytisknout  e-mailem