Policie České republiky  

Přejdi na

Pomáhat a chránit


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 
Moravskoslezský kraj název

Policie České republiky – KŘP Moravskoslezského kraje

Události na Opavsku za den 30.12.2010

Opava - Dvě dopravní nehody a další události (8 případů) 

Padělaná pětisetkorunová bankovka
 
Komisař Služby kriminální policie a vyšetřování v Opavě zahájil 30.prosince úkony trestního řízení ve věci zločinu padělání a pozměnění peněz, z jehož spáchání je podezřelý neznámý pachatel.
Opavští kriminalisté zahájili úkony na základě oznámení pracovníka společnosti ČSOB. Od blíže nezjištěného dne do dne 27.prosince tohoto roku neznámý pachatel padělal a následně udal do oběhu jako pravou a platnou bankovku nominální hodnoty 500,- Kč. Padělaná bankovka byla zajištěna právě dne 27.prosince při kontrole vkladu nočního trezoru pracovníkem ČSOB, pobočky v Opavě, a to v trezoru opavské mrazírenské společnosti.
Zahoření sazí v komíně rodinného domu
Operátor Hasičského záchranného sboru Opava telefonicky oznámil na tísňovou linku 158, že opavští hasiči vyjíždějí k rodinnému domu na ulici Otické v obci Slavkov, kde došlo k zahoření sazí v komínovém tělese. Na místě zasahovali členové Hasičského záchranného sboru Opava spolu se členy Jednotky dobrovolných hasičů obce Slavkov. Vyšetřovatel opavských hasičů stanovil jako příčinu požáru již shora zmíněné zahoření sazí v komínovém tělese a věc si na místě převzal do své kompetence. Ke zranění osob nedošlo. Hmotná škoda způsobená devětadvacetiletému majiteli domu byla odhadnuta na částku 20.000,- Kč. Šetření této události byli přítomni také policisté opavského obvodního oddělení.
Dopravní nehoda s těžkým zraněním spolujezdce
K dopravní nehodě došlo 29.prosince v 09:15 hod. na silnici I. třídy č. 57 mezi Holasovicemi a Opavou. Sedmadvacetiletá žena z Bruntálu řídila osobní automobil tovární značky VW Golf po uvedené silnici, ve směru jízdy od Holasovic na Opavu. Na přímém úseku silnice ale pravděpodobně nepřizpůsobila rychlost jízdy stavu a povaze vozovky, na namrzlém povrchu uvedla vozidlo do smyku, přejela do levé části vozovky, kde pravým bokem narazila do přední části protijedoucího vozidla tovární značky Seat Toledo, které řídil čtyřiačtyřicetiletý muž ze Vsetína.
Při dopravní nehodě došlo k lehkému zranění řidičky vozidla VW Golf a k těžkému zranění jejího pětadvacetiletého spolujezdce. Řidička utrpěla dle předběžné lékařské zprávy sraženinu na čele, pravém boku, pohmoždění krční páteře, s předběžnou dobou léčení tří týdnů. Její spolujezdec utrpěl zranění povahy těžké, s předpokládanou dobou léčení čtyř měsíců. Těžce zraněný muž byl po dopravní nehodě převezen vozidlem Rychlé lékařské pomoci Opava do ostravské fakultní nemocnice, kde byl následně hospitalizován. I v druhém vozidle došlo ke zranění osob. Čtyřiačtyřicetiletý řidič i jeho dvě spolujedoucí (devětatřicetiletá žena a jedenáctiletá dívka) utrpěli lehká zranění. Dívka i řidič byli v opavské nemocnici jednorázově ošetřeni, předpokládaná doba léčení ženy byla stanovena na cca tři týdny. Dechové zkoušky obou řidičů byly negativní. Hmotná škoda způsobena na vozidle VW Golf byla odhadnuta na částku 40.000,- Kč, na automobilu Seat Toledo na částku 60.000,- Kč.
Policisté opavského dopravního inspektorátu tuto dopravní nehodu šetří jako podezření ze spáchání přečinu těžkého ublížení na zdraví z nedbalosti.
Dopravní nehoda na železničním přejezdu v obci Otice
K dopravní nehodě došlo 30.prosince 10:58 hod. v obci Otice na ulici Domky. Sedmapadesátiletý muž z Opavska řídil osobní automobil tovární značky Peugeot 306 po ulici K Domkům směrem k ulici Domky, když před nezabezpečeným železničním přejezdem začal s vozidlem brzdit, a to z důvodu zprava přijíždějícího motorového osobního vlaku. Osmatřicetiletý strojvedoucí řídil vlak od Opavy - Kylešovic směrem na Otice. Řidic automobilu ale na kluzké vozovce (kryté vrstvou sněhu) nedokázal své vozidlo zastavit a přední částí vozu najel na železniční přejezd, kde došlo ke střetu mezi levou přední částí osobního vlaku a přední částí vozidla Peugeot 306.
Při této dopravní nehodě naštěstí nedošlo ke zranění osob. Hmotná škoda na havarovaném vozidle byla odhadnuta na částku 15.000,- Kč, na vlaku byla způsobena škoda 10.000,- Kč. Dechové zkoušky řidiče i strojvedoucího byly negativní. V době dopravní nehody se ve vlaku nacházelo celkem 18 cestujících. V důsledku této nehody došlo ke zpoždění čtyř vlakových spojů, přičemž celkové zpoždění vlaků činilo 101 minut. Zpožděné vlakové spoje byly nahrazeny autobusovou přepravou.
Dopravní nehoda je předmětem dalšího šetření policistů opavského dopravního inspektorátu.
Byl přistižen při krádeži zboží v opavském hypermarketu
Opavští policisté sdělili dne 30.prosince jednapadesátiletému muži z Opavy podezření ze spáchání přečinu krádeže.
Činu se měl podezřelý muž dopustit 30.prosince krátce po jedenácté hodině dopoledne v hypermarketu Kaufland na ulici Hlučínské v Opavě – Kateřinkách. Z regálu v prodejně odcizil zde volně vystavené zboží, a to konkrétně láhev vodky v hodnotě 99,90 Kč, ke škodě shora uvedené společnosti. S odcizeným zbožím prošel pokladnami bez zaplacení, přičemž byl zadržen ostrahou prodejny.
V daném případě se nejedná o přestupek proti majetku, neboť policisté lustrací ve svých databázích zjistili, že podezřelý muž se trestné činnosti majetkového charakteru v posledních třech letech již dopustil. Rozsudkem Okresního soudu v Opavě byl v měsíci květnu tohoto roku potrestán podmíněným trestem odnětí svobody v délce trvání jedenácti měsíců, se zkušební dobou do měsíce dubna roku 2012. Opavští policisté tento případ šetří formou zkráceného přípravného řízení.  
Vloupání do kůlny v obci Ludgeřovice
Činu se dopustil neznámý pachatel v době od 28. do 30.prosince v obci Ludgeřovice na ulici Nad Vodárnou. Nezjištěným způsobem překonal visací zámek a vnikl tak do plechové kůlny, nacházející se na neoploceném a volně přístupném pozemku tamní novostavby rodinného domu. Z kůlny následně odcizil 60 kovových sloupků (o průměru 100 mm a délce 2 m, natřených bílou barvou), 10 železných dvoumetrových profilů tvaru I a 2 třímetrové ocelové okapy, černé barvy. Devětadvacetiletému muži z Ludgeřovic tak pachatel způsobil celkovou škodu ve výši 10.350,- Kč.
Hlučínští policisté neznámého pachatele podezřívají ze spáchání přečinu krádeže vloupáním.
Vloupání do novostavby rodinného domu v obci Litultovice
K případu došlo v přesněji nezjištěné době, a to někdy mezi 19. a 30.prosincem tohoto roku v obci Litultovice za budovou tamní základní školy. Neznámý pachatel překonal oplocení novostavby rodinného domu a z tohoto pozemku odcizil 500 m hadice na podlahové topení značky Al-pex, dále 200 m elektrokabelů, dvě motorové pily (jedna značky Husqvarna, druhá nezjištěné značky), vrtací kladivo značky Bosch a dvě vrtačky. Neznámý pachatel odcizil věci v celkové hodnotě 43.000,- Kč a způsobil tím škodu sedmatřicetiletému muži z Velkých Heraltic.
Případ šetří policisté Obvodního oddělení PČR ve Velkých Heralticích jako přečin krádež vloupáním.

 
Dopravní nehodovost
Dopravní policisté šetřili v průběhu čtvrtka 30.prosince v rámci teritoria Územního odboru Policie České republiky Opava jednu dopravní nehodu. Při této nehodě ke zranění osob nedošlo, hmotná škoda na majetku byla odhadnuta na částku 80.000,- Kč.  
Zpracovala: Dagmar Schindlerová

vytisknout  e-mailem