Policie České republiky  

Přejdi na

Pomáhat a chránit


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 
Moravskoslezský kraj název

Policie České republiky – KŘP Moravskoslezského kraje

Události na Opavsku za den 18.10.2011

Opava - Je podezřelý ze spáchání podvodu a další události (14 případů) 

Dopravní nehodovost
Dopravní policisté šetřili v průběhu úterý 18. října 2011 v rámci teritoria Územní odboru Policie České republiky Opava celkem sedm dopravních nehod. Při těchto nehodách nedošlo ke zranění žádného z účastníků, hmotná škoda na majetku byla vyčíslena na částku 205.000,- Kč.
Poškrábal lak karoserie motorového vozidla
Činu se dopustil neznámý pachatel dne 18.října 2011 v době od 07:30 hodin do 15:00 hodin v Hlučíně na ulici Dr. E. Beneše. Na zde zaparkovaném osobním automobilu tovární značky Škoda Octavia poškrábal neznámým předmětem lak karoserie. Vryp ve tvaru vlnovky pachatel vedl od kapoty motoru přes pravý přední blatník, pravé přední i pravé zadní dveře, pravý zadní blatník až k zadnímu světlu vozidla. Jeho majiteli, osmatřicetiletému muži z Hlučínska, tím způsobil škodu v předběžné výši 25.000,- Kč.
Hlučínští policisté neznámého pachatele podezřívají ze spáchání přečinu poškození cizí věci.
Podnapilý řidič v Kravařích
Kravařští policisté provedli dne 17.října 2011 krátce před půlnocí v Kravařích na ulici Hlučínské silniční kontrolu osobního automobilu tovární značky Renault. Vozidlo řídil čtyřiapadesátiletý muž z Hlučínska, který se na výzvu policisty podrobil odbornému měření pomocí přístroje Drager, s pozitivním výsledkem. Poprvé byla jmenovanému naměřena hodnota 0,65 promile alkoholu a po pěti minutách hodnota 0,64 promile alkoholu v jeho dechu. Kravařští policisté tomuto řidiči na místě silniční kontroly zadrželi řidičský průkaz do dalšího rozhodnutí a zakázali mu další jízdu. Věc šetři jako přestupek proti bezpečnosti a plynulosti silničního provozu.
Peněženku se dvěma platebními kartami odcizil skrze otvor v prodejním pultu
Neznámý pachatel je podezřelý ze spáchání přečinu neoprávněného opatření, padělání a pozměnění platebního prostředku. Tohoto skutku se dopustil dne 18.října 2011 v době kolem 15:25 hodin v kravařské lékárně. Pachatel využil nepozornosti obsluhujícího personálu a skrze otvor v prodejním pultu, u výdeje volného prodeje léčiv bez receptu, odcizil zde odloženou dámskou koženkovou peněženku, tmavě modré barvy, v hodnotě 150,- Kč. Zaměstnankyně lékárny měla v peněžence finanční hotovost 2.930,- Kč a dvě platební karty, vše v celkové hodnotě 3.080,- Kč.
Případ šetří policisté Obvodního oddělení Policie České republiky v Kravařích.
Šperky a elektroniku odcizil z bytu svých rodičů
Opavští policisté sdělili dne 17.října 2011 čtyřiatřicetiletému muži z Opavy podezření ze spáchání přečinu krádeže.
Shora uvedeného skutku se měl podezřelý muž dopustit začátkem měsíce října tohoto roku v jedné z opavských čtvrtí v bytě vlastních rodičů. Z bytu měl odcizit šperky ze zlatého kovu (celkem sedm prstenů, jeden pár náušnic a náramek), dále LCD televizor a notebook, vše v celkové hodnotě 23.000,- Kč. Vzhledem k tomu, že jsou v dané věci splněny podmínky dle trestního řádu, policisté tento případ šetří formou zkráceného přípravného řízení.
Vloupání do opavské sběrny druhotných surovin
K případu vloupání do objektu sběrny druhotných surovin na ulici Husové v Opavě došlo v nočních hodinách ze 17. na 18.října 2011. Neznámý pachatel v prostorách tohoto objektu násilím vnikl, po vytržení dřevěných desek, do zde se nacházející stavební buňky. Z této následně odcizil celkem sedmdesát kilogramů měděných věnečků z elektromotorů, v hodnotě 7.000,- Kč, přičemž poškozením zařízení způsobil škodu ve výši 500,- Kč, to vše dvaapadesátiletému muži z Opavy.
Případ šetří opavští policisté jako přečin krádež vloupáním.
Zahoření bytu v Opavě - Kateřinkách
K zahoření bytu v druhém nadzemním podlaží panelového domu na ulici Na Pastvisku v Opavě – Kateřinkách došlo dne 18.října 2011 v době kolem 08:30 hodin. Událost prostřednictvím tísňové linky čísla 150 telefonicky oznámil dvacetiletý majitel bytu. Na místo se dostavili opavští policisté a členové Hasičského záchranného sboru Opava, kteří požár následně uhasili. Setření na místě byl přítomen také vyšetřovatel opavských hasičů, který jako příčinu zahoření bytu stanovil závadu na elektroinstalaci, konkrétně chybný přechodový elektrický odpor ve skříňce kuchyňské linky. Při požáru nedošlo ke zranění osob a současně nedošlo ani k ohrožení dalších obyvatel panelového domu. Hmotná škoda byla předběžně vyčíslena na částku 110.000,- Kč. Věc si na místě převzal do své kompetence vyšetřovatel Hasičského záchranného sboru Opava.
Odcizení jízdního kola
Činu se dopustil neznámý pachatel v noční době ze 17. na 18.října 2011 v činžovním domě na ulici Boženy Němcové v Opavě. Ze společné zadní sklepní chodby tohoto domu odcizil zde odstavené a lankovým zámkem uzamčené dámské jízdní kolo značky Leader Fox, v hodnotě 7.000,- Kč. Odcizené kolo patřící osmadvacetileté ženě bylo bílo-modré barvy, s černými nápisy. Na kole byla navíc připevněna dětská plastová sedačka (barvy šedé, se žlutými pásky), v hodnotě 400,- Kč.
Opavští policisté neznámého pachatele podezřívají ze spáchání přečinu krádeže.
Nález munice pocházející z II. světové války v Opavě
Dvaapadesátiletý muž z Ostravy dne 18.října 2011 v dopoledních hodinách telefonicky oznámil prostřednictvím tísňové linky čísla 158, že při výkopových pracích v Opavě na ulici U Náhonu u křižovatky s ulicí Jaselskou nalezl předmět připomínající munici z II. světové války. Na místo se dostavili opavští policisté a policejní pyrotechnik, který si rezavý kovový válec dlouhý dvacet dva centimetrů a průměru osm centimetrů převzal k dalšímu zkoumání. Pyrotechnik nebyl schopen na místě nálezu jednoznačně potvrdit či vyvrátit, zda se skutečně jedná o munici pocházející z II. světové války či nikoli.
Pracovní úraz v opavských mrazírnách
K pracovnímu úrazu dvaačtyřicetileté ženy z Opavska došlo dne 18.října 2011 krátce po třinácté hodině v opavských mrazírnách na ulici Těšínské, ve výrobně mražených smetanových krémů. Dle šetření opavských policistů došlo k úrazu zaměstnankyně následujícím způsobem: Vlivem poruchy se uvolnila část vratného čerpadla louhu, které se nacházelo ve vzdálenosti dvou metrů od poškozené. Tato část ženu zasáhla do pravé holeně a způsobila jí zranění, které si vyžádalo ošetření na chirurgické ambulanci opavské nemocnice. Dle předběžné lékařské zprávy utrpěna zaměstnankyně podlitinu na noze a po ošetření byla hospitalizována na jednom z oddělení na pozorování. Dechová zkouška zraněné ženy byla negativní. Věc dále prověřují opavští policisté. Budou zjišťovat, zda na zranění ženy neměla podíl jiná osoba, zda byly dodrženy zákonem stanovené předpisy bezpečnosti práce a ochrany zdraví při práci. O případu budou policisté informovat příslušný inspektorát bezpečnosti práce.
Poškodil zaparkované vozidlo
K poškození osobního automobilu tovární značky Hyundai I 20, zaparkovaného v Opavě na ulici Třídě Spojenců, došlo v noční době ze 14. na 15.října 2011. Na tomto vozidle udělal neznámý pachatel nezjištěným předmětem promáčklinu (o rozměru 40 cm x 25 cm) a k tomu rýhu na krytu pravého předního světlometu délky dvaceti centimetrů. Devětačtyřicetileté ženě z Opavy tím neznámý pachatel způsobil škodu ve výši 18.000,- Kč.
Případ šetří opavští policisté jako přečin poškození cizí věci.
Peněženku mu odcizil z kapsy bundy
Odcizení své peněženky oznámil dne 18.října 2011 na opavské policejní služebně čtyřiadvacetiletý muž z Opavy. Policistům sdělil, že mu peněženku dne 15.října 2011 kolem čtvrté hodiny ranní  odcizil neznámý pachatel, a to když procházel ulicí Ostrožnou v centru Opavy. Oznamovatel měl značkovou koženou peněženku v kapse bundy, kterou měl oblečenou na sobě. V odcizené peněžence měl poškozený muž své osobní doklady, dále finanční hotovost 1.500,- Kč a dvě platební karty, vše v celkové hodnotě 2.500,- Kč. 
Opavští policisté neznámého pachatele podezřívají ze spáchání přečinů krádeže na osobách a z neoprávněného opatření, padělání a pozměnění platebního prostředku.
Silně podnapilý muž ležel před domem
Opavští policisté zajistili dne 18.října 2011 kolem půl sedmé večer v Opavě na ulici Mírové osmadvacetiletého muže z Vítkova. Muž ležel v silně podnapilém stavu na chodníku před domem, nebyl schopen vlastní chůze ani komunikace a svým stavem budil veřejné pohoršení kolemjdoucích spoluobčanů. Policisté proto podnapilého muže, jak je shora uvedeno, zajistili, následně převezli a umístili k vystřízlivění na opavskou protialkoholní záchytnou stanici. Zajištěný muž nebyl schopen se podrobit dechové zkoušce.
Věc šetří opavští policisté jako přestupek proti veřejnému pořádku.
Je podezřelý ze spáchání podvodu
Komisař Služby kriminální policie a vyšetřování v Opavě zahájil dne 17.října 2011 trestní stíhání jednatřicetiletého muže z Opavy, jako podezřelého ze spáchání přečinu podvodu.
Shora uvedeného skutku se měl podezřelý muž dopustit dne 28.května tohoto roku v Opavě na ulici Růžové před budovou tamní bankovní společnosti. V úmyslu získat finanční prostředky, vylákal podezřelý na dvacetiletém muži z Hlučína finanční částku 40.000,- Kč. Peníze od poškozeného získal pod smyšlenou legendou, že je v momentální finanční tísni, ale každým dnem očekává platbu ve výši 250.000,- Eur ze Slovenské republiky. Finanční částku 40.000,- Kč měl poškozenému vrátit dvojnásobně, přičemž mu vypsal směnku na 80.000,- Kč.
Dále v průběhu měsíců června a naposledy počátkem měsíce července tohoto roku měl podezřelý muž opět na shora jmenovaném postupně vylákat další finanční částky, tyto v celkové výši 40.000,- Kč. Pod záminkou, že mu ještě platba se Slovenské republiky nedošla a potřebuje zapůjčit další finanční prostředky na vyrovnání kontokorentu, k zaplacení účtu za mobilní telefon a opravu auta. Následně podezřelý po zničení předchozí směnky na částku 80.000,- Kč, vypsal poškozenému druhou, novou směnku na částku 170.000,- Kč, s dnem splatnosti 28.7.2011. Poškozenému však do současné doby uvedenou finanční hotovost ve výši 80.000,- Kč nevrátil a ani vrátit nehodlal. Tedy podezřelý muž sebe obohatil tím, že jiného uvedl v omyl a způsobil tak škodu na cizím majetku. Jedná se o muže, který byl v minulosti již několikrát soudně potrestán. Jeho trestní stíhání je vedeno na svobodě. V případě prokázání shora uvedeného skutku hrozí tomuto muži v řízení před soudem trest odnětí svobody na jeden rok až pět let nebo peněžitý trest.
Zpracovala: Dagmar Schindlerová

vytisknout  e-mailem