Policie České republiky  

Přejdi na

Služba veřejnosti a prestižní povolání


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 
Název kraje

Policie České republiky – KŘP Olomouckého kraje

Týden zaměřený na chodce

PROSTĚJOVSKO - Policisté se zaměřili na nejčastější chyby chodců. 

V týdnu od 6. do 10. ledna 2020 byla vyhlášena celorepubliková dopravně bezpečnostní akce zaměřená na chodce. Do akce na Prostějovsku jsou vysláni policisté dopravního inspektorátu, kteří mají za úkol kontrolovat dodržování povinností chodců, zejména dodržování pravidel při přecházení přes přechody pro chodce a využívání reflexních prvků ve stanovených případech.

V dosavadním průběhu akce policisté již vyřešili nejeden přestupek. S chodci policisté neřeší jen přestupky, ale také vysvětlují a připomínají pravidla bezpečného přecházení i přednosti používání reflexních doplňků.

Časté chyby chodců:

· Častou a přitom mimořádně nebezpečnou chybou je si myslet, že chodec na přechodu pro chodce má tzv. „absolutní přednost“. Nic takového neexistuje! Platí, že řidič nesmí ohrozit nebo omezit chodce, který přechází pozemní komunikaci po přechodu pro chodce, nebo který zjevně hodlá přecházet pozemní komunikaci po přechodu pro chodce. V zákoně o provozu na pozemních komunikacích se však také uvádí, že „Chodec nesmí vstupovat na přechod pro chodce nebo na vozovku bezprostředně před blížícím se vozidlem.“ Nejvíce ohroženým při střetu s vozidlem je právě chodec, a proto je hlavně v jeho zájmu, aby k takovému střetu nedošlo.

· Chodec musí užívat především chodníku nebo stezky pro chodce (nikoli stezky pro cyklisty). Kde není chodník nebo je-li neschůdný, chodí se po levé krajnici. Kde není krajnice nebo je-li neschůdná, chodí se co nejblíže při levém okraji vozovky. Chodci smějí jít po krajnici nebo při okraji vozovky nejvýše dva vedle sebe.

Pravidla pro povinné užívání reflexních doplňků:

· Mít na sobě reflexní prvek je pro chodce povinností tehdy, když se pohybuje mimo obec za snížené viditelnosti (tedy nejen v noci, ale i za šera, mlhy apod.) v místě, které není osvětleno veřejným osvětlením.

· Z hlediska vlastní bezpečnosti je však samozřejmě dobré využít reflexních prvků všude tam, kde hrozí, že řidič nemá možnost chodce bezpečně rozeznat.

· Není nutné nosit reflexní vestu. Stačí kvalitní doplněk z retroreflexního materiálu výrazné barvy (např. žlutá, světle zelená, oranžová atd.), který je viditelný pro ostatní účastníky silničního provozu. Jako ideální se tak nabízí například reflexní pásek, umístěný na noze nebo ruce (ideálně na obou končetinách) směrem do vozovky. Pásek můžete nosit pohodlně u sebe v kapse nebo tašce, kde nezabere příliš místa a použít ho až v případě potřeby. Dostatečný je například i reflexní prvek, který je součástí oblečení, batohu či tašky, pokud je pro ostatní účastníky provozu dostatečně viditelný.

· V případě porušení této povinnosti hrozí pokuta na místě až do výše 2000 korun.

por. Mgr. František Kořínek

8. ledna 2020

Odkazy do noveho okna

1 DBA chodci 1

1 DBA chodci 1 

Detailní náhled

2 DBA chodci 2

2 DBA chodci 2 

Detailní náhled

vytisknout  e-mailem