Policie České republiky  

Přejdi na

Služba veřejnosti a prestižní povolání


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 
Moravskoslezský kraj název

Policie České republiky – KŘP Moravskoslezského kraje

Týden v Ostravě

Ostrava - zprávy z ulynulého týdne 

„Vypátrán v nemocnici“

Po mnoha letech zadrželi ostravští kriminalisté, specializující se na pátrání, 31letého muže na poměrně nezvyklém místě - v nemocničním pokoji. Na muže byl vydán předběžný souhlas k jeho zadržení pro podezření z trestného činu podvodu ve zhruba polovině roku 2003. V průběhu pátrání kriminalisté zjistili také skutečnosti, nasvědčující možnému pobytu muže mimo území České republiky. Tato fakta muž po svém zadržení ve svém výslechu následně potvrdil. Uvedl, že pobýval v USA.
Díky ideální spolupráci “pátračů“ s policisty Obvodního oddělení policie Ostrava- Mariánské Hory, byly zjištěny informace o současném pobytu muže, evidovaného v celostátním pátrání. Muž byl hospitalizován v jedné z ostravských nemocnic. Poté, co byl muž propuštěn z léčení v nemocnici, byl zadržen.
Z výše uvedeného je zřejmé, že pro ostravské „pátrače“ nejsou neobvyklá místa překážkou. V minulosti kriminalisté zatýkali například také na svatbě, před prodejnami, kam se osoby vydaly na nákupy nebo před domem, kde vyšla osoba, po níž pátrali, vynést odpadky.
Ani několik let pátrání však neznamená, že by ostražitost a intenzita pátrání kriminalistů byla snížena. Z minulých případů můžeme připomenout další „úlovky“ ostravských kriminalistů.
(Původní zprávy: V roce 2008  byl zatčen 36letý muž, který se „spravedlnosti“ vyhýbal od roku 2002. Za nedovolenou výrobu a držení omamných a psychotropních látek a jedů byl odsouzenému uložen trest odnětí svobody v délce dvou let a šest měsíců. Odsouzený běžně používal identitu jiného muže, používal doklady totožnosti typově shodných osob. Muž byl po šesti letech zatčen v Moravské Ostravě před prodejnou s elektronikou, kam si šel kupovat lednici. 

V Ostravě-Zábřehu byl zatčen též 33letý muž. Státní zastupitelství při zemském soudu Salzburg vydalo evropský zatýkací rozkaz na muže pro podezření z trestných činů krádeží šperků v hodnotě přesahující 4 166 000 eur. V Rakousku hrozil za tento trestný čin trest odnětí svobody až na deset let.
Dokonce po třinácti letech pátrání byl v květnu 2009 zatčen v Ostravě 52letý muž při speciální akci s názvem „Venuše“. Muž byl odsouzen Okresním soudem Opava v roce 1996, rozsudkem mu byl uložen trest odnětí svobody v délce 26 měsíců. Do výkonu trestu však nenastoupil, a proto Okresní soud Opava vydal příkaz k dodání odsouzeného do výkonu trestu. V průběhu pátrání bylo zjištěno, že odsouzený se zřejmě mohl zdržovat mimo území republiky. Později byl Interpolem lokalizován v teritoriu Brazílie. Pátrání přineslo také další zjištění, muž mohl pravděpodobně používat změněná jména. Kriminalisté tak pátrali po muži s dalšími dvěma identitami (alias).  Šlo o vypátrání jedné z nejdéle vedené osoby v celostátním systému pátrání, které vyhlásili a prováděli policisté v Ostravě. Pátrání bylo vyhlášeno v době, kdy bylo muži 39let!)
 

„Zapálili šály“

Dne 7.3.2010 proběhlo na Městském stadionu v Ostravě-Vítkovicích fotbalové utkání mezi mužstvy FC Baník Ostrava a FK Baumit Jablonec. Protiprávnímu jednání páchanému v souvislosti s fotbalovými utkáními věnují ostravští policisté mimořádnou pozornost. Nejinak tomu bylo i včera. K zajištění veřejného pořádku v souvislosti s konáním fotbalového zápasu byli nasazeni policisté pořádkové, dopravní služby, ale též kriminalisté. Mezi nimi také kriminalisté, specializující se na prověřování  tzv. diváckého násilí. Na opatření participovali i strážníci Městské policie Ostrava. Policisté jsou pro obdobné akce vybaveni rovněž speciální technikou.
Před a po skončení zápasu nezaznamenali policisté žádné narušení veřejného pořádku. V průběhu utkání však byl spáchán přestupek proti veřejnému pořádku, z něhož jsou podezřelí tři domácí fanoušci.
Zhruba kolem 17.40 hodin (první poločas se chýlil ke konci) dne 7.3.2010 bylo v sektoru domácích fanoušků zjištěno protiprávní jednání – úmyslné zapálení šály a následné malé zahoření. Okamžitě po zaregistrování tohoto jednání se kriminalisté intenzivně věnovali identifikaci podezřelých osob. Speciální prostředky využité v rámci opatření znamenají ve svém důsledku také dokumentaci protiprávního jednání. Kriminalisté identifikovali tři podezřelé mladíky, k jejichž zajištění bylo takticky přikročeno ve vhodnou dobu na příhodném místě, konkrétně po odchodu z „kotle“. Mladíci se policisty možná snažili také „přelstít“ tím, že jeden z nich si následně oblékl odlišnou bundu a další dva si sundali kapuci. Ostravským specialistům však ani tato skutečnost neunikla. Muže ve věku 20 let a dva mladíky ve věku 16 let zajistili krátce před 19.00 hodinou. Orientační dechová zkouška příznivců domácího klubu byla pozitivní u nejstaršího muže (0,30 promile alkoholu) a u jednoho z mladíků (0,12 promile alkoholu).
Mladíci se v podaných vysvětleních (laicky řečeno výsleších) k protiprávnímu jednání doznali. Shodně uváděli, že se nechali strhnout davem v kotli. Starší muž uvedl, že šálu zapálil a napíchl na oplocení stadionu. Své jednání odůvodnil „vlastní hloupostí a nerozvážností“ a slíbil, že je již nebude opakovat.
Jeden z šestnáctiletých mladíků rovněž uvedl, že zahoření šál si dokonce natáčel na mobilní telefon.
Dospělému přestupci může být za přestupek proti veřejnému pořádku (ve smyslu ust. § 47 odst. 1 písm. f – přestupku se dopustí ten, kdo poruší podmínky uložené na ochranu veřejného pořádku při konání veřejných tělovýchovných, sportovních nebo kulturních podniků anebo v místech určených k rekreaci nebo turistice) uložena pokuta do výše 3 000 korun. Policisté zřejmě rovněž navrhnou správnímu orgánu uložení ochranného opatření (spočívající v zákazu navštěvovat určená veřejně přístupná místa a místnosti, v nichž se podávají alkoholické nápoje nebo se konají veřejné tělovýchovné, sportovní nebo kulturní podniky. Lze je uložit pachateli přestupku proti veřejnému pořádku, samozřejmě pokud příslušný správní orgán podezřelé uzná vinnými ze zmíněného přestupku.)
Důslednou sankcí tak lze také eliminovat případné budoucí protiprávní jednání. Ostravští policisté jsou připraveni v rámci zákonných možností zakročit, zjistit i zadokumentovat případné protiprávní jednání v souvislosti s konanými fotbalovými utkáními. Pachatelům tzv. diváckého násilí je v Ostravě věnována značná pozornost a naši kriminalisté, specializující se na toto protiprávní jednání, jak je zřejmé z výše uvedeného případu, jsou připraveni k jeho řešení.

„Postrach tramvajáků?!“

Z celkem sedmnácti skutků majetkové trestné činnosti je podezřelý 24letý muž. Škoda, jenž měl těmito skutky způsobit, byla předběžně vyčíslena na zhruba 310 000 korun. Spektrum protiprávního jednání majetkové trestné činnosti je opravdu rozsáhlé – krádeže věcí z vozidel, tramvají, objektů – sklepů, domů, provozoven…
K trestné činnosti došlo v období od září roku 2009 až do počátku března 2010. Místy činů se staly různé části Ostravy – Výškovice, Zábřeh, a v šesti případech Ostrava-Stará Bělá. Muž měl odcizit různé věci – namátkou lze uvést zavazadla (kabelky, batoh), televizor, dálkové ovladače, potřeby pro rybáře – pruty, vak, rybářskou stoličku, háčky atd. (jen škoda na těchto věcech byla vyčíslena ve výši 13 400 korun), jízdní kolo, lyže, finanční hotovost, vertikální štípač za zhruba 15 000 korun, sekačku, pneumatiky, navigaci, mobilní telefony, nůž, vrtací kladivo, brusky, křovinořez, elektrocentrálu, alkohol, kávu…
Do objektů či vozidel měl vnikat různými způsoby, rozbitím okna, rozlomením uzamykacího mechanismu, vytržením hydraulického ramena automatického otevírání vrat, vedoucích na pozemek nebo využívajíc neuzamčených bran, vrat, dveří…
Za zmínku stojí bezesporu pět případů, kdy měl muž odcizit volně odložené věci z uzamčených či nezajištěných kabin tramvají. Poškozeným tak během okamžiku odcizil většinou odložené kabelky či batoh a s nimi samozřejmě věci – doklady, peněženky, telefon, deštník, klíče - vše co tato zavazadla skrývají. Na místě je tedy totožný apel jako pro uživatele osobních či nákladních vozidel, nenechávat v proskleném prostoru vozidla žádné odložené věci.
Další trestná činnost byla páchána v objektech restaurací, kdy se do těchto měl muž dostávat různými způsoby. Z restaurací měl pak odcizit televizor, z neuzamčeného trezoru finanční hotovost ve výši 10 000 korun a dalších 8 500 korun z číšnického fleku. Podezřelý doznal, že do jednoho objektu vstoupil i přesto, že viděl spící obsluhu restaurace a proto se choval tiše.
Ani oplocení pozemků ve výškách 2 - 1 metru pro muže nebyla překážkou. Přes neuzamčené branky či překonáním oplocení měl vnikat na pozemky, kde měl pak vniknout do vozidel, z kterých pak měl odcizit různé věci. Dále měl muž poté, co se dostal přes plot k domům vnikat také do nezajištěných garáží nebo nezjištěnými způsoby též do rodinných domů….
Policisté provedli ohledání míst činů, při nichž samozřejmě zajistili stopy. Prověřování bylo vedeno též operativním způsobem, byly prováděny též prověrky zastaváren, bazarů. Na konci příslovečné mravenčí práce kriminalistů stála detailní analýza všech zjištěných informací, vedoucí ke konkrétnímu muži. Ten se následně k trestné činnosti doznal.
V minulosti byl muž již odsouzen mimo jiné pro majetkovou trestnou činnost. Muž se k trestné činnosti doznal, policejní komisař jej zadržel a zahájil trestní stíhání pro přečiny krádež, porušování domovní svobody, poškození cizí věci a neoprávněné opatření, padělání a pozměnění platebního prostředku.
Muži teď hrozí trest odnětí svobody od jednoho do pěti let.


 

 

 

vytisknout  e-mailem