Policie České republiky  

Přejdi na

Pomáhat a chránit


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

Tři sta nových dobrovolníků pro Český národní registr dárců dřeně

Kampaň „Podpořme darování kostní dřeně“ je nadmíru úspěšná.  

Více než tři stovky policistů, hasičů i lidí z řad veřejnosti se nechalo zaregistrovat do Českého národního registru dárců dřeně. Jde o výsledek teprve šestiměsíční kampaně, kterou v tomto roce rozjela Policie České republiky za podpory Zdravotní pojišťovny ministerstva vnitra ČR. Vedení policejního prezidia hodnotí dosavadní průběh akce a počet nových dobrovolníků jako nadstandardní.

Podpořme darování kostní dřeně je osvětová kampaň, jejímž cílem je oslovit nejen policejní, ale i širokou veřejnost a informovat ji o problematice transplantace kostní dřeně a získat tak pro Český národní registr dárců dřeně nové dobrovolníky, kteří mohou být vhodnými dárci pro pacienty s různými formami poruchy krvetvorby, zejména leukémií. „Velmi si vážím úsilí všech policistů, kteří svou pomoc touto cestou nabídli a přihlásili se k registru. Pomáhat a chránit je sice naše heslo a základní poslání, ale tato aktivita naších příslušníků je dobrovolným přídavkem, který ovšem může pomoci zachránit konkrétní lidský život. Jsem na tyto policisty velmi hrdý,“ uvedl policejní prezident plk. Tomáš Tuhý.

Na podporu projektu se v jedenácti krajských či lázeňských městech České republiky konaly koncerty Hudby Hradní stráže a Policie České republiky. Během nich své zkušenosti s darováním kostní dřeně předávali policisté i odborníci z řad lékařů. Také díky nim je dosavadní průběh kampaně úspěšný. Jen v rámci těchto akcí bylo zaregistrováno 305 nových dárců kostní dřeně nejen z řad policistů, ale i hasičů a další veřejnosti. Nejvíce registrovaných dárců se podařilo získat ve Středočeském kraji, kde bylo během Dne záchranářů v Poděbradech zaregistrováno 47 nových dárců, a v kraji Vysočina, který během dvou náborových akcí přispěl dokonce sedmi desítkami nových dárců.

Podzimní sérii koncertů zahájíme opět v září. Dovolujeme si srdečně pozvat nejen příznivce krásné hudby, ale především ty, kteří chtějí zachránit něčí život. Svou účastí na koncertech můžete nejen vyjádřit souhlas s kampaní „Podpořme darování kostní dřeně“, ale také můžete být motivováni k přihlášení do Českého národního registru dárců dřeně. Každý přihlášený dobrovolník je nadějí pro nemocné, jejichž poslední šancí na život je transplantace kostní dřeně. S každým novým přihlášeným dobrovolníkem se tyto šance zvětšují.

Kalendář podzimní série koncertů naleznete zde.

plk. Ing. Jana Macalíková
tisková mluvčí PP ČR

4. července 2014

vytisknout  e-mailem