Policie České republiky  

Přejdi na

Naším cílem je Vaše bezpečí


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 
Krajské ředitelství policie kraje Vysočina

Policie České republiky – KŘP kraje Vysočina

Trestná činnost se stále snižuje

JIHLAVSKO: Policisté jsou velmi úspěšní při objasňování trestných činů 

Letos došlo v prvních šesti měsících na Jihlavsku k celkem 793 trestným činům, z tohoto počtu se jich policistům podařilo do současné doby objasnit 55,99 %, což je 444 skutků. Ve stejném období loňského roku došlo k celkem 954 trestným činům, z nichž policisté objasnili 55,35 %, předloni bylo spácháno 1 031 trestných činů s objasněností 47,43 % a o rok dříve jich bylo dokonce ještě více, a to 1 126.  

Stále tak pokračuje pozitivní trend, a to snižování počtu spáchaných trestných činů. „V porovnání letošních prvních šesti měsíců se stejným obdobím roku předcházejícího je to snížení o 161 trestných činů, před třemi lety byl počet spáchaných trestných činů vyšší dokonce o více než třetinu,“ řekl plk. Mgr. Petr Petr, vedoucí územního odboru Jihlava. Jak dále dodal, jihlavským policistům se zároveň daří stále zvyšovat objasněnost, která se na konci prvního pololetí zastavila těsně před šestapadesáti procenty.

Pozitivního vývoje se tak podařilo docílit v obou hlavních ukazatelích, kdy stále výrazně klesá počet spáchaných trestných činů a zároveň jich policisté více objasňují. „K výraznému poklesu počtu trestných činů došlo zejména u majetkové a hospodářské trestné činnosti, v první oblasti se meziročně snížil počet spáchaných skutků o 119 a u druhé o 64,“ doplnil plk. Petr Petr.

V prvním pololetí letošního roku policisté u 93 trestných činů zjistili, že se jich pachatel dopustil pod vlivem alkoholu nebo jiné návykové látky, vloni jich bylo o sedm více. V prvních šesti měsících celkem 22 trestných činů spáchaly osoby mladší osmnácti let, což je o čtyři méně než ve stejném období o rok dříve.  

K nejvíce trestným činům došlo v prvním pololetí v Jihlavě a obcích v jejím okolí, také tady se ale policistům daří dlouhodobě trestnou činnost snižovat. Největší procento objasněnosti se podařilo docílit policistům na Telčsku. Na území patřícím do působnosti obvodního oddělení Jihlava prověřovali policisté celkem 569 trestných činů, z nichž se podařilo 54,48 % objasnit (vloni to bylo 739 trestných činů s objasněností 54,8 %). Na Polensku došlo v prvních šesti měsících k 71 trestným činům, objasnit se z tohoto počtu podařilo policistům 60,56 % (vloni to bylo 73 trestných činů s objasněností 64,38 %). Na Telčsku prověřovali policisté 80 trestných činů, z nichž je dosud objasněno 63,75 % (vloni to bylo 75 trestných činů s objasněností 44 %). Na Třešťsku došlo k 73 trestným činům, objasnit se policistům podařilo 54,79 % (vloni to bylo 67 trestných činů s objasněností 64,18 %).

Násilná trestná činnost

V prvním pololetí došlo na Jihlavsku k 86 násilným trestným činům, z nich kriminalisté objasnili 68,6 % případů (v loňském roce došlo ve stejném období k 62 násilným trestným činům s objasněností 67,74 %, o rok dříve jich bylo spáchání 88). U násilné trestné činnosti se tak meziročně zvýšil počet spáchaných trestných činů o 24 skutků.

Ve třech případech policisté zjistili, že skutek spáchala osoba mladší osmnácti let, ve dvaceti případech se činu dopustil recidivista. U pětadvaceti násilných činů kriminalisté zjistili, že je pachatel spáchal pod vlivem alkoholu, a u jednoho pod vlivem drog.

V prvních šesti měsících letošního roku prověřovali kriminalisté pět loupežných přepadení, vloni byla ve stejném období tři a o rok dříve dvě. Z letošních loupeží kriminalisté již tři objasnili a na dopadení zbývajících dvou intenzivně pracují. Ke zvýšení počtu došlo u případů úmyslných ublížení na zdraví, jejichž počet se v meziročním porovnání zvýšil o čtrnáct případů. V prvních šesti měsících prověřovali policisté 47 těchto trestných činů a do současné doby z nich objasnili více než šedesát procent. Poklesl počet případů vydírání, které byly letos dva, vloni osm a o rok dříve dokonce sedmnáct. Naopak se zvýšil počet trestných činů nebezpečného vyhrožování, a to z pěti na devět.

Závažný případ loupežného přepadení seniorky objasnili policisté na konci února. Pachatel na ulici v Lukách nad Jihlavou přepadl a zranil ženu, kterou připravil o kabelku. Podezřelého mladíka policisté dopadli krátce po činu, jednalo se o mladistvého chlapce. Spor dvou mužů na ulici v Jihlavě, při kterém jeden z nich použil teleskopický obušek a druhý dlažební kostku, řešili kriminalisté v březnu. Po napadení policisty skončil ve vazební věznici muž, kterého hlídka přistihla v Třešti při řízení vozidla, i když to má soudem zakázáno. Když ho chtěla zajistit, jednoho z policistů muž fyzicky napadl a z místa se snažil utéct, to se mu nepodařilo.  

Mravnostní trestná činnost

Ve třinácti případech se v letošních prvních šesti měsících jednalo o mravnostní trestné činy, z nichž kriminalisté do současnosti objasnili necelých čtyřicet procent případů (v roce 2016 došlo ve stejném období k dvanácti mravnostním trestným činům s objasněností 66,67 %).

Majetková trestná činnost

V oblasti majetkové trestné činnosti se policistům jihlavského územního odboru podařilo docílit výrazného snížení počtu spáchaných trestných činů a zároveň v této oblasti objasňují stále poměrně velké množství skutků.

Letos došlo v prvních šesti měsících na Jihlavsku k 322 majetkovým trestným činům. Objasnit se dosud policistům podařilo 39,44 % (vloni bylo v prvním pololetí spácháno 441 trestných činů, z nichž se podařilo objasnit 41,27 %, předloni došlo k 442 skutkům s objasněností 26,47 %). U majetkové trestné činnosti se meziročně počet spáchaných trestných činů snížil o 119 skutků.

V osmašedesáti případech se jednalo o krádeže vloupáním (vloni jich bylo 108, předloni dokonce 139 a v porovnání s rokem 2015 je tak počet těchto krádeží poloviční), také počet krádeží prostých se snížil z 228 vloni na 180 letos a rovněž zbývajících majetkových trestných činů je méně (letos došlo k 74 skutkům, vloni jich bylo 105).

Z kategorie krádeží vloupáním pachatelé nejčastěji vnikli do rodinných domů (15 případů), v porovnání s loňským rokem je to ale zvýšení jen o jeden případ. K nejmarkantnějšímu snížení došlo u případů vloupání do rekreačních objektů, kterých bylo vloni 34 a letos jen osm. Výrazně méně je také vloupání do bytů, u kterých klesl počet z dvanácti vloni na tři letos. V prvních šesti měsících dále došlo k jednomu vloupání do školy, dvou vloupáním do obchodů a ve čtyřech případech pachatel vnikl do ubytovacího zařízení.

V kategorii krádeží prostých pachatelé nejčastěji odcizili věci z různých objektů, a to v devětasedmdesáti případech (vloni jich bylo o jednadvacet více), objasnit se policistům podařilo téměř pětaosmdesát procent případů. Krádeží věcí z vozidel bylo v letošních prvních šesti měsících 31, což je o devět více než vloni, objasnit se policistům dosud podařilo necelých dvacet procent případů. Výrazně se meziročně snížil počet krádeží pohonných hmot, a to ze sedmnácti případů na osm, znatelný pokles spáchaných trestných činů nastal také u krádeží jízdních kol (letos čtyři případy, vloni deset) a krádeží v bytech (letos pět případů, vloni deset). Kapesních krádeží bylo letos osmnáct, což je o jeden případ méně než vloni. Do kategorie krádeží prostých patří také krádeže automobilů, kterých je osm, což je o šest případů méně než ve stejném období vloni, objasnit se jihlavským policistům podařilo do současné doby pět z nich, což je více než šedesát procent.

Mezi zbývající majetkové trestné činy patří 43 případů poškození cizí věci (vloni jich bylo o jedenáct více) a dále devatenáct případů podvodů, jejichž počet se v porovnání s loňskem snížil o více než polovinu. Dále došlo k deseti případům zatajení věci a dvěma zpronevěrám.

V lednu policisté dopadli muže, který měl na svědomí necelou desítku případů krádeží a zneužívání cizích platebních karet. V březnu kriminalisté objasnili krádež, ke které došlo vloni v létě v obci na Telčsku. Pachatelé se za použití lsti dostali do domu starší ženy, v nestřeženém okamžiku místnosti prohledali a odcizili peníze i šperky. Ze spáchání dvou trestných činů byl obviněn muž a žena. Závažný případ podvodu objasnili kriminalisté v květnu, mladého muže přesvědčil podvodně pachatel, že mu zhodnotí jeho peníze. Podvedený muž přišel o stovky tisíc korun a o další peníze přišla i jeho příbuzná, která se svému blízkému snažila pomoci.

Hospodářská trestná činnost

V první polovině letošního roku došlo k 119 hospodářským trestným činům. Objasnit se policistům do současné doby podařilo 52,94 % případů (vloni došlo k 183 hospodářským trestným činům s objasněností 53,01 %). U hospodářské trestné činnosti se počet spáchaných trestných činů meziročně snížil o 64 skutků.

Z hospodářských trestných činů patří mezi nejčastěji páchané činy přečin podvodu (33 skutků), kterých je ale o 26 méně než ve stejném období vloni. Ke snížení počtu spáchaných trestných činů došlo také u zneužití platební karty, kde klesl počet ze sedmatřiceti skutků vloni na 22 letos. Výrazně ubylo také úvěrových podvodů, kterých bylo deset, což je o 22 méně než vloni.

Ostatní trestná činnost

Ze zbývajících 253 trestných činů se policistům dosud podařilo objasnit 75,1 % případů. Nejčastěji páchaným činem je v této oblasti přečin maření výkonu úředního rozhodnutí, kterých policisté prověřovali již 56, což je o devět méně než ve stejném období vloni. Dále policisté v prvních šesti měsících letošního roku řešili 33 přečinů zanedbání povinné výživy, vloni jich bylo ve stejném období 38. Dále policisté odhalili 40 případů trestných činů ohrožení pod vlivem návykové látky, kterých je o osm méně než vloni. Naopak se zvýšil počet výtržnictví, a to z dvanácti spáchaných vloni na 23 letos, objasnit se policistům ale podařilo přes osmdesát procent případů. U sprejerství došlo k poklesu počtu trestných činů, v prvním pololetí řešili policisté 19 případů, vloni to bylo o sedm více. Dále byl ve dvaadvaceti případech čin spáchán v souvislosti s dopravní nehodou (vloni to bylo čtrnáct případů).

Kuriózní případ výtržnictví kdy dva mladí muži, z nichž jeden měl na hlavě nasazenou hororovou masku klauna, vyděsili děti hrající si na oploceném hřišti u jedné z jihlavských základních škol, řešili policisté v březnu

Mezi zbývající trestnou činnost patří také drogová kriminalita. Odhalování drogové trestné činnosti přikládají jihlavští kriminalisté velký význam. Tato trestná činnost je úzce spjata s další trestnou činností, zejména majetkového ale také násilného charakteru. Dopadení významných pachatelů trestných činů spáchaných na úseku drog má tak pozitivní dopad i na vývoj (pokles) trestné činnosti v dalších oblastech.

V prvním pololetí letošního roku prověřovali kriminalisté 27 drogových trestných činů, což je o jeden více než vloni. Ve dvanácti případech zjistili, že skutek spáchal recidivista, v pěti se jednalo o osobu mladší osmnácti let. Drogová trestná činnost patří mezi skrytou a její odhalování je spojeno s pečlivým vyhledáváním a perfektní operativní činností kriminalistů.

V únoru se kriminalistům podařilo dopadnout muže, který do Jihlavy dovážel a dále distribuoval pervitin, při zákroku zajistili necelé dvě desítky gramů drogy. O pár dní později skončil ve vazební věznici další muž, který přivážel na Jihlavsko z různých míst republiky pervitin „ve velkém“.Distributora drog, který nabízel marihuanu dětem, dopadli kriminalisté na konci února, kromě drogové trestné činnosti má dvacetiletý muž na svědomí ještě okradení seniorky v obci na Třešťsku. Dalšího muže, který dovážel na Jihlavsko pervitin, dopadli kriminalisté v dubnu. Ve vozidle s ním jel řidič, který měl uložený zákaz řízení vozidel a po zákroku tak také skončil v policejní cele. Při domovní prohlídce kriminalisté navíc zajistili věci pocházející z majetkové trestné činnosti. Také v červnu dopadli kriminalisté distributora pervitinu, při realizaci zajistili téměř deset gramů pervitinu a obviněný muž byl vzat do vazby. Drogovou trestnou činnost ukončili kriminalisté v červnu také ženě, která v Jihlavě a jejím okolí prodávala pervitin. Při realizaci společně s ní skončil za mřížemi ještě muž, který se jí snažil pomoci tím, že vzal ženin batoh a snažil se s ním utéct, to se mu ale samozřejmě nepodařilo. Muž byl stíhán na svobodě, dlouho zde ale nepobyl, dopustil se krádeží a po necelých dvou týdnech byl vzat do vazby.

V květnu se policistům podařilo zachránit život muži, který chtěl skočit v Jihlavě z Brněnského mostu, značně opilého muže přesvědčili, aby přelezl zábradlí zpátky na chodník a předali ho do péče lékaře.

por. Bc. Jana Kroutilová, komisař

28. července 2017 

vytisknout  e-mailem