Policie České republiky  

Přejdi na

Služba veřejnosti a prestižní povolání


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 
podhomepage

Policie České republiky – Služba cizinecké policie

 

Tranzitní nelegální migrace v ČR v období od 1. 1. 2024 do 31. 03. 2024

V období od 1. 1. do 31. 3. 2024 bylo zjištěno v rámci tranzitní nelegální migrace přes území České republiky celkem 68 osob. 

V porovnání se shodným obdobím roku 2023 tak došlo k meziročnímu poklesu o 139 osob (tj. -67 %). Nejčastěji se jednalo  o státní příslušníky Sýrie (41 osob), Afghánistánu (7 osob), Turecka (5 osob), Eritrey (3 osoby) a Egypta s Etiopií, Irákem a Somálskem (po 2 osobách).

Z hlediska vstupu pozemní cestou převládal směr ze Slovenské republiky (15 osob). Vnitroschengenskými lety pak osoby téměř ve všech případech zvolily přílet z Řecka (34 osob) a v naprosté většině se přitom prokázaly neregulérními doklady.

K přepravě využívaly tranzitující osoby zejména leteckou dopravu (53 %), nákladní vozidla (28 %), autobusovou dopravu (7 %) a vlaky (5 %), nejčastěji tak byly odhaleny policisty inspektorátu cizinecké policie mezinárodního letiště Praha Ruzyně (56%) a na území krajských ředitelství policie Moravskoslezského (12 %), Ústeckého (10 %) a Jihomoravského kraje  (7 %).

Cílem cesty osob zjištěných při tranzitní nelegální migraci[i] je nejčastěji Spolková republika Německo, v jednotkách případů pak ostatní státy západní Evropy. Česká republika je tak nadále pouze tranzitní zemí.

Byť se může zdát, že vzhledem k aktuálnímu vývoji není tranzitní nelegální migrace v České republice nyní téma, tak situace není rozhodně podceňována. Cizinecká policie monitoruje a analyzuje hlavní i alternativní migrační toky do Evropy, aby mohla včasně a efektivně reagovat. Každý den jsou po celém území České republiky prováděny pobytové kontroly, zaměřené primárně na místa s potencionálním výskytem nelegálních migrantů a převaděčů. Kontroly se zaměřují na všechny typy dopravních prostředků, zároveň na ubytovny a provozovny. Nejvíce sil a prostředků bude alokováno do krajů, které budou tranzitní nelegální migrací nejvíce zatíženy.


 

kpt. Bc. Josef Urban
tiskový mluvčí
Ředitelství služby cizinecké policie

12. duben 2024

[i]Tranzitní nelegální migrace (tzn. Nelegální vstup na území České republiky pozemní cestou nebo letecky s cílem pokračovat přes naše území do dalších zemí Evropské Unie/Schengenu)

Odkazy do noveho okna

měsíční podíl tranzitní nelegální migrace

měsíční podíl tranzitní nelegální migrac... 

Detailní náhled

porovnání tranzitní nelegální migrace v letech

porovnání tranzitní nelegální migrace v ... 

Detailní náhled

způsob dopravy a zatíženost krajůjpg

způsob dopravy a zatíženost krajůjpg 

Detailní náhled

vytisknout  e-mailem