Policie České republiky  

Přejdi na

Naším cílem je Vaše bezpečí


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 
Moravskoslezský kraj název

Policie České republiky – KŘP Moravskoslezského kraje

Toxi, obvinění 7 osob, akce Sisyfos

Ms kraj, Ostrava: Skupina měla vyrábět a distribuovat kilogramy pervitinu 

Sedm – počet osob jednajících jako organizovaná skupina, která měla po dobu zhruba jednoho roku vyrábět a distribuovat pervitin. Ostravští kriminalisté již pět mužů a dvě ženy v rámci akce „Sisyfos“ obvinili.

Na samotném počátku stála informace od kolegů z Vysočiny, že jistá osoba si měla v Ostravě obstarávat drogu. Otázkou od koho, tedy vskutku náročného prověřování, se ihned ujali zkušení kriminalisté ostravského Toxi týmu. Díky profesionalitě a zápalu pro práci, současně ve skloubení s místní znalostí, začali skloňovat stále častěji konkrétní jméno, ke kterému se postupem času přidávala jména osob dalších. Kriminalisté zadokumentovali, že 36letý muž si měl v zahraničí či v tuzemsku kupovat farmaceutické přípravky obsahující pseudoefedrin, ze kterých měl za užití chemických látek vyrábět psychotropní látku pervitin. K výrobě mělo docházet na dvou místech v Ostravě (v garáži a v bytě), přičemž někdy mu měli po vzájemné dohodě „asistovat“ dva muži (36 a 44 let). Zboží posléze poskytovali dvěma mužům (27 a 30 let) a dvěma ženám (19 a 40 let) k další distribuci, nebo k užití – všichni z obviněných jsou sami uživateli drogy… Odběrateli byli primárně Ostraváci, jiní však pobývající mimo krajské město či dokonce dojíždějící za zbožím i ze vzdálenějšího regionu (v úvodu zmíněná Vysočina).

Z prověřování vyplývá, že mohlo být vyrobeno zhruba 8,5 kilogramu metamfetaminu. Popsaná trestná činnost měla probíhat nejméně od počátku roku 2022 do doby zadržení koncem února letošního roku. Policisté zakročili přímo v době výroby a na zadržení některých z podezřelých se podílela také zásahová jednotka.

Komisař 11. oddělení obecné kriminality Městského ředitelství policie Ostrava (ostravského Toxi týmu) na základě důkladného prověřování, shromažďování a dokumentování informací, zahájil trestní stíhání všech sedmi osob (ve věku od 19 do 44 let) pro zvlášť závažný zločin nedovolené výroby a jiného nakládání s omamnými a psychotropními látkami a s jedy. Obviněným hrozí trest odnětí svobody na dva až deset let.  

Obvinění jednali jako organizovaná skupina. Až na 44letého muže jsou všichni stíhání vazebně. Trestní minulost se pojí s 36letým mužem („asistentem“) a 40letou ženou, kteří byli pro totožnou trestnou činnost v minulosti odsouzeni.

Kriminalisté realizovali rovněž domovní prohlídky a prohlídky nebytových prostor. Zajistili kromě jiného určité množství bílé krystalické látky, věci určené a sloužící k nelegální výrobě pervitinu a další. Probíhá či proběhlo zkoumání na odboru kriminalistické techniky a expertiz krajského ředitelství, popřípadě jsou vyžádána odborná vyjádření dalších expertů. V dané věci kriminalisté zajistili vozidlo, finanční hotovost v řádů desetitisíců korun, dále kolo či koloběžku.

Vzhledem k charakteru si případ převzali krajští kriminalisté zabývající se problematikou na úseku toxi, kteří i nadále realizují jednotlivé úkony trestního řízení, respektive pokračují ve vyšetřování.

por. Mgr. Soňa Štětínská
oddělení tisku, 19. května 2023

Odkazy do noveho okna

vytisknout  e-mailem