Policie České republiky  

Přejdi na

Pomáhat a chránit


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 
hl. m. Praha název

Policie České republiky – KŘP hlavního města Prahy

Tiskové prohlášení

Pražská policie v součinnosti s Městským státním zastupitelstvím v Praze vydala společné prohlášení 

Dnešního dne v 11:00 hod. proběhl v budově Krajského ředitelství policie hlavního města Prahy brífink, v rámci kterého bylo zveřejněno společné prohlášení pražské policie a městského státního zastupitelství.

Vyjádření ředitele Krajského ředitelství policie hlavního města Prahy plk. Mgr. Jana Ptáčka, MBA. v rámci společného prohlášení:

"Předně mi dovolte uvést některé z mediálně prezentovaných informací na pravou míru. Není možné spojovat dvě naprosto odlišné věci, a to současné prověřování podnětu o údajném únosu Andreje Babiše ml. do ciziny a vyšetřování kauzy Čapí hnízdo. Andrej Babiš ml. je v těchto případech v odlišném procesním postavení. V kauze Čapí hnízdo je v pozici obviněného, kdežto v druhém zmíněném případě je oznamovatelem, mohl by být i osobou poškozenou.

Pokud jde o podnět zaslaný e-mailem na začátku tohoto roku Andrejem Babišem ml. o jeho údajném únosu do ciziny, tak toto oznámení bylo prověřováno kriminalisty prvního policejního obvodu mimo úkony trestního řízení, tudíž bez dozoru státního zástupce. Provedeným prověřováním nebyly zjištěny skutečnosti, které by nasvědčovaly tomu, že došlo ke spáchání trestného činu.

Na základě odvysílané reportáže TV Seznam zahájila policie v téže věci úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání trestného činu zavlečení a pod dozorem Obvodního státního zastupitelství v Praze 1 intenzivně pracuje na ověření nových informací. Novou informací je pro policii v tuto chvíli i včerejší e-mail zaslaný novinářce, v němž Andrej Babiš ml. podle všeho usiluje o kontakt s Policií ČR. Od včerejška se pokoušíme o navázání přímého kontaktu s pisatelem, čímž by mohlo dojít k upřesnění celé řady informací. Podle aktuálních informací je tento kontakt do současné doby zatím bez odezvy. Součástí vyšetřování je i nadále komunikace se všemi zainteresovanými subjekty a úzká součinnost s Interpolem.

Tolik z mé strany k údajnému únosu Andreje Babiše ml. do zahraničí.

Co se týče vyšetřování kauzy Čapí hnízdo, tato zůstává v rukou vyšetřovatelů krajského ředitelství policie. K posouzení psychického stavu obviněného byl přibrán před několika měsíci soudní znalec, jehož posudek je důležitý pro další průběh trestního řízení. Úkony trestního řízení probíhají pod dozorem Městského státního zastupitelství v Praze, a proto se k ní vyjádří městský státní zástupce Mgr. Martin Erazím.

K celé věci pobytu Andreje Babiše ml. v zahraničí mi jen dovolte souhrnnou informaci na závěr. Policie ČR po Andreji Babiši ml. nikdy nepátrala, neměla k tomu důvod. Policisté totiž byli v pravidelném kontaktu s jeho advokátem a informace o jeho pobytu v zahraničí průběžně ověřovali. Současně mohu prohlásit, že probíhala a nadále probíhá i vzájemná komunikace a výměna informací mezi kriminalisty prvního policejního obvodu a vyšetřovatelem kauzy Čapí hnízdo."

Krajské ředitelství policie hlavního města Prahy
16. listopadu 2018

vytisknout  e-mailem