Policie České republiky  

Přejdi na

Pomáhat a chránit


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 
hl. m. Praha název

Policie České republiky – KŘP hlavního města Prahy

Tiskové prohlášení

V průběhu dnešního dne provedli policisté pražské cizinecké policie standardní kontrolu zaměstnanosti v jedné společnosti v Praze 6. 

Kontrolu dodržování pravidel zaměstnanosti cizinců provádí policisté pražské cizinecké policie každodenně, po celý rok. Při tom „navštíví“ celou řadu subjektů, které tyto osoby zaměstnávají. Žádná z těchto společností do dnešního dne nespatřovala v postupu policistů nic kolizního. Začněme ale od začátku.

Dnes dopoledne pražská cizinecká policie provedla kontrolu v jedné společnosti v Praze 6. Tam muži zákona u několika desítek osob zjistili, že tyto nemají potřebné doklady pro to, aby mohly pracovat na území České republiky. Jednalo se konkrétně o 84, převážně ukrajinsky hovořících osob. Ty na základě tohoto zjištění policisté zajistili a předvedli na policejní služebnu k provedení úkonů stanovených zákonem. Jen pro upřesnění, tyto osoby disponovaly vízy pro jinou zemi, než je Česká republika, a tudíž na našem území nesmí být zaměstnány. Už toto je zákonný důvod pro zajištění a předvedení takových osob.

Nutno také připomenout, že policisté v této společnosti neprováděli kontrolu poprvé. Dnes se na Prahu 6 vrátili cca po půl roce, neboť při předchozí kontrole odhalili celkem 24 osob, které byly taktéž zaměstnány v rozporu se zákonem. Na základě této skutečnosti je tedy logické, že se policisté po určité době do této společnosti vrátili, aby prověřili, zda ze strany odpovědných osob či subjektů došlo v tomto směru k nápravě. Stejně tak nesmíme opomenout fakt, že těchto 24 osob bylo následně správním rozhodnutím z ČR vyhoštěno. Některé tyto osoby se dokonce proti tomuto správnímu rozhodnutí odvolaly, ale nadřízené orgány daly policistům za pravdu a správní vyhoštění potvrdily. Není tedy pravdou, že by byly tyto osoby zaměstnány v ČR legálně, jak uvádí některá média.

Stejně tak není pravdou, že bychom nectili presumpci neviny a komentovali tento náš zákrok dříve, než byl dokončen. O kontrolní akci informovala veřejnost jako první sama společnost prostřednictvím sociální sítě. Teprve až na tomto základě byla pražská policie kontaktována médii pro vyjádření k celé situaci. Rovněž nesouhlasíme s kritikou postupu policistů v rámci dnešní kontrolní akce. Policisté postupovali zcela standardně, v souladu se zákonem a jejich chování bylo velice korektní. Odpovědným pracovníkům celou situaci i následný postup vysvětlili. Celá akce proběhla v poklidu, během ní policisté nezaznamenali žádné stížnosti.

Krajské ředitelství policie hlavního města Prahy 9. 3. 2017

vytisknout  e-mailem