Policie České republiky  

Přejdi na

Pomáhat a chránit


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 
Národní protidrogová centrála

Národní protidrogová centrála SKPV PČR

Tisková zpráva mezinárodní operace FENIX

Na palubě jedné z lodí byly zajištěny 1,2 tuny kokainu, které byly určeny pro evropský trh 

          V prvním čtvrtletí roku 2012 byla detektivy Národní protidrogové centrály Služby kriminální policie a vyšetřování PČR (dále jen NPC) realizována mezinárodní operace pod krycím názvem „FENIX“.
 
          Celá operace byla zahájena v České republice detektivy NPC v prosinci 2009. Cílem operace bylo rozkrytí mezinárodní organizované skupiny osob zabývající se prodejem a distribucí kokainu nejen na území ČR.
 
          Na základě informací získaných detektivy NPC byl za významné podpory EUROPOLu a České národní jednotky EUROPOLu USKPV a ustanoven společný operativní tým složený ze zástupců policejních protidrogových jednotek: PČR NPC SKPV, Drug Enforcement Administration USA, policií Slovinska, Španělska, Švédska, Bulharska a Uruguaje.
 
          V rámci této mezinárodní spolupráce byly v lednu 2012 v oblasti Martiniku, v mezinárodních vodách, zadrženy fregatou francouzského válečného námořnictva VENTOSE, za podpory francouzské protidrogové jednotky OCRTIS, 2 plachetnice plující pod britskou a španělskou vlajkou. Na palubě jedné z lodí byly zajištěny 1,2 tuny kokainu, které byly určeny pro evropský trh. S ohledem na zemi původu se jednalo o drogu velmi vysoké čistoty, která by pro potřeby evropského trhu byla dále ředěna. Na těchto lodích bylo zadrženo 7 osob.
 
          V České republice bylo v rámci mezinárodní operace „FENIX“ zadrženo celkem 8 osob. K zadržení pachatelů došlo v Praze a Ostravě, a to ve spolupráci s Útvarem pro odhalování organizovaného zločinu, Útvarem rychlého nasazení, Zásahovými jednotkami Krajského ředitelství Policie hlavního města Prahy, Krajského ředitelství policie Moravskoslezského kraje, a dále s Cizineckou policií, Celní správou a Celní protidrogovou jednotkou GŘC, Krajského ředitelství policie Karlovarského a Moravskoslezského kraje.
 
          Při následných domovních prohlídkách a prohlídkách jiných prostor bylo celkem zajištěno 400 gramů kokainu vysoké kvality, výpočetní a komunikační technika, velké množství šperků z drahých kovů, pistole ČZ vz. 52 ráže 7,65 mm, revolver KORA, lovecká puška s optickým zaměřovačem a finanční hotovost ve výši 700 000,- Kč v různých měnách. Dále se podařilo zajistit dva osobní automobily značky Hyundai HQ 1 a Mercedes -Benz 320.
  
          Všichni pachatelé zadržení v České republice jsou stíháni pro zvlášť závažný zločin Nedovolená výroba a jiné nakládání s omamnými a psychotropními látkami a s jedy dle § 283 odst. 1, odst. 2 písm. a), písm. c) odst. 3 písm. c) trestního zákoníku, za což jim v případě prokázáni viny a pravomocného odsouzení hrozí trest odnětí svobody v délce 2 až 12 let.
 
           Na základě rozhodnutí Obvodního soudu pro Prahu 8 a Okresního soudu Ostrava bylo 6 osob umístěno do vazby a zbývající 2 osoby jsou stíhány na svobodě.
 
          Dalším dosavadním výsledkem mezinárodní operace „FENIX“ je zadržení 14 pachatelů ve Slovinsku, k jejichž zadržení vedly i informace poskytnuté Slovinským kolegům ze strany NPC.
 
          Operace FENIX není v současné době ukončena, vyšetřování dále pokračuje, a dá se předpokládat, že dojde k zadržení dalších pachatelů ve více státech světa.
 
Zpracoval:
kpt. Mgr. Michal Hammer
tiskový mluvčí
14. června 2012 
 
                                                                                                                                                                vrchní rada plk. Mgr. Jakub FRYDRYCH
                                                                                                                                                                                           ředitel
Odkazy do noveho okna

1 Operace Fenix

1 Operace Fenix 

Detailní náhled

2 Operace Fenix

2 Operace Fenix 

Detailní náhled

3 Operace Fenix

3 Operace Fenix 

Detailní náhled

4 Operace Fenix

4 Operace Fenix 

Detailní náhled

5 Operace Fenix

5 Operace Fenix 

Detailní náhled

6 Operace Fenix

6 Operace Fenix 

Detailní náhled

7 Operace Fenix

7 Operace Fenix 

Detailní náhled

8 Operace Fenix

8 Operace Fenix 

Detailní náhled

9 Operace Fenix

9 Operace Fenix 

Detailní náhled

vytisknout  e-mailem