Policie České republiky  

Přejdi na

Služba veřejnosti a prestižní povolání


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 
Národní protidrogová centrála

Národní protidrogová centrála SKPV PČR

Tisková zpráva k operaci „JITKA“

V rámci operace „JITKA“ se detektivům Národní protidrogové centrály SKPV podařilo odhalit rozsáhlý nelegální obchod s chemickými látkami určenými pro výrobu metamfetaminu. 

Látky z tohoto nelegálního obchodu představovaly významný zdroj látek zejména pro velkovýrobce metamfetaminu působících v příhraničních oblastech na severu a západě Čech. Nebezpečnost této trestné činnosti spočívala jednak v objemu zobchodovaných látek a jednak ve skutečnosti, že byla provozována pod zástěrkou legálního obchodu s chemickými látkami. Jedná se o zatím první případ, kdy se podařilo zadokumentovat takto rozsáhlé nelegální nakládání prodejce s chemickými látkami jinak nepodléhajícími regulaci. Látky, které muž zobchodoval během samotného prověřování a které byly zajištěny při jeho zadržení, by se daly zneužít na výrobu cca 3,5 tuny metamfetaminu, jehož hodnota na nelegálním trhu v ČR přesahuje 2,5 miliardy korun.
 
Po více jak ročním prověřování trestné činnosti zadrželi koncem července detektivové Národní protidrogové centrály, ve spolupráci se Zásahovou jednotkou KŘP Ústeckého kraje, jednačtyřicetiletého českého státního příslušníka, předmětnou protiprávní činnost organizoval. Samotná trestná činnost probíhala tak, že muž prostřednictvím firmy, jejíž byl vlastníkem, nakupoval v České republice a zahraničí chemické látky potřebné pro výrobu metamfetaminu a tyto látky dále prodával cestou svých prodejen s chemickými potřebami v Praze, Chomutově a Chebu, konečným výrobcům metamfetaminu, překupníkům a dealerům zejména z řad vietnamské komunity. Odběratelé uvedené látky dále distribuovali a používali pro extrahování pseudoefedrinu z léčiv a vlastní výrobu metamfetaminu.
 
Během prověřování trestné činnosti pachatele se podařilo policistům zadokumentovat nelegální obchod několika tun jódu a červeného fosforu (nejméně 4,1 tuny jodu a 2,4 tuny červeného fosforu). Pro výrobu 1 kg metamfetaminu je potřeba cca 1,4 kg jódu a 0,4 kg červeného fosforu. 
 
Při samotném zadržení podezřelého policisté zajistili 10 kg pseudoefedrinu, 3 kg metamfetaminu, 6 mil. Kč v hotovosti, 4,7 mil. Kč ve směnkách, 750 kg jódu, 740 kg červeného fosforu, 613 litrů kyseliny fosforečné, 2319 kg hydroxidu sodného, 822 litrů kyseliny chlorovodíkové, 1571 litrů toluenu, 1380 litrů acetonu, velkokapacitní laboratoř na výrobu metamfetaminu a 5 luxusních osobních automobilů. Při zajišťování takto velkého objemu nebezpečných látek, často balených v neoriginálních obalech, musel být na místo přivolán Hasičský záchranný sbor, který provedl dekontaminaci místa nálezu a zároveň asistoval při jejich převozu do režimového skladu Policie České republiky.
 
Chemické látky pocházející od obviněného byly zajištěny v rámci uskutečněných policejních operací v nelegálních laboratořích na území karlovarského, ústeckého, středočeského kraje a v hlavním městě Praha. Celkem se zatím jedná o 5 velkokapacitních laboratoří s celkovou odhadovanou produkcí v řádech stovek kilogramů metamfetaminu. Přímí výrobci metamfetaminu jsou stíháni v oddělených trestních řízeních.
 
Zadržený muž byl obviněn pro zvlášť závažný zločin nedovolené výroby a nakládání s omamnými a psychotropními látkami a s jedy dle § 283 odst. 1, odst. 3 písm. c), trestního zákoníku, za což mu hrozí trest odnětí svobody v délce trvání v rozmezí od 8 do 12 let. Současně bylo zahájeno i trestní stíhání právnické osoby – firmy nakládající s chemikáliemi – prostřednictvím které obviněný chemické látky obchodoval. Této firmě hrozí peněžitý trest, propadnutí majetku a zrušení.
 
Svým rozsahem a dopadem na nelegální produkci metamfetaminu se jedná o nejvýznamnější případ v historii České republiky. Policisté z Národní protidrogové centrály i kriminalisté z krajských ředitelství, kteří se na vyšetřování této trestné činnosti dlouhé měsíce podíleli, si zaslouží můj velký dík. Jde o nesmírně náročnou, latentní problematiku, její dohledávání je obtížné a vyžaduje opravdu profesionální vytrvalý přístup, který tito naši lidé opakovaně dokazují,“ dodal policejní prezident plk. Tomáš Tuhý.
 
„Slíbil jsem tvrdý a nekompromisní postup proti drogové kriminalitě. Policie dnešní realizací opět jasně ukázala, že to naplňuje,“ uvedl ministr vnitra Milan Chovanec.
 
Nelegální výroba metamfetaminu z efedrinu nebo pseudoefedrinu za využití volně dostupných chemikálií představuje hlavní problém České republiky v oblasti drogové problematiky. Zájem výrobců metamfetaminu o získávání prekursorů a chemikálií potřebných při jeho výrobě, s ohledem na zvyšování objemu výroby v rámci jednoho výrobního cyklu i trend komercionalizace produkce a distribuce, neustále narůstá. Stále častěji jsou odhalovány varny s produkční schopností v řádu několik desítek kilogramů na jeden výrobní cyklus, přičemž výroba je zpravidla organizována na několik směn.
 
Omezení volné dostupnosti léků s obsahem prekurzoru a chemikálií zneužívaných k nelegální výrobě drog má zcela zásadní význam pro potlačení jejich výroby.
 
Zpracovala:
kpt. Mgr. Barbora Kudláčková
tisková mluvčí
                                                                                                                                            vrchní rada plk. Mgr. Jakub Frydrych
                                                                                                                                                                   ředitel

Fotogalerie

vytisknout  e-mailem