Policie České republiky  

Přejdi na

Pomáhat a chránit


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

Terorismus po česku

Praha 3. května 2011 – Detektivové ÚOOZ zadrželi v souvislosti s radikální islamistickou organizací „Jamaat Shariat“ na území České republiky sedm osob. 

Na případu s krycím názvem „MEDVĚD“ začali detektivové z Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu SKPV pracovat již v polovině roku 2008. Tehdy získali od zahraničních partnerů první informace, které se následně potvrdily i operativní činností ÚOOZ v kriminálním prostředí, že by se na území České republiky měli nacházet stoupenci radikální islamistické salafistické organizace „Jamaat Shariat“*). Případu byla od prvopočátku věnována ze strany detektivů odboru terorismu a extremismu mimořádná pozornost.
Detektivové okamžitě navázali úzkou spolupráci s kolegy v SRN, kde toto kontroverzní islámské hnutí rozvíjí své aktivity. Od německých kolegů bylo potvrzeno, že islamističtí radikálové měli část své činnosti přesunout z Berlína do Prahy.*)
Skupina několika desítek osob, jejíž stoupenci praktikují fundamentalistický, salafistický výklad islámské víry, které odporuje pluralistický princip demokracie jako takové. Tato skupina osob je nábožensky fanatická a projevuje se šířením násilného islamistického přesvědčení. Název skupiny vychází z arabského výrazu „Jamaat“, který obecně označuje bratrství, muslimskou komunitu nebo také bojovou jednotku.

Logistická podpora pro „bojovníky“
Postupně se tak začaly rozplétat okolnosti, týkající se organizované trestné činnosti stoupenců organizace „Jamaat Shariat“ na území našeho státu. Tato činnost měla spočívat v zajišťování materiální, finanční a personální podpory teroristických aktivit, zejména na území severního Kavkazu. Osoby, které působily v České republice, měly zajišťovat falešné osobní doklady, finanční prostředky, zbraně a výbušniny pro tzv. nové bojovníky.

Den „D“ přišel po dvouapůl letech
Detektivové ÚOOZ velmi pečlivě shromažďovali a analyzovali veškeré informace a poznatky, které se vztahovaly k podezřelým osobám, jejichž počet postupně narůstal. Začátkem letošního roku již byla pod drobnohledem detektivů celá skupina. Začátkem dubna pak získali detektivové operativní informace o reálném nebezpečí, že by členové skupiny mohli v následujícím období z České republiky vycestovat. Bylo tedy třeba okamžitě jednat a ve spolupráci s Útvarem rychlého nasazení a dalšími specializovanými složkami Policie ČR proto v ranních hodinách dne 6. dubna 2011 detektivové ÚOOZ spustili realizaci tohoto, v mnohých ohledech výjimečného, případu.
V souvislosti s tímto případem podnikají konkrétní kroky i kolegové ve Spolkové republice Německo. Není však v kompetenci ÚOOZ v této záležitosti poskytovat jakékoliv bližší informace.

Doklady, peníze i zbraně
Na území České republiky bylo postupně na několika místech zadrženo celkem sedm osob. Další dvě osoby se v době realizace nacházely na území SRN. Celkem se jedná se o osm mužů a jednu ženu ve věku od třiceti do dvaapadesáti let. Tyto osoby pocházejí z oblasti severního Kavkazu a Bulharska.
Při následných domovních prohlídkách a prohlídkách nebytových prostor zajistili detektivové na několika místech v Praze, ve středních a západních Čechách značné množství literatury v arabském jazyce a v azbuce (jedná se převážně o literaturu s náboženskou tématikou), písemnosti s vazbou na Jamaat Shariat, mobilní telefony, SIM karty, paměťová média, pravé i falešné doklady, fotografie, folie, razítka různých tuzemských i zahraničních státních institucí, přístroje potřebné k výrobě dokladů, počítače, padělané bankovky a větší množství drog.
Operativní poznatky přivedly detektivy i do bytu jedenatřicetiletého Čečence, u kterého bylo následně zajištěno značné množství zbraní a střeliva. Jednalo se o ruční granát F1, několik samopalů vzor 58 (jak ve střelbyschopném stavu, tak i znehodnocené samopaly, připravené k znovuuvedení do střelbyschopného stavu), revolver Ruger GP 100, pistole Walter model PP, a takřka osm stovek ostrých nábojů různých ráží. Dále byly zajištěny padělky tuzemské měny v hodnotě cca 200 tisíc korun.

Obvinění mlčí
Vyšetřovatelé ÚOOZ zatím v tomto případu obvinili osm osob. Dva z nich, občané Bulharska, byli obviněni z padělání a pozměňování veřejné listiny, čehož se měli dopustit jako členové organizované skupiny působící ve více státech. Dalších pět osob bylo navíc obviněno z toho, že uvedeného trestného činu se dopustili s úmyslem umožnit nebo usnadnit spáchání trestného činu teroristického útoku. Osmou obviněnou osobou je již zmíněný Čečenec, který byl obviněn z nedovoleného ozbrojování a padělání a pozměňování peněz. Jeho spolupráce s ostatními obviněnými je předmětem dalšího šetření.
Šest obviněných je stíháno vazebně. Trestní stíhání dvou mužů, nacházejících se v současné době mimo území ČR, probíhá na svobodě. V případě prokázání viny hrozí obviněným podle konkrétního podílu na trestné činnosti v horní hranici až desetileté tresty odnětí svobody. Obvinění nespolupracují a ke svému nezákonnému jednání odmítají vypovídat. Případ dozoruje Obvodní státní zastupitelství Praha 2.

plk. Mgr. Pavel Hanták
vedoucí odboru - tiskový mluvčí
03. 05. 2011

vytisknout  e-mailem