Policie České republiky  

Přejdi na

Služba veřejnosti a prestižní povolání


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 
hl. m. Praha název

Policie České republiky – KŘP hlavního města Prahy

Téměř zapomenutý hrdina z roku 1938

Jedním z obránců Československa, který padl v září 1938 v pohraničních bojích, byl i pražský policista Jan Klenner. 

V těchto dnech si připomínáme 70. výročí tragických událostí září roku 1938. Československá republika tehdy čelila hrozbě ze strany hitlerovského Německa, připravujícího vojenský útok. Předehrou k němu měl být ozbrojený puč, v podstatě nevyhlášená válka, kterou rozpoutali nacisté v pohraničí. S nasazením života tehdy bránili republiku prostí občané, vojáci, členové finanční stráže, četníci i policisté. Jedním z nich byl Jan Klenner.

Jan Josef Klenner se narodil 20. dubna 1911 na pražském Žižkově ve skromných poměrech. Po absolvování obecné, měšťanské a odborné pokračovací školy se vyučil elektromontérem. Na vojně sloužil u dělostřelectva jako radiotelegrafista. Jeho velitelé ho hodnotili jako vojáka ukázněného, ochotného, spíše uzavřené povahy. Dne 11. srpna 1935 požádal Klenner o přijetí ke státní policii a v lednu 1936 podepsal služební smlouvu. Nastoupil k uniformované stráži bezpečnosti v Praze, oddělení Hradčany v hodnosti strážníka. Budoval si i rodinné zázemí, v roce 1937 konečně obdržel povolení k sňatku. Krátce nato jej však odveleli do Chebu. V pohraničí se totiž stále agresivněji projevovali sudetoněmečtí nacisté - “henleinovci”, což vedlo ministerstvo vnitra k posílení tamních státních policejních úřadů.

Po Hitlerově štvavém protičeskoslovenském projevu 12. září 1938 prožilo pohraničí divokou noc. Cheb nebyl výjimkou. Několikatisícový dav táhl městem, hulákal nacistická hesla, rozbíjel okna úřadů, českých a židovských obchodů a ztýral řadu lidí. Chebským strážcům zákona muselo přijet na pomoc 60 policistů z Plzně, četnický pohotovostní oddíl a vojenská asistence s obrněnými vozy. Teprve ráno se podařilo obnovit veřejný pořádek. Byl to však klid před bouří. Sudetoněmecká strana ( Sdp ) měla své chebské sídlo v hotelu Victoria poblíž nádraží. Policie získala poznatek, že zde nacisté ukrývají zbraně. 14. září 1938 sem proto dorazilo několik detektivů, podporovaných četou policistů a vojenskou asistencí, aby zde vykonali domovní prohlídku. Na výzvu “Jménem zákona otevřete” nikdo nereagoval. Když se však pažbami pušek pokusili vyrazit dveře, zabouřila z oken Victorie i sousedního hotelu Wälzl prudká střelba. Policistům a vojákům se podařilo obě budovy dobít až po těžkém boji, který si vyžádal 6 mrtvých. U benzínového čerpadla zůstal v tratolišti krve ležet strážník Jan Klenner. Poblíž čeští železničáři Emanuel Bláha a Václav Tejček, kteří zřejmě běželi policistovi na pomoc. Dostihly je však střely záškodníků. Další tři oběti byli zcela nevinní lidé, kteří se ocitli ve špatnou chvíli na špatném místě.

Jan Klenner byl pochován s vojenskými poctami. Jeho hrob číslo IV-6-450 ve staré části pražských olšanských hřbitovů u stanice metra Flora se nám podařilo najít jen díky pomoci pracovnic hřbitovní správy. Byl totiž zcela zarostlý, opuštěný, bez jakéhokoliv označení. Pátrání po dosud žijících příbuzných je zatím bezvýsledné. Historická skupina Četnická pátrací stanice Praha, složená z aktivních policistů a dalších zájemců o historii bezpečnostních sborů, se proto rozhodla ujmout úpravy hrobu a uctít tak památku statečného policisty, který položil život za svou vlast. Ve výročí pohřbu v neděli 21. září v 15.00 hodin se zde uskuteční malý veřejný pietní akt, kdy policisté v historických stejnokrojích vztyčí nad hrobem skromný dřevěný kříž. Později máme v úmyslu jej nahradit kamenným náhrobkem. Nechceme dopustit, aby Jan Klenner upadl v zapomnění a tím zemřel podruhé.

por. Jan Holub

 

Odkazy do noveho okna

Jan Klenner

Jan Klenner 

Detailní náhled

vytisknout  e-mailem