Policie České republiky  

Přejdi na

Pomáhat a chránit


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 
Karlovarský kraj název

Policie České republiky – KŘP Karlovarského kraje

Taxikář zachránil seniorům ze Sokolovska téměř 700 tisíc korun

SOKOLOVSKO – Senioři uvěřili historce neznámého muže. 

Další případ, kdy se někdo pokusil okrást seniory, se stal dne 11. září 2019 na Sokolovsku. Neznámý muž telefonicky kontaktoval seniory, a řekl jim, že je ve velkém průšvihu, že by potřeboval půjčit peníze. Žena si myslela, že se jedná o jejich příbuzného a sama volajícímu sdělila jméno příbuzného. Volající pouze přisvědčil, že je to on.  Následně seniorku požádal o půjčku ve výši 700 000 Kč. Během krátké doby proběhlo několik telefonátů a poškození nakonec souhlasili, že požadované peníze pošlou. Neznámý muž však požadoval, aby peníze předali osobě, která pro ně přijede k jejich bydlišti. Jednalo se právě o taxikáře, který měl obálku s penězi vyzvednout a odvést k předání.

Senioři muži opravdu téměř celou požadovanou částku v obálce předali a navrch dle požadavku volajícího, dali taxikáři za jeho služby dalších 5 000 Kč. Taxikář z místa s obálkou odjel. Celá situace mu byla podezřelá, a tak neváhal a obrátil se na policii. Svým duchapřítomným jednáním tak zachránil seniorům zřejmě jejich celoživotní úspory, které jim byli již vráceny.

Ve stejný den, kdy senioři předali muži obálku s penězi, volala na policii také rodina poškzených tím, že nikdo z jejich rodiny o peníze nežádal a že se jedná o podvod. V tu dobu už měli naštěstí policisté obálku s penězi u sebe.

A JAK NESTÁT OBĚTÍ PODVODNÍKŮ?

Bohužel právě senioři se stávají dost často obětí podvodníků, kteří se vydávají za někoho jiného. Podvodníci mají často velmi dobře vymyšlený plán a historky, kterými seniory přesvědčují o pravosti celé situace a je jedno jestli jde o telefonický hovor nebo stojí podvodník přímo za dveřmi.

Často právě jedině rodina může seniora poučit o těchto rizicích. A proto poučte své rodiče a prarodiče a předejte jim několik základních rad, kterých by se měli držet.

  • NEBUĎTE DŮVEŘIVÍ! a vždy chtějte, aby se vám volající nebo osoba za dveřmi představila jako první
  • nepředávejte nikdy cizím lidem, žádné peníze
  • jakmile se s touto situací setkáte, např. po vás bude někdo po telefonu chtít peníze, informujte o tom vždy policii, a to i přesto, že vy sami jste je odmítli a žádné peníze jste jim nedali
  • nedovolte, aby byl činěn na vás nátlak nebo vás žadatel nutil k okamžitému a rychlému rozhodnutí
  • ověřujte si informace, zavolejte svému vnukovi, dceři apod. jestli jsou to opravdu oni, kdo po vás požaduje peníze
  • vždy se s někým z rodiny ještě poraďte o vhodnosti půjčky, i rodinný příslušník může mít finanční problémy a peníze vám už nikdy nemusí vrátit

mjr. Mgr. Kateřina Böhmová
14. 9. 2018

vytisknout  e-mailem