Policie České republiky  

Přejdi na

Naším cílem je Vaše bezpečí


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

Systém detekce obličejů

Vyjádření k reportáži na Seznam.cz. 

Doplnění informací:

V roce 2015 Vláda ČR svým usnesením č. 47 schválila projekt zvýšení bezpečnosti letiště Václava Havla Praha. Tento projekt spočívá v nastavení systému technických opatření, je určen ke zvýšení bezpečnosti letiště a je využitelný z pohledu jednotlivých bezpečnostních složek v České republice a provozovatele příslušného letiště k plnění jejich úkolů.

Největší zájem médií vzbuzuje systém detekce obličejů. Některé médii zveřejněné informace jsou však nepřesné a proto bychom je rádi uvedli na pravou míru.

Opětovně sdělujeme, že systém detekce obličejů je po technické stránce naprosto funkční a v tuto chvíli připraven k využití. Systém detekce obličejů představuje více než sto kamer, které jsou určeny k identifikaci osob pohybujících se po letišti. Základním předpokladem pro plnohodnotné spuštění systému je ale nastavení kamerového systému tak, aby jeho efektivita byla co nejvyšší. K tomu slouží provoz v pilotním režimu. V průběhu měsíce června nicméně plánujeme přechod do režimu provozu, kdy již budeme využívat ostrá data, tedy fotografie zájmových osob.

Celý systém momentálně obsluhuje několik kvalifikovaných policistů cizinecké policie, kteří využívají stávající zázemí.  Nové, moderní dohledové pracoviště je ve fázi realizace a to dočasné nemá žádný negativní vliv na samotné řízení a vyhodnocování nahraných dat.

Předpokládaný termín uvedení do plně ostrého provozu je stanoven nejpozději na začátek roku 2019.

30. května 2018
kpt. Ivana Nguyenová, tisková mluvčí Policejního prezidia ČR

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Dnešního dne byl zveřejněn článek na portálu Seznam.cz s názvem „Na letišti Ruzyni je místnost, která už dávno neměla být prázdná. Policie o ní odmítá mluvit.“ Obsahem článku je tvrzení, že systém je nefunkční, nepoužívá se a operační středisko není realizováno.

Tímto sdělujeme, že prostory na záběrech v příslušné reportáži, jsou prostory, kde se bude realizovat nové moderní dohledové pracoviště. Toto pracoviště se buduje z navazujícího projektu a termín jeho dokončení je stanoven do konce roku 2020. Pro vyhodnocování detekce obličejů je v současné době k dispozici dočasné dohledové pracoviště v jiných prostorech letiště. Uveřejněné informace tedy nejsou pravdivé.

Stále platí, že veškerá dílčí opatření projektu zvyšujícího bezpečnost letiště jsou v provozu. Jak jsme ale avizovali na konci ledna tohoto roku při představení celkového projektu, konkrétně detekce obličejů je v pilotním režimu. To znamená, že nyní ještě stále probíhá testovací období, ve kterém se nastavují veškeré parametry.

Bližší informace k jednotlivým funkcím systému detekce obličejů nemůžeme z taktických důvodů sdělit, neboť by tím mohla být snížena efektivita nastavených opatření a ve svém důsledku ohrožena bezpečnost letiště a účel celého projektu by tak nebyl naplněn.

28. května 2018
kpt. Ivana Nguyenová
tisková mluvčí, Policejní preziidum ČR

vytisknout  e-mailem