Policie České republiky  

Přejdi na

Naším cílem je Vaše bezpečí


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 
Středočeský kraj název

Policie České republiky – KŘP Středočeského kraje

Střetům se zvěří se mnohdy nedá zabránit

RAKOVNICKO – Během 15 minut byl sražen jelen a divoké prase. 

Dopravní policisté z Rakovníka jsou zvyklí každou chvíli vyjíždět k jakýmkoliv dopravním nehodám, avšak střety se zvěří jsou téměř na denním pořádku. 

V úterý 8. března, po páté hodině ranní, vyjížděla hlídka ke dvěma střetům se zvěří, a to k první směrem na Lišany a ke druhé k Lužné. V obou případech zvěř nepřežila, posádka ve vozidle vyvázla bez zranění.

Ve čtvrt na šest ráno jel 49letý řidič ve vozidle Kia ve směru od Lišan na Krupou, kde na tomto úseku mu z pravého silničního příkopu vběhl do jízdní dráhy jelen. Řidič bohužel neměl a ani nemohl nijak zareagovat a přední částí do něj narazil. Vlivem nárazu byl jelen odmrštěn zpět do pravého příkopu, kde uhynul.

O patnáct minut později, tzn. v půl šesté, se policisté přesunuli k dalšímu střetu s lesní zvěří, kde šofér Škody Fabia jel od Nového Strašecí na Rakovník. Na lesní cestě, v katastru obce Lužná, mu z pravé strany těsně před auto vběhlo divoké prase, které náraz nepřežilo.

Nikdo z osob naštěstí zraněn nebyl a škoda na vozidlech dosáhla výše 150 tisíc korun.

Prevencí střetu je snížená rychlost, zraková kontrola obou stran silnice a soustředění se na možnost náhlého objevení zvířete. Je běžné, že řidiči ve tmě spatří záblesk očí zvířete dříve, než zvíře celé. 

Co dělat v případě hrozícího střetu se zvěří?
Nikdy nestrhávejte volant ani nekličkujte. Když je střet se zvířetem nevyhnutelný, je lepší do něj najet, než se pokoušet o riskantní vyhýbací manévr. Podle dostupných odhadů odborníků může až třetina všech nehod, při nichž auto vrazí do stromu, vzniknout proto, že se řidič snaží vyhnout zvířeti. Jakmile se zvěř objeví na silnici, je třeba vypnout dálková světla, přibrzdit a pomalu pokračovat. A být dále na pozoru. Divoká zvěř se často pohybuje ve stádech. Proto je dobré počítat s dalšími kusy v okolí silnice.

Co dělat, pokud ke střetu došlo? 
Když střetu nezabrání ani prudké brzdění a stane se nehoda, řidič by měl ihned poté zapnout výstražné blikače a postavit na silnici varovný trojúhelník. Pokud dojde při střetu dopravního prostředku se zvířetem ke smrti zvířete, je řidič povinen nahlásit to mysliveckému hospodáři dané honitby, který přijede a označí uhynulé zvíře žlutou plombou. Usmrcené či zraněné zvíře by motorista určitě neměl ze silnice odklízet. Mohlo být nemocné, a to laik jen stěží pozná a zraněné zvíře může člověka ošklivě poranit. Kontaktujte proto bezplatnou linku 158. Operační důstojník ví, koho pro bezpečné odklizení zvěře z komunikace kontaktovat. Zvíře nenakládejte do auta. Mohlo by to být později posouzeno jako pytláctví.


por. Bc. Michaela Richterová
tisková mluvčí
P ČR Středočeského kraje
9. března 2022

vytisknout  e-mailem