Policie České republiky  

Přejdi na

Naším cílem je Vaše bezpečí


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 
Středočeský kraj název

Policie České republiky – KŘP Středočeského kraje

Stojí beze zbraně proti přesile

Již deset let pomáhá antikonfliktní tým předcházet případným konfliktům na akcích s účastí většího počtu osob. 

Tento tým začal fungovat pod Policií ČR Středočeského kraje 1. dubna roku 2007. Jeho základní snahou je předejít agresivnímu chování, není to však pomocí síly a zbraní, ale určitou formou komunikace, trpělivým vysvětlováním problému i účelu bezpečnostního opatření, diskutováním o možném překročení hranic protiprávního jednání s poučením, že jinak zjednají pořádek tzv. těžkooděnci neboli pořádková jednotka.

Členové týmu se pohybují v reflexní vestě blízko davu nebo přímo mezi lidmi a již v mnohých případech se jim podařilo rozmluvit možný střet mezi extrémistickými skupinami nebo mezi fotbalovými fanoušky. Mnohdy „na hraně“ stojící vyostřené jednání skončilo nakonec poklidným průběhem akce.

U zrodu pracovní skupiny stálo 23 osob, nyní se počet ustálil na 15 lidech. Tým se povětšinou obměnil, tři původní členově vytrvali a některé své volné dny místo v pohodlí svého domova tráví v práci. Záleží na tom, kdy je nahlášen sportovní zápas, pochod, demonstrace či nějaké shromáždění. Policisté se sem přihlásili dobrovolně, je to pro ně určitá nadstavba k jejich hlavní náplni práce u policie. Procházejí náročným tréninkem, zátěž na jejich psychiku je značná.

V loňském roce se antikonfliktní tým Středočeského kraje účastnil 26 bezpečnostních opatření, jednalo se zejména o fotbalová utkání v Příbrami, Mladé Boleslavi, ale i v Kutné Hoře, Vlašimi či Liberci. Dále pomáhal zajišťovat dvoudenní oslavy osmistého výročí založení města Příbrami, Svatováclavské slavnosti ve Staré Boleslavi, návštěvu čínského prezidenta v ČR nebo českého prezidenta, když cestoval během tří dnů po různých místech Středočeského kraje. Členové týmu také vypomáhali v Praze při demonstracích dne 1. května, 17. listopadu a na festivalu Prague Pride, na kterém bylo kolem čtyřiceti tisíc lidí.

por. Bc. Monika Schindlová, DiS.
tisková mluvčí
P ČR Příbram
30. březen 2017

Odkazy do noveho okna

1 obrázek 3

1 obrázek 3 

Detailní náhled

2 Obrázek1

2 Obrázek1 

Detailní náhled

3 Obrázek2

3 Obrázek2 

Detailní náhled

vytisknout  e-mailem