Policie České republiky  

Přejdi na

Naším cílem je Vaše bezpečí


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 
Krajské ředitelství Zlk

Policie České republiky – KŘP Zlínského kraje

Statistika dopravních nehod na Kroměřížsku za rok 2020

KROMĚŘÍŽSKO: V loňském roce na Kroměřížsku při nehodách zemřelo šest osob. 

V loňském roce řešili dopravní policisté na silnicích v okrese Kroměříž 803 nehod, předloni pak 829.

V roce 2020 přišlo o život šest osob, v roce 2019 zemřel na silnicích jeden člověk.

Těžké zranění loni utrpělo 17 osob, předloni 23. V roce 2020 bylo 213 lehce zraněných, v roce 2019 pak 214.

Mezi nejzranitelnější účastníky silničního provozu patří chodci a cyklisté. Důležité proto je, aby cyklisté i chodci byli v provozu řádně vidět. Chodci jsou navíc povinni za snížené viditelnosti mimo obec mít na sobě prvky z retroreflexního materiálu. Loni jsme řešili 30 nehod s účastí chodců a stejný počet nehod s účastí cyklistů.

Dopravních nehod způsobených pod vlivem alkoholu bylo loni 50, předloni 45. Loni jsme také vyšetřovali tři nehody, které způsobili řidiči pod vlivem drog.

V obcích se loni událo 375 nehod, předloni 385. Mimo obec se v roce 2020 stalo 428 nehod, v roce 2019 pak 444. Bouralo se také na dálnici, za loňský rok tam evidujeme 45 nehod, za předloňský 40. Nejčastěji k nehodám docházelo v úterý a v pátek, nejméně pak v neděli. Ve dne se stalo 551 nehod, v noci pak 252. Na suchém neznečistěném povrchu řidiči bourali 631x, na mokrém a zabláceném povrchu 149x a na namrzlé či zasněžené vozovce 14x. Na suché, ale znečištěné komunikaci pak v sedmi případech.

Nejčastější příčinou dopravních nehod byl nesprávný způsob jízdy, nepřiměřená rychlost, nedání přednosti nebo nesprávné předjíždění. 

Nehody často zavinila zvěř nebo domácí zvířata. Loni jich bylo sraženo 257 (z toho byla čtyři zvířata domácí), předloni 292. Ke srážkám se zvěří obecně dochází na okrajích lesů, v lese a u polí, a to většinou v brzkých ranních hodinách nebo k večeru. Nejčastěji se setkáváme se střety se srnci, srnami, laněmi, daňky, ale i divokými prasaty, zajíci či bažanty. Občas se vyskytnou i srážky s domácími zvířaty (pes, kočka). 

Bezpečnost na silnicích patří mezi hlavní priority Policie ČR. Provádíme proto řadu dopravně bezpečnostních akcí. Snažíme se tak eliminovat dopravní přestupky a tím i nehody, které mají mnohdy fatální následky. Realizujeme také preventivní projekty zaměřené i na další účastníky silničního provozu, především cyklisty a chodce, protože právě oni jsou nejohroženějšími účastníky silničního provozu.

https://www.policie.cz/clanek/vyvoj-dopravni-nehodovosti-ve-zlinskem-kraji-v-roce-2020.aspx

11. ledna 2021, por. Mgr. Simona Kyšnerová

ilustrační fotoilustrační foto

vytisknout  e-mailem