Policie České republiky  

Přejdi na

Služba veřejnosti a prestižní povolání


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 
Krajské ředitelství Zlk

Policie České republiky – KŘP Zlínského kraje

Statistika dopravních nehod na Kroměřížsku za rok 2018

KROMĚŘÍŽSKO: V loňském roce na Kroměřížsku při nehodách zemřeli dva lidé. 

V loňském roce řešili dopravní policisté na silnicích v okrese Kroměříž 762 nehod, předloni pak 732.

V roce 2018 přišli o život dva lidé, v roce 2017 zemřely na silnicích čtyři osoby.

http://www.policie.cz/clanek/ridic-narazil-do-odstaveneho-kamionu.aspx

http://www.policie.cz/clanek/tragicka-dopravni-nehoda-28508.aspx

Těžké zranění loni utrpělo 17 lidí, předloni 30. V roce 2018 bylo 224 lehce zraněných, v roce 2017 pak 250.

Mezi nejzranitelnější účastníky silničního provozu patří chodci a cyklisté. Důležité proto je, aby cyklisté i chodci byli v provozu řádně vidět. Loni jsme řešili 33 nehod s účastí chodců a 41 nehod s účastí cyklistů.

Dopravních nehod způsobených pod vlivem alkoholu bylo loni 44, předloni 51. Loni jsme také vyšetřovali dvě nehody, které způsobili řidiči pod vlivem drog.

V obcích se loni událo 354 nehod, předloni 360. Mimo obec se v roce 2018 stalo 408 nehod, v roce 2017 pak 372. Bouralo se také na dálnici, za loňský rok tam evidujeme 19 nehod, za předloňský 24. Nejčastěji k nehodám docházelo ve středu a v pátek, nejméně pak v sobotu a v neděli. Ve dne se stalo 534 nehod, v noci pak 228. Na suchém neznečistěném povrchu řidiči bourali 625x, na mokrém povrchu 90x a na namrzlé či zasněžené vozovce 41x. Na suché, ale znečištěné komunikaci pak v šesti případech.

Nejčastější příčinou dopravních nehod byl nesprávný způsob jízdy, nepřiměřená rychlost, nedání přednosti nebo nesprávné předjíždění. 

Nehody často zavinila zvěř nebo domácí zvířata. Loni jich bylo sraženo 247 (z toho čtyři domácí), předloni 192. Ke srážkám se zvěří obecně dochází na okrajích lesů, v lese a u polí, a to většinou v brzkých ranních hodinách nebo k večeru. Nejčastěji se setkáváme se střety se srnci, srnami, laněmi, daňky, ale i divokými prasaty, zajíci či bažanty. Občas se vyskytnou i srážky s domácími zvířaty (pes, kočka). 

Bezpečnost na silnicích patří mezi hlavní priority Policie ČR. Provádíme proto řadu dopravně bezpečnostních akcí. Snažíme se tak eliminovat dopravní přestupky a tím i nehody, které mají mnohdy fatální následky. Realizujeme také preventivní projekty zaměřené i na další účastníky silničního provozu, především cyklisty a chodce, protože právě oni jsou nejohroženějšími účastníky silničního provozu.

11. ledna 2018, por. Mgr. Simona Kyšnerová

vytisknout  e-mailem