Policie České republiky  

Přejdi na

Pomáhat a chránit


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 
Krajské ředitelství Zlk

Policie České republiky – KŘP Zlínského kraje

Statistické údaje kriminality na Uherskohradišťsku za rok 2019

UHERSKOHRADIŠŤSKO: Územní odbor Uherské Hradiště má nejvyšší objasněnost! 

Vysokou objasněností trestné činnosti se Územní odbor Uherské Hradiště řadí na první místo nejen mezi územními odbory Zlínského kraje, ale i v rámci všech územních odborů v České republice. Okres Uherské Hradiště je tak jeden z nejbezpečnějších v republice.

V roce 2019 se pachatelé na Uherskohradišťsku dopustili 1 247 trestných činů (objasnili jsme 73,8%), v roce 2018 to bylo 1 388 skutků (objasněno bylo 72,5%).

V loni došlo na okrese Uherské Hradiště k jedné vraždě. Násilných trestných činů jsme v roce 2019 řešili 160, což je o 13 skutků více než v roce předešlém. K nejčastějším násilným trestným činům patřilo například úmyslné ublížení na zdraví (79), nebezpečné vyhrožování (29), porušování domovní svobody (28) či vydírání (4).

Mravnostních trestných činů jsme loni šetřili 27, což je o 5 více než předloni. Jednalo se zejména o případy znásilnění (9) nebo o pohlavní zneužívání (9).

Majetkových trestných činů jsme na Uherskohradišťsku v roce 2019 vyšetřovali celkem 356, což je o 55 méně než v roce 2018. Pachatelé se vloupávali do firem, obchodů, restaurací, chat, domů i bytů nebo do vozidel. Odnášeli si s sebou různé cennosti, elektroniku, nářadí, jízdní kola, kovové předměty či součástky a další vybavení. Poměrně rozšířené byly také kapesní krádeže v obchodech, restauracích a na dalších místech, která jsou přístupná pro veřejnost. Kradla se rovněž auta (19) a jízdní kola (19). Mnoho případů se týkalo také poškozování majetku (59).

Potýkali jsme se rovněž s podvodníky (47) nebo výtržníky (16) či sprejery (34). Za loňský rok evidujeme hned 83 trestných činů maření výkonu úředního rozhodnutí. Velkou měrou se na tomto čísle podíleli řidiči, kteří usedli za volant i přes zákaz. Řidiči se také dopouštěli trestného činu ohrožení pod vlivem návykové látky, a to ve 152 případech. Za rok 2019 evidujeme 82 skutků zanedbání povinné výživy, kdy rodiče neplatili výživné na své děti.

V loňském roce odhalili kriminalisté přes 30 případů, které souvisely s drogovou trestnou činností. V osmadvaceti případech se pachatelé dopustili nedovolené výroby a držení omamných a psychotropních látek a jedů. Nejčastěji vyráběnou, přechovávanou a prodávanou drogou byl pervitin a marihuana.

Hospodářských trestných činů jsme loni vyšetřovali celkem 189, tedy o 37 méně než v roce 2018. V těchto případech se nejčastěji jednalo o neoprávněné držení platební karty (25), podvod (18), úvěrový podvod (40), zpronevěru (12) a daňové delikty. Tyto skutky jsou většinou velmi rozsáhlé a složité. Charakteristické jsou také vysoké škody na majetku a skrytá jednání, která často vyjdou najevo až po delší době.

Loni jsme zajistili majetkové hodnoty a výnosy z trestné činnosti v celkové výši 18 milionů korun.

876 stíhaných osob bylo 259 recidivistů, 74 cizinců, 22 pachatelů mladších patnácti let a 28 pachatelů ve věku patnáct až sedmnáct let. Trestnou činnost pod vlivem alkoholu a omamných a psychotropních látek spáchalo minimálně 370 pachatelů.

V rámci přestupkového jednání jsme loni zaevidovali 18 898 přestupků, předloni 17 087. Více jak třináct tisíc pět set přestupků jsme řešili na úseku bezpečnosti a plynulosti silničního provozu. Přestupků proti majetku bylo více jak 900 a 1 256 přestupků evidujeme na úseku proti občanskému soužití a veřejnému pořádku.

22. ledna 2020, por. Mgr. Simona Kyšnerová

vytisknout  e-mailem